Zimą, kiedy mróz szczypie w policzki, nic nie cieszy bardziej niż gorący napój w termosie. To niezastąpiony element każdej wyprawy – od wyjścia do pracy po górskie wędrówki. Chętnie nalewamy do niego herbatę, by cieszyć się ciepłem w chłodne dni. kilka z nas zastanawia się jednak, czy gorący napój w termosie przez cały czas zachowuje swoje adekwatności. A może jego skład zmienia się w kontakcie z materiałami, z których wykonano pojemnik? Wyjaśniamy, jak wygląda sytuacja.
REKLAMA
Zobacz wideo Liściasta herbata w torebkach. Idealnie sprawdzi się jako prezent!
Czy picie herbaty z termosu jest zdrowe? Jak się okazuje, nie zawsze
Herbata w termosie, choć praktyczna, może zmieniać swój smak i adekwatności. Głównym problemem jest długi czas kontaktu gorącego napoju z plastikowym wnętrzem. Sylwia Panek, chemiczka i autorka portalu wzdrowymdomu.pl, w jednym ze swoich artykułów przestrzegła przed ryzykiem związanym z używaniem termosów niskiej jakości. Zwróciła uwagę, iż mogą uwalniać toksyczne substancje, które negatywnie wpływają na zdrowie.
Warto również zaparzać herbatę przed wlaniem do termosu, zamiast robić to w środku. Dlaczego? Długie parzenie w zamkniętym naczyniu może prowadzić do tego, iż zamiast łagodnego naparu uzyskamy napój o gorzkim i cierpkim posmaku. Najlepszym sposobem jest umieszczenie herbaty w czajniku lub innym szklanym naczyniu, odczekanie kilku minut, aż liście lub torebka oddadzą swój aromat, a następnie przelanie gotowego naparu do termosu. W ten sposób zachowasz pełnię smaku i adekwatności herbaty, unikając jej zbyt mocnego wywaru.
Jaki termos jest najzdrowszy? Unikaj tych wątpliwej jakości
Sylwia Panek w swoim wpisie podkreśliła, jak ważne jest świadome podejście do wyboru termosu. Zwróciła uwagę, iż plastikowe modele, pod wpływem wysokiej temperatury, mogą uwalniać mikroplastiki – drobne cząstki, które trafiają do napojów, a następnie do naszego organizmu. Ich obecność w tkankach może negatywnie wpływać na układ hormonalny, wywoływać stany zapalne i osłabiać odporność. Jak zatem wybrać termos, który będzie bezpieczny?
Herbata w termosie, fot. AnnaStills / iStock Herbata w termosie, fot. AnnaStills / iStock
Najlepszym rozwiązaniem są naczynia wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Tego rodzaju materiał nie reaguje z gorącymi napojami, nie wpływa na ich smak i nie emituje szkodliwych związków. Alternatywą dla osób ceniących naturalne tworzywa są modele z wkładem szklanym, które zachowują adekwatności napoju i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, iż są delikatniejsze i podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Zobacz też: Po co ludzie wieszają w oknach takie serduszka? Nie chodzi tylko o dekorację. "Alarmujące"
Popularne stają się także termosy z powłoką ceramiczną, które łączą wytrzymałość stali z neutralnym charakterem szkła. Sylwia Panek przypomina, aby zawsze sprawdzać oznaczenia świadczące o braku BPA, ftalanów i innych szkodliwych substancji o działaniu hormonalnym. Pamiętajmy, iż jakość wykonania, a nie wygląd termosu, powinna być dla nas najważniejszym kryterium przy zakupie odpowiedniego modelu.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.