Kwas ferulowy – adekwatności i zastosowanie

dottore.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Kwas ferulowy – składnik kosmetyków


Kwas ferulowy należy do grupy antyoksydantów. Stosowany w składach kosmetyków pomaga m.in. redukować przebarwienia. Poznaj adekwatności tego składnika aktywnego.

Spis treści

  • Kwas ferulowy w składach kosmetyków
  • Co to jest kwas ferulowy?
  • Jak działa kwas ferulowy?
  • Przebarwienia na twarzy i inne wskazania
  • Kwas ferulowy a promieniowanie UV
  • Kiedy stosować kwas ferulowy?
    • Jak często stosować kwas ferulowy?
  • Ferulic xpress – zabieg z kwasem ferulowym
  • Jak stosować kwas ferulowy w domu?
    • Krem na przebarwienia… i nie tylko

Kwas ferulowy w składach kosmetyków

Istotnym elementem pielęgnacji skóry jest antyoksydacja, czyli przeciwdziałanie wolnym rodnikom. Coraz bardziej doceniamy rolę antyoksydantów stosowanych w składach kosmetyków. Jednym z cennych przeciwutleniaczy jest kwas ferulowy. Nie każdy jednak wie, iż neutralizowanie wolnych rodników to niejedyne działanie tej substancji czynnej. Warto przyjrzeć się dokładniej szerokiemu spektrum właściwości i zastosowań kwasu ferulowego. Składnik ten może się okazać rozwiązaniem problemów, na które wcześniej trudno było znaleźć skuteczną odpowiedź.

W składach kosmetyków (INCI) kwas ferulowy występuje pod nazwą ferulic acid.

Co to jest kwas ferulowy?

Pod względem chemicznym kwas ferulowy to kwas fenolowy o niskiej masie cząsteczkowej. Jest pochodną kwasu cynamonowego. Ma pochodzenie roślinne. W stanie naturalnym występuje w ziarnach pszenicy, owsa i żyta, a także w ryżu i w kukurydzy. Występuje w ścianach komórkowych niektórych owoców, np. jeżyn, malin czy jabłek.

Jednym z zadań kwasu ferulowego jest zapewnienie sztywności struktury. Taką właśnie rolę odgrywa w przypadku zbóż i owoców. Podobną funkcję może pełnić jako składnik aktywny dostarczany do skóry. Wzmacnianiu sztywności towarzyszy zwiększanie odporności struktury na degradację.

Jednak antyoksydacja i wzmacnianie struktury to wciąż nie wszystkie możliwości kwasu ferulowego. Stosowany w składach kosmetyków, ujawnia wszechstronnie korzystny wpływ na skórę.

Jak działa kwas ferulowy?

Kwas ferulowy jest stosowany w składach kosmetyków antyoksydacyjnych, przeciwstarzeniowych i redukujących przebarwienia na twarzy i na ciele. Działa na skórę wielokierunkowo. W spektrum działania kwasu ferulowego znajdują się:

  • pobudzanie syntezy kolagenu i elastyny,
  • zmniejszanie zmarszczek i przeciwdziałanie nowym zmarszczkom,
  • rozjaśnianie plam pigmentacyjnych,
  • wyrównywanie kolorytu,
  • zwalczanie nadmiaru wolnych rodników,
  • nawilżanie skóry,
  • aktywność przeciwzapalna,
  • biologiczna ochrona przed światłem,
  • wzmacnianie SPF i innych filtrów przeciwsłonecznych.

Przebarwienia na twarzy i inne wskazania

Kremy i zabiegi z kwasem ferulowym stosuje się szczególnie często w celu redukcji przebarwień skórnych. Kwas ferulowy niweluje już istniejące przebarwienia na twarzy i na ciele oraz zapobiega powstawaniu nowych plam pigmentacyjnych. To możliwe dzięki zdolności tego kwasu do hamowania enzymów odpowiedzialnych za produkcję melaniny – naturalnego barwnika skóry. Zabieg lub krem na przebarwienia z kwasem ferulowym wyrównuje koloryt skóry i przywraca jej blask.

