Jest ponad pięć razy mniejsza od sąsiedniej Teneryfy i choć ma zaledwie 20 kilometrów średnicy, przejechanie samochodem z jednego krańca na drugi zajmuje… niemal 1,5 godziny. La Gomera to różnorodne krajobrazy i roślinność, największe skupisko pradawnych lasów wawrzynolistnych i urocze, niewielkie miejscowości, wolne od ogromnych kompleksów hotelowych. Często niedoceniana, wartą odwiedzenia na zdecydowanie dłużej niż jeden dzień.
TENERYFA
Góry Anaga - propozycje wycieczek w najpiękniejszej części Teneryfy.
WYPRAWA ROWEROWA
Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?
NOCOWANIE
W NAMIOCIE
Uniwersalny poradnik - wszystko, co trzeba wiedzieć o spaniu na dziko.
La Gomera – czym się różni od sąsiedniej Teneryfy?
La Gomera ma okrągły kształt i pomimo niewielkich rozmiarów, pogoda jest na niej bardzo zmienna. Linia brzegowa niemal na całej długości składa się z ostrych skał i wąwozów, pod dużym kątem schodzących do morza. Stąd La Gomerę ukochali sobie przede wszystkim miłośnicy górskich wędrówek i nietypowych, powulkanicznych krajobrazów. Punktów widokowych i szlaków turystycznych tu nie brakuje – jest ich chyba więcej niż asfaltowych dróg!
Lasy wawrzynowe i park narodowy de Garajonay
Środkowa część La Gomery jest pokryta pradawnymi lasami wawrzynowymi, które miliony lat temu porastały całą Europę. Dziś, w wyniku naturalnych zmian klimatycznych zachowały się tylko w kilku miejscach na świecie – m.in. na Maderze, we wschodniej części Teneryfy czy właśnie na La Gomerze. Na największym na świecie tego typu obszarze utworzono Park Narodowy Garajonay, który sam w sobie zajmuje 10% powierzchni wyspy.
La Gomera jest najbardziej znana właśnie z lasów wawrzynowych – trekking choćby krótkim szlakiem w parku Garajonay to obowiązek każdego turysty
Język gwizdany Silbo
La Gomera w kształcie prawie idealnie przypomina wulkan – środek wyspy to spowity mgłą płaskowyż, porośnięty przez gęste lasy oraz skalne formacje, wraz z najwyższym szczytem Alto de Garajonay (1487 m n.p.m.). Całe nabrzeże jest gęsto poprzecinane głębokimi wąwozami, wrzynającymi się w ląd choćby na kilkanaście kilometrów. Sprawia to, iż nie tylko komunikacja jest utrudniona, ale również… porozumiewanie się. Na La Gomerze, jeszcze w XV wieku powstał (prawdopodobnie jedyny na świecie) język gwizdany, którym mieszkańcy porozumiewali się na większe odległości – przy takim zróżnicowaniu terenu język był bardziej słyszalny od ludzkiego głosu.
w 2009 roku Silbo został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, co ochroniło go przed wymarciem. W niektórych szkołach na wyspie dzieci się go uczą.
Spis treści:
San Sebastian de La Gomera
Największe miasto na wyspie – pomimo tego bardzo spokojne, wręcz kameralne. To do San Sebastian przypływają promy z innych wysp Kanaryjskich, to tu znajduje się najwięcej noclegów i usług na wyspie. W wąskich uliczkach śródmieścia odnajdziecie kilka ciekawych restauracji z lokalnymi przysmakami (polecamy zwłaszcza owoce morza), jest też kilka sklepów spożywczych, w tym jeden market.
Warto także zajść do uroczego kościoła Wniebowzięcia oraz wspiąć się po schodach do górnej dzielnicy miasta. Im wyżej, tym lepszy widok na położoną w dolinie zabudowę.
My potraktowaliśmy San Sebastian jako bazę wypadową w inne części wyspy – La Gomera jest na tyle niewielka, iż choćby z męczącego szlaku zdążycie wrócić do miejsca startu bez konieczności brania noclegu w innej miejscowości.
