Wigilia i Boże Narodzenie w Polsce to najczęściej ucieranie choinki, wręczanie prezentów, oczekiwanie na gwiazdkę, dzielenie się opłatkiem, dwanaście potraw, kolędowanie i pasterka. Oczywiście w dużym skrócie, gdyż w zależności od regionów i zwyczajów danej rodziny, tradycji może być znacznie więcej. A jak święta obchodzone są za granicą? Okazuje się, iż w niektórych państwach świąteczne obyczaje potrafią być zaskakujące.
REKLAMA
Jakie są tradycje bożonarodzeniowe? Hiszpańskie mogą szokować
Jednym z zaskakujących zwyczajów bożonarodzeniowych w Hiszpanii jest umieszczanie drewnianej figurki symbolizującej szczęście, urodzaj i powodzenie w nowym roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż figurka ta przedstawia najczęściej znane postaci podczas kucania za potrzebą. I tak w sklepach możemy znaleźć w takiej formie piosenkarzy, piłkarzy, polityków czy choćby papieża. Inną ciekawą tradycją jest Tió de Nadal, czyli drewniany pieniek. Stawia się go 8 grudnia, przykrywa kocem i karmi słodyczami, a w Wigilię lub Boże Narodzenie "wypróżnia się" prezentami.
Jakie są tradycje bożonarodzeniowe? Jakie są tradycje bożonarodzeniowe? Fot. Archiwum prywatne
Natomiast wcześniej wspomniana rzeźba w kształcie koziołka (julbock), którą buduje się w szwedzkim Gävle, to tradycja sięgająca 1966 roku. Zwierzę powstaje w całości ze słomy i często jest wyższe od okolicznych budynków. Największa w historii miała 13 metrów wysokości i ważyła tonę. Oprócz tego znaczna część Szwedów ogląda w Wigilię kompilację filmów z Kaczorem Donaldem - czyli tak, jak w Polsce ogląda się "Kevina samego w domu". Z kolei w Norwegii na czas Bożego Narodzenia chowa się mopy i miotły, by duchy, które w tym czasie powrócą na ziemię, nie organizowały sobie przejażdżek.
Zobacz też: Najpiękniejsze miasteczko na świecie? Wygląda jak z pocztówki. Tylko dwie godziny lotu z Polski
Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia? W Czechach królują wróżby, w Niemczech ogórki
Nietypową tradycję mają również Czesi, dla których czas świąteczny to również pora na wróżby. W tym celu m.in. kroją jabłka, a z ich gniazd nasiennych wyczytują, czy kolejny rok będzie dla nich łaskawy. Natomiast w Japonii w Boże Narodzenie wiele osób odwiedza KFC, by zajadać się smażonym kurczakiem. Wszystko za sprawą kampanii reklamowej z 1974 roku, kiedy to padło hasło "Kentucky For Christmas", a fast-food zanotował rekordową wręcz sprzedaż. W Niemczech za to wiesza się na choince bombki w kształcie ogórków. Osoba, która znajdzie ją jako pierwsza, może liczyć na dodatkowy prezent. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.