Kupiłaś te modne buty na zimę? Lekarz nie ma dla ciebie dobrych wiadomości

top.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Miękkie śniegowce, przypominające kapcie, od wielu sezonów zalewają ulice. Choć ich wygląd przyciąga uwagę, wiele dostępnych modeli nie spełnia oczekiwań pod względem jakości. Okazuje się, iż długotrwałe noszenie tego obuwia może prowadzić do problemów zdrowotnych - ich lista jest długa.

Zima jest za pasem, jednak już teraz wiele kobiet zaczęło nosić miękkie śniegowce za kostkę z futerkową wyściółką wewnątrz. Takie buty pasują do niejednej jesienno-zimowej stylizacji, jednak nie wygląd powinien być najważniejszy.

Od miękkich śniegowców, które nie są zrobione z naturalnych materiałów i nie mają wyprofilowanych podeszw, nabawimy się problemów zdrowotnych. Wyjaśniamy, jakie są skutki noszenia takiego obuwia.

Sztuczny materiał jako najczęstsza wada miękkich śniegowców

W sklepach znajdziemy wiele modeli miękkich śniegowców, które są wykonane z materiałów syntetycznych. Mowa np. o sztucznej skórze albo sztucznym zamszu.

Takie materiały nie przepuszczają powietrza, dlatego stopy pocą się w nich. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem może być nie tylko nieprzyjemny zapach, ale choćby grzybica.

Poza tym przy długim noszeniu sztucznego materiału na stopach mogą pojawić się odciski, otarcia lub odgniecenia. Wszystko przez jego niedopasowanie do kształtu stopy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kontrowersyjny składnik maseczki. Brzydko pachnie, ale świetnie prasuje zmarszczki

Brak wyprofilowania podeszw miękkich śniegowców, a problemy zdrowotne

Stopa człowieka ma wysklepienia, dzięki którym rozkłada obciążenie w trakcie chodzenia. Niestety wiele modeli miękkich śniegowców nie dopasowuje się do jej kształtu. Może dojść zatem do przeciążenia i deformacji. W skrajnych przypadkach nabawimy się haluksów czy płaskostopia, co będzie wymagało specjalistycznego leczenia. To nie wszystko...

Takie obuwie często nie posiada również wsparcia dla tyłu stopy. Wówczas w trakcie chodzenia zaczynamy kurczyć palce, co powoduje napięcia w okolicy łydek.

Poza tym takie niedopasowanie obuwia do nóg przyczynia się do ich złego ustawienia. To z kolei prowadzi do problemów ze stawami skokowymi, kolanowymi i biodrowymi.

Jak dbać o stopy zimą? Nie tylko wybór butów ma znaczenie

Wybór butów na zimę to niezwykle ważna kwestia. Już wiemy, iż powinny być wykonane z naturalnego materiału, który daje ciepło, a jednocześnie przepuszcza powietrze. Muszą też mieć wyprofilowaną podeszwę. Jak dbać o same stopy w trakcie tej pory roku?

Zimą powinniśmy regularnie obcinać paznokcie u stóp oraz nawilżać je. W przypadku osób, które mają problem z wrastającymi paznokciami, podolodzy zalecają odżywianie miejsca wyrastania, czyli macierzy, dzięki kosmetyków zawierających kolagen, awokado i wyciąg z drzewa herbacianego.

W okresie zimowym stopom przyda się także relaks. Warto raz na jakiś czas wymoczyć je w mydle podologicznym.

Zobacz też:

W PRL-u była w każdej kosmetyczce. Zapomniany sekret gładkiej i młodej skóry

Najlepsze fryzury na andrzejki dla pań po 50-tce. Inspirowane gwiazdami

To imię nosi tylko 19 kobiet w Polsce. Kojarzy się z bajką Disneya i zimą

Idź do oryginalnego materiału