Nasz ranking gramofonów to zestawienie urządzeń docenionych przez użytkowników przede wszystkim za dobry stosunek jakości do ceny. Znajdziesz w nim modele prostsze i tańsze, idealne na początek przygody z winylami. Przedstawimy również droższe modele, które zawierają w większą liczbę funkcji — odpowiednie dla tych, którzy szukają kolejnego, lepszego niż poprzedni sprzętu.
Ranking gramofonów:
1 miejsce
9.5/10 Recenzja
2 miejsce
9.5/10 Recenzja
3 miejsce
9.0/10 Recenzja
4 miejsce
9.0/10 Recenzja
5 miejsce
8.5/10 Recenzja
6 miejsce
8.5/10 Recenzja
1 miejsce
DENON DP-29SP/F
ocena eksperta 9.5/10
DENON DP-29F to model z napędem paskowym, pracujący z prędkością obrotową 33 1/3 lub 45 RPM. Urządzenie ma przedwzmacniacz, a steruje się go automatycznie. Model wyposażono w obudowę tłumiącą drgania. Jego talerz został wykonany z odlewu ciśnieniowego aluminium.
Produkt ma Equalizer Phono, który umożliwia podłączenie go do wejścia AUX. Sprzęt pozwala regulować prędkość odtwarzania i korzysta z wkładu gramofonowego MM. Nie ma natomiast wejścia USB, wbudowanego modułu Bluetooth ani innych nowoczesnych funkcji dodatkowych.
2 miejsce
Fenton RP112L
ocena eksperta 9.5/10
Fenton RP112L to gramofon paskowy z łączem Bluetooth. Urządzenie oferuje trzy 3 prędkości pracy i funkcję automatycznego zatrzymania. Odtwarza ono dźwięk z dwóch głośników umieszczonych w dolnej części sprzętu. Urządzenie zawiera wkładkę ceramiczną.
Model pozwala odtwarzać muzykę zarówno z płyt, jak i z telefonu czy tabletu. Ma on wyjście liniowe RCA, dzięki czemu można podłączyć go do dowolnego zestawu stereo. Atutem gramofonu jest też estetyczny, klasyczny design.
Produkt pracuje z prędkością 33 1/3, 45 oraz 78 obrotów na minutę. Ma obudowę z drewnianej płyty i zdejmowaną osłonę przeciwpyłową. Nadaje się do odtwarzania płyt w rozmiarze 7”, 10” i 12”.
3 miejsce
Camry CR1113
ocena eksperta 9.0/10
Camry CR 1113 to urządzenie z regulacją prędkości odtwarzania na poziomie 33, 45 i 78 RPM. Sprzęt ma wbudowane radio FM/AM. Służy też jako budzik lub zegarek. Produkt wyposażono w dwa głośniki o mocy 1,5 W każdy. Model zawiera też dodatkowe wyjście AUX, dzięki czemu można podłączyć do niego głośniki zewnętrzne.
Urządzenie ma wyświetlacz LCD, wejście słuchawkowe jack 3,5 mm i napęd paskowy. Produkt jest sterowany manualnie., a jego obudowa jest stylizowana (retro).
4 miejsce
Lenco TT-110BKRD
ocena eksperta 9.0/10
Lenco TT-110BKRD to gramofon w walizce z napędem paskowym i ręcznym sterowaniem. Urządzenie odtwarza płyty z prędkością 33, 45 lub 75 RPM. Nie ma przedwzmacniacza ani złącza USB, natomiast oferuje moduł Bluetooth oraz wbudowane głośniki.
Sprzęt wyposażono w ceramiczną wkładkę stereo z igłą oraz wejście AUX. Wymiary produktu wynoszą 350 x 255 x 110 mm. Urządzenie zostało wykonane z takich materiałów jak drewno, sztuczna skóra, tworzywo i metal. Ma designerski wygląd i jest dostępne w kilku kolorach do wyboru.