Drugim istotnym wskazaniem do stosowania kosmetyków z kwasem ferulowym jest stan stresu oksydacyjnego. Konsekwencje nadmiaru wolnych rodników ujawniają się na skórze jako przedwczesne oznaki starzenia, szary koloryt i zmniejszenie jędrności.

Kwas ferulowy stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, a to przekłada się na poprawę jędrności i elastyczności skóry. Dlatego kosmetyki z tym składnikiem to doskonała propozycja dla osób z objawami starzenia i fotostarzenia skóry. Taka pielęgnacja sprawdzi się również jako profilatyka przeciwstarzeniowa.

Kwas ferulowy a promieniowanie UV

Ten wszechstronny składnik aktywny ma jeszcze jedną ciekawą adekwatność, o której nie każdy wie. Badania wykazały, iż kwas ferulowy powoduje złagodzenie negatywnego wpływu promieniowania UV na skórę. Substancja zmniejsza degradację włókien kolagenowych oraz niweluje nagromadzenie nieprawidłowych włókien elastycznych i przerost naskórka pod wpływem słońca. W toku badań obecność kwasu ferulowego w tkance przyczyniła się do zahamowania reakcji białek na promieniowanie UV.

Oznacza to, iż kwas ferulowy wspiera działanie filtrów przeciwsłonecznych zawartych w kosmetykach ochronnych. Można powiedzieć, iż zapewnia swego rodzaju biologiczną ochronę przed światłem. Nie zastępuje klasycznych metod fotoprotekcji, ale może im towarzyszyć.

Kiedy stosować kwas ferulowy?

Kwas ferulowy w kosmetykach jest składnikiem przyporządkowanym nie do konkretnego wieku, ale do określonych wskazań. Należą do nich: przebarwienia na skórze, ostuda (melasma), zmarszczki, objawy stresu oksydacyjnego, fotostarzenie, utrata jędrności skóry, nierównomierny koloryt, potrzeba ochrony antyoksydacyjnej.

Kosmetyki z kwasem ferulowym można stosować o każdej porze roku, niezależnie od natężenia promieniowania słonecznego.

Jak często stosować kwas ferulowy?

Najskuteczniejsza pielęgnacja z kwasem ferulowym polega na działaniu dwutorowym. Punktem wyjścia jest codzienne stosowanie kremu na przebarwienia lub innego kremu z tym składnikiem, w zależności od szczegółowych wskazań. Równolegle zaleca się cykliczne wizyty w gabinecie kosmetycznym, gdzie kosmetolog przeprowadza serię zabiegów z kwasem ferulowym. Rekomendujemy serię 4–6 zabiegów ferulic xpress co 7–10 dni. Dokładną częstotliwość ustala kosmetolog po przeprowadzeniu wywiadu i po dokładnym zbadaniu potrzeb i kondycji skóry.

Zabieg ferulic xpress z kwasem ferulowym może też pełnić funkcję zabiegu bankietowego.

Ferulic xpress – zabieg z kwasem ferulowym

To czteroetapowa, nieinwazyjna procedura na bazie kwasu ferulowego i astaksantyny, z zastosowaniem nanotechnologii. Więcej o tym zabiegu kosmetycznym przeczytasz tutaj.

Jak stosować kwas ferulowy w domu?

Zabieg ferulic xpress może być wykonywany jedynie pod okiem profesjonalisty – w gabinecie kosmetycznym lub w klinice medycyny estetycznej. Istnieją jednak komplementarne kosmetyki z kwasem ferulowym, które warto stosować w domu. W codziennej pielęgnacji domowej sprawdzi się ferulic antiox cream.

Krem na przebarwienia… i nie tylko

Ferulic antiox cream jest często stosowany jako skuteczny sposób na przebarwienia na twarzy. Zakres wskazań pielęgnacyjnych tego kremu jest jednak szerszy. Kosmetyk dostarcza dużej dawki antyoksydantów i pomaga zwalczać nadmiar wolnych rodników. Zawiera koenzym Q10, a więc dodatkowo zwiększa jędrność i elastyczność skóry. Wyraźnie poprawia koloryt. Zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek i zapobiega fotostarzeniu, czyli konsekwencjom oddziaływania promieni słonecznych.

Idź do oryginalnego materiału