Najstarsza forteca na Kanarach
Będąc w San Sebastian de La Gomera warto odwiedzić przyplażową promenadę z mozaiką podróży Krzysztofa Kolumba. Sama plaża nie jest zbyt zachwycająca ze względu na bliskie sąsiedztwo portu. Polecamy wybrać się do zlokalizowanego nieopodal miejskiego parku z wieżą Torre del Conde z połowy XV wieku. Niegdyś wojskowa forteca, dziś wewnątrz kamiennego budynku znajduje się m.in. zbiór wielu starych map. Dla zainteresowanych – wstęp wolny.
Najwyższy szczyt La Gomery – Alto de Garajonay
Najwyższy szczyt La Gomery może nie osiąga tak spektakularnych wartości niż najwyższy szczyt sąsiedniej Teneryfy, ale i tak warto się tam wybrać. Plus jest taki – od najbliższego parkingu (zaznaczyliśmy na mapie) idzie się jedynie kilometr – także nie zmęczycie się zbytnio. Za to widoki – pierwsza klasa!
Na Alto de Garajonay (1487 m n.p.m.) prowadzi kilka szlaków z różnych stron – my wybraliśmy ten najkrótszy z Pajarito (przy rondzie można zostawić samochód). Ubraliśmy się ciepło – startowaliśmy z wysokości ponad 1300 metrów. Szlak to szutrowo-kamienista ścieżka wśród kwitnących, endemicznych roślin i niewielkich drzew – do przejścia dla wszystkich. Im wyżej, tym więcej widoków – na samym szczycie jest sporo miejsca. Z wierzchołka dostrzeżemy rozległe wąwozy południowej i zachodniej części wyspy oraz gęste lasy wawrzynowe parku narodowego.
Jeśli macie więcej czasu, w drodze powrotnej możecie wybrać inny, nieco dłuższy szlak. Jest ich tu mnóstwo! Polecamy korzystać z aplikacji mapy.cz – można sobie pobrać mapę Wysp Kanaryjskich offline.
Teneryfa: najpiękniejsze szlaki w górach Anaga
Valle Gran Rey – dolina tarasowa
Jedna z wielu dolin La Gomery, leniwie rozciągająca się w kierunku południowego wybrzeża wyspy. Warto tu przyjechać dla spokojnego klimatu nadmorskich miejscowości oraz jedynych (na tak dużą skalę) tarasowych upraw i uroczych gajów palmowych na wyspie.
To właśnie tu słyszymy, jak mieszkańcy porozumiewają się między sobą przy użyciu języka gwizdanego silbo – to świetnie, iż wciąż jest w powszechnym użyciu!
Przemierzając dolinę Valle Gran Rey polecamy dojechać aż na wybrzeże. Na północ od La Calery warto odwiedzić plażę Playa del Ingles, słynącą z pięknych zachodów słońca.
Lasy wawrzynolistne na La Gomerze
Na szlakach środkowej La Gomery, jak nigdzie indziej można poznać gęste lasy wawrzynowe – to największe ich skupisko na całym świecie. Powyginane we wszystkie kształty drzewa pokryte wilgotnym mchem dają wrażenie, jakbyśmy spacerowali przez środek buszu, do której z rzadka dociera słońce. Lasy wawrzynowe pokrywają 90% parku narodowego Garajonay – adekwatnie którego szlaku nie wybierzecie, będziecie przez nie szli.
My wybraliśmy szlak czerwony (z drogi GM1 koło miejscowości Hermigua) i poszliśmy do El Cedro, wracając okrężną drogą. W sumie 10 km i 750 m podejścia. Czy było warto? Zobaczcie na zdjęciach poniżej
Zobacz: Malta - najpiękniejsze klify i zatoki
Szlaki piesze La Gomery
Choć powierzchniowo niewielka, La Gomera może się pochwalić setkami kilometrów różnorodnych szlaków pieszych. Sezon zimowy to naszym zdaniem najlepszy okres na chodzenie po wyspie – nie jest wtedy za gorąco.
My wybraliśmy się m.in. na wspomniany wyżej szlak wśród lasów wawrzynowych oraz weszliśmy z miejscowości Agulo na słynny Mirador de Abrante. Punkt widokowy jest oczywiście „warty grzechu”, ale sam szlak oferuje spektakularne widoki. Polecamy zrobić kółko – wejść zielonym z Agulo, a zejść północną stroną, szlakiem GR 132. W sumie całość to 6 km i ok. 600 m podejścia. A po drodze? Marsjańskie krajobrazy
Punkty widokowe na La Gomerze
Jeśli chodzi o punkty widokowe – jest ich tak wiele, iż nie jesteśmy w stanie wszystkich wymienić! Przygotowując się do zwiedzania wyspy korzystaliśmy z tej listy punktów widokowych na La Gomerze, jednak jest ich o wiele więcej. adekwatnie jadąc każdą drogą dość często trafia się na parkingi, przy których można stanąć i podziwiać okolicę. Polecamy wypisać sobie kilka najważniejszych, a do reszty podejść spontanicznie.
SUWALSZCZYZNA
Uniwersalny przewodnik po najciekawszych miejscach od A do Z.
WYPRAWA ROWEROWA
Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?
POLSKA NA WEEKEND
Nasze propozycje na aktywne zwiedzanie Polski.
La Gomera - informacje praktyczne
Na La Gomerę często organizowane są jednodniowe wycieczki z Teneryfy - to zdecydowanie za mało czasu, by poznać tę ciekawą wyspę. My polecamy wybranie się tam na własną rękę - zapraszamy do informacji praktycznych, w których podpowiadamy, jak to zrobić.
Jak się dostać na La Gomerę z Teneryfy?
Między Teneryfą (Los Christianos) a La Gomerą (San Sebastian de La Gomera) kilka razy dziennie kursują promy – rejs trwa ok. 50 minut. Ceny niestety nie należą do najniższych, choćby jeżeli planujecie przeprawiać się bez samochodu. Zarezerwować bilet możecie na tej stronie.
Komunikacja miejska na La Gomerze
Po wyspie możecie poruszać się komunikacją miejską – sieć oplata najważniejsze miejscowości, autobusami dojedziecie też na szlak. My tym razem nie korzystaliśmy, ale rozkład i przebiegi tras możecie sprawdzić tutaj.
La Gomera – najciekawsze plaże
La Gomera nie jest pierwszym wyborem turystów wypoczynkowych – szerokich i piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do oceanu jest tu stosunkowo niewiele.
Najbardziej turystyczne, wypoczynkowe miejscowości na wyspie to Playa de Santiago i Laguna de Santiago. My wybraliśmy się na dziką, widokową plażę w zachodniej części wyspy (Playa de Guarinen) – widoki z samego dojazdu na nią są nieziemskie.
Pogoda na La Gomerze – kiedy jechać?
La Gomera kusi słońcem przez cały rok! My byliśmy w drugiej połowie lutego – w ciągu dnia temperatura w cieniu wahała się w okolicach 20C, wieczorami już dość chłodno. Niższych temperatur spodziewajcie się w środku wyspy ze względu na wysokość – warto wziąć bluzę/kurtkę i coś na głowę, bo często wieje.
Baza noclegowa
W przeciwieństwie do Teneryfy, na La Gomerze nie uświadczymy wielu resortów i ciągnących się wzdłuż wybrzeża kompleksów hotelowych. My polecamy zatrzymać się w prywatnej kwaterze (znajdziecie ich sporo na bookingu czy airbnb). Sami spaliśmy w obiekcie Villa Clara przy bananowej plantacji w San Sebastian de La Gomera – bardzo przyjemne miejsce na obrzeżach miasta!
La Gomera – wypożyczenie samochodu lub roweru
Początkowo planowaliśmy wypożyczyć rowery na 2 dni – jednak ze względu na ograniczenia czasowe, wzięliśmy auto. Można to zrobić przez jedną z internetowych wypożyczalni z wyprzedzeniem, ale jednocześnie robiąc to na miejscu (w budynku portu w San Sebastian de La Gomera), zapłacicie podobną cenę.