5 miejsce
AUDIO TECHNICA AT-LP120X
ocena eksperta 8.5/10
AUDIO-TECHNICA AT-LP120X to model z silnikiem DC, z napędem Direct-Drive oraz z regulowaną dynamiczną kontrolą anty-skatingu. Sprzęt wyposażono w przedwzmacniacz gramofonowy i regulację prędkości odtwarzania na poziomie 33 1/3, 45 oraz 78 obrotów na minutę.
Produkt ma wyjście USB, dzięki czemu pozwala konwertować nagrania analogowe do cyfrowych plików audio. Urządzenie oferuje też odłączany podwójny kabel wyjściowy RCA, zatem można podłączyć je do zewnętrznego systemu stereo.
Sprzęt korzysta z ramienia w kształcie litery „S”, z regulacją siły śledzenia. Jego wkładka wykorzystuje igłę ze szlifem eliptycznym. Produkt ma talerz odlewany z aluminium, z filcową matą. Model oferuje funkcję stop/start. Ma stabilizowaną kwarcowo blokadę prędkości obrotowej Pitch Lock, stroboskopowy talerz ze wskaźnikiem prędkości, a także demontowane oświetlenie igły.
6 miejsce
Fenton 102.154
ocena eksperta 8.5/10
Fenton 102.154 to stylowy gramofon z napędem paskowym i dwoma pełnozakresowymi, odłączanymi głośnikami stereo. Urządzenie odtwarza każdy typ i każdy rozmiar płyty. Ma atrakcyjny wygląd i nowoczesne funkcje, takie jak moduł Bluetooth. Sprzęt odtwarza z prędkością regulowaną w zakresie 33⅓, 45 i 78 obrotów na minutę.
Urządzenie oferuje funkcję Auto Stop. Ma ono wbudowany wzmacniacz o mocy maksymalnej 100 W. Produkt korzysta z ceramicznej wkładki stereo z rysikiem. Może być sterowany manualnie i automatycznie.
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking radioodtwarzaczy,
- ranking odtwarzaczy MP3.
Gramofon do płyt winylowych — czy warto?
Gramofon to urządzenie, które doceni nie tylko prawdziwy meloman, ale też każda osoba nieco znudzona brzmieniem muzyki odtwarzanej z telefonu czy komputera. Użytkownicy tych urządzeń najbardziej doceniają je właśnie za charakterystyczny dźwięk płynący z płyt winylowych — mniej doskonały niż ten w postaci cyfrowej, ale mimo wszystko przyjemniejszy dla ucha, ciepły, naturalny i miękki.
Muzyka z gramofonu tworzy niepowtarzalny, wręcz nostalgiczny klimat. Natomiast ta nowoczesna w porównaniu do niej jest pozbawiona charakteru. Płyty winylowe zachowują głębię i szczegółowość brzmienia. Ich analogowa muzyka jest bardziej zróżnicowana. Da się odróżnić w niej wyraźnie głos wykonawcy od warstwy instrumentalnej utworu. To przede wszystkim dla takich koncertowych wrażeń kupuje się dzisiaj nowoczesne gramofony. Warto jednak wspomnieć też o ich wyglądzie, który bardzo często stylizowany jest na modele retro.
Gramofon: napęd paskowy czy bezpośredni?
Aby zrozumieć, dlaczego rodzaj zastosowanego napędu w gramofonie jest taki ważny, trzeba wyjaśnić, jak działa gramofon. Urządzenie wykorzystuje silnik do obracania talerzem, na którym znajduje się płyta. Ten obraca się z zadaną prędkością. Natomiast igła nad nim zbiera z rowków płyty wibracje, które zamieniane są na sygnał elektryczny. Aby jakość dźwięku urządzenia była zadowalająca, istotna jest stabilność obrotów. Na nią wpływ ma właśnie zastosowany rodzaj napędu: paskowy lub bezpośredni. Pierwszy z nich ma silnik niezależny, napędzający talerz dzięki paska z gumy. Drugi korzysta z systemu zintegrowanego z silnikiem.
Paskowy napęd jest popularniejszy. Jego pracę charakteryzuje to, iż na początku po uruchomieniu musi ustabilizować obroty — zajmuje to dosłownie kilka sekund. Przy takim napędzie możliwy jest wybór talerza ze szkła, kompozytu czy akrylu. To wpływa nie tylko na wygląd urządzenia, ale też na skuteczność tłumienia rezonansów. Stabilność obrotów takiego sprzętu może spadać wraz z czasem oraz w wyniku niewłaściwej eksploatacji. Pasek będzie wymagał zatem regularnej wymiany, ale jest to czynność prosta i niedroga w realizacji.
Bezpośredni napęd natychmiast osiąga adekwatną prędkość obrotową talerza. Ma wysoki moment obrotowy i oferuje wysoką stabilność obrotów. Dzięki wysokim parametrom pracy talerz urządzenia jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Modele z takim napędem czasami dają też możliwość regulacji tempa, co pozwala miksować utwory.
Co zatem jest lepsze: gramofon z napędem bezpośrednim czy paskowym? Modele paskowe uznawane są za lepsze, jeżeli chodzi o jakość dźwięku, natomiast modele Direct Drive doceniane są za bardziej stabilne prędkości i mocniejszą konstrukcję (są cięższe).
Gramofon z głośnikami czy bez?
Gramofon może zawierać głośniki lub wyjście na urządzenia zewnętrzne. Osobom początkującym poleca się modele z głośnikami wbudowanymi, ponieważ są one samowystarczalne i pozwalają cieszyć się mobilnością sprzętu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż w większości przypadków głośniki te mają zbyt niską jakość, aby zaoferować użytkownikowi optymalną moc i rozpiętość brzmienia.
Do gramofonu można podłączyć zatem autonomiczne, zewnętrzne głośniki, a niekiedy również słuchawki. Dzięki temu wrażenia podczas odtwarzania muzyki powinny zostać spotęgowane. Warto zwrócić tutaj uwagę na obecność modułu Bluetooth, za pomocą którego do urządzenia da się podłączyć sprzęty bezprzewodowo, czyli bez nieestetycznej plątaniny kabli.
Jak wybrać gramofon?
Adapter płyt winylowych może różnić się nie tylko rodzajem napędu czy obecnością głośników lub ich brakiem, ale także wieloma innymi cechami. Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pierwszego tego typu sprzętu to:
- sposób odtwarzania — można wyróżnić gramofony manualne, półautomatyczne i automatyczne. Te sterowane manualnie są skonstruowane w starym stylu, co oznacza, iż trzeba obsługiwać je od początku do końca samodzielnie (ramię nie porusza się samo), półautomatyczne mają funkcję samoczynnego podnoszenia ramienia, a automatyczne są bezobsługowe,
- igła – większość modeli ma tzw. igły sferyczne, jednak ze względu na kształt ich końcówki nie śledzą one precyzyjnie rowka płyty i nie zapewniają głębi dźwięku, droższe są igły eliptyczne, które dokładnie śledzą nierówności i gwarantują pełne odwzorowanie nagranych dźwięków, a dodatkowo dbają o żywotność płyt,
- ramię – przekazuje sygnał z wkładki do przedwzmacniacza, zwykle aluminiowe lub włókniste, może mieć kształt prosty lub zakrzywiony,
- wzmacniacz – nie wszystkie rodzaje gramofonów mają wbudowany przedwzmacniacz, brakuje go w urządzeniach wyższej klasy, które najlepszą jakość dźwięku zapewniają podłączone do sprzętu zewnętrznego,
- funkcje dodatkowe — na przykład wejście słuchawkowe, Bluetooth, wejście USB.
Gramofony to urządzenia, których ceny wahają się w bardzo szerokim przedziale od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. jeżeli jednak szukasz swojego pierwszego gramofonu do słuchania muzyki, zapewniamy, iż przyzwoitej jakości sprzęt kupisz za mniej niż 1000 zł.
Gramofon — opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl