Który filtr do wody pod zlew jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP5]

zestawienie.pl 4 miesięcy temu

Filtr do wody pod zlew nie jest standardem w każdym polskim domu, co może wynikać z przekonania, iż woda z kranu musi spełniać podstawowe standardy bezpieczeństwa. W praktyce „kranówka” często zawiera jednak takie substancje szkodliwe, jak chlor, pestycydy, metale ciężkie i zanieczyszczenia mechaniczne, na przykład drobiny rdzy. Dzięki filtrom pod zlew możemy samodzielnie w prosty sposób uzdatniać wodę kranową, czyli poprawiać jej jakość. Filtracja pozwala także zmniejszyć twardość wody, a tym samym poprawić żywotność domowych sprzętów, takich jak ekspres do kawy czy czajnik. Jaki filtr wody wybrać? Sprawdź w naszym rankingu filtrów do wody pod zlew!

Filtr do wody pod zlew ranking:

1 miejsce

AQUAPHOR Kryształ H

9.5/10 Recenzja

Recenzja
Sprawdź cenę

2 miejsce

Aquaphor Kryształ B Eco

9.0/10 Recenzja

Recenzja
Sprawdź cenę

3 miejsce

Aquaphor Kryształ AH

8.5/10 Recenzja

Recenzja
Sprawdź cenę

4 miejsce

Dafi FLOW COMFORT

8.5/10 Recenzja

Recenzja
Sprawdź cenę

5 miejsce

BRITA Mypure P1

8.0/10 Recenzja

Recenzja
Sprawdź cenę

1 miejsce

AQUAPHOR Kryształ H

ocena eksperta 9.5/10

jest łatwy w montażu
ma wysoką wydajność
skutecznie zmiękcza wodę
usuwa nieprzyjemny zapach i smak

Aquaphor KRYSZTAŁ H to filtr podzlewowy, który oczyszcza wodę i redukuje powstawanie kamienia. Produkt usuwa między innymi zanieczyszczenia mechaniczne o wielkości do 0,8 mikrona, a także substancje takie jak chlor, metale ciężkie czy pestycydy. Woda przepuszczona przez filtr ma obniżoną twardość, dzięki czemu zmniejsza też wytrącanie się kamienia.

Produkt można samodzielnie regenerować do 4 razy (filtr obniżający twardość wody). Jego wydajność wynosi 2 litry na minutę, a żywotność do 6000 litrów wody. Filtracja przy wykorzystaniu AQUAPHOR Kryształ H składa się z 3 etapów: wkład K3 z węglem kokosowym i włóknami jonowymiennymi usuwa większe zanieczyszczenia i substancje szkodliwe, wkład KH z żywicą jonowymienną usuwa sole wapnia i magnezu, obniżając twardość wody, a wkład K7 z węglem aktywnym, jonowymiennymi włóknami i srebrem redukuje zawartość chloru, metali ciężkich i zanieczyszczeń organicznych.

W produkcie zastosowano kilka nowoczesnych technologii, w tym Dynamic Fixation of Silver (bakteriostatyczne działanie jonów srebra), włókna Aqualen stworzone przez markę Aquaphor oraz technologię CarbFiber Block (różne poziomy porowatości złóż filtrujących, przedłużające okres użytkowania wkładów). W zestawie z filtrami użytkownik otrzymuje akcesoria montażowe, a także adapter do regeneracji wkładu KH i wylewkę do czystej wody.

Ilość filtrów:3
Wydajność filtracji:2 l/min
Żywotność wkładów:6000 l lub 12 miesięcy
Działanie:ochrona przed osadzaniem się kamienia, redukcja chloru, usuwanie metali ciężkich, zmiękczanie wody
Obejrzyj zdjęcia w sklepie
Sprawdź cenę
Zobacz produkt w:

2 miejsce

Aquaphor Kryształ B Eco

ocena eksperta 9.0/10

ma wysoką wydajność
ma wysoką żywotność
poprawia smak wody
jest łatwy w montażu
nie zmiękcza wody

Aquaphor KRYSZTAŁ B ECO usuwa z wody bakterie, pasożyty i wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia. Produkt jest przeznaczony do zatrzymywania drobin rdzy, piasku czy mułu o wielkości do 0,1 mikrona. Usuwa też bakterie, metale ciężkie, chlor, związki organiczne i ropopochodne oraz pestycydy. Co istotne, filtry nie pozbawiają jednak wody kranowej zawartości cennych dla zdrowia minerałów.

Produkt wykorzystuje system trzech stopni oczyszczania. Jego wydajność filtracji wynosi do 2,5 litra na minutę, a żywotność choćby do 8000 litrów. Zestaw składa się z trzech wkładów. Blok K3 z węglem kokosowym i jonowymiennymi włóknami Aqualen zatrzymuje większe zanieczyszczenia do 5 mikronów oraz różne chemiczne substancje szkodliwe. Wkład K7B z kapilarną membraną półprzepuszczalną, węglem kokosowym i srebrem usuwa zanieczyszczenia do 0,1 mikrona, a także zapewnia ochronę mikrobiologiczną. Ostatni wkład K7 odpowiada za poprawę smaku i zapachu wody, usunięcie cząstek o wielkości do 0,8 mikrona i redukcję substancji szkodliwych. Zawiera węgiel aktywny, jonowymienne włókna Aqualen i srebro w aktywnej formie jonowej.

W zestawie filtrującym zastosowano technologię typu: Dynamic Fixation of Silver (jony srebra o działaniu bakteriostatycznym), unikalne włókna Aqualen, które dodatkowo zapewniają równomierny przepływ wody oraz technologię CarbFiber Block (różne poziomy porowatości złóż filtrujących, przedłużające okres użytkowania wymiennych wkładów).

Ilość filtrów:3
Wydajność filtracji:2,5 l/min
Żywotność wkładów:8000 l
Działanie:redukcja chloru, usuwanie alergenów, usuwanie bakterii, usuwanie metali ciężkich, usuwanie pestycydów
Obejrzyj zdjęcia w sklepie
Sprawdź cenę
Zobacz produkt w:

3 miejsce

Aquaphor Kryształ AH

ocena eksperta 8.5/10

jest łatwy w montażu
ma niewygórowaną cenę
poprawia smak wody
można go regenerować (wkład zmniejszający twardość)
nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni ze skuteczności zmiękczania wody przez filtr

AQUAPHOR Kryształ AH służy do filtracji trzyetapowej, która obejmuje także zmiękczanie wody. Produkt usuwa zanieczyszczenia mechaniczne oraz takie substancje jak chlor, pestycydy i metale ciężkie. Zachowuje przy tym odpowiedni skład mineralny wody. Wydajność tego zestawu to 2 litry na minutę.

Produkt składa się z trzech wkładów. Pierwszy wkład polipropylenowy zatrzymuje cząsteczki o wielkości 5 mikronów. Drugi blok zmiękcza wodę, a trzeci zatrzymuje cząsteczki o wielkości do 0,8 mikrona. Wkład KH zawiera żywicę jonowymienną, dzięki której obniża twardość wody - można regenerować go do 4 razy. Maksymalna ogólna żywotność produktu oceniana jest na około 4000 litrów.

Ilość filtrów:3
Wydajność filtracji:2 l/min
Żywotność wkładów:4000 l
Działanie:ochrona przed osadzaniem się kamienia, redukcja chloru, usuwanie metali ciężkich, usuwanie alergenów, usuwanie pestycydów, poprawa smaku wody, zmiękczanie wody
Obejrzyj zdjęcia w sklepie
Sprawdź cenę
Zobacz produkt w:

4 miejsce

Dafi FLOW COMFORT

ocena eksperta 8.5/10

ma niewielki rozmiar
zapewnia szybki przepływ wody
poprawia smak wody
ma dobry stosunek jakości do ceny
przy twardej wodzie wystarcza na około 3 - 4 miesiące
negatywne opinie dotyczą stabilności montażu systemu

DAFI Flow Comfort to filtr, który redukuje twardość wody i obniża zawartość chloru oraz innych szkodliwych substancji chemicznych. Produkt jest przeznaczony do poprawiania jakości wody pitnej także pod względem jest smaku i zapachu.

Sprzęt wyposażono w głowicę z regulacją poziomu redukcji twardości węglanowej. System wykorzystuje wkład zbudowany z warstw włókniny, węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Cała filtracja odbywa się w jednym bloku. Dodatkowo, filtr wzbogaca wodę w potas.

W zestawie z produktem użytkownik otrzymuje kran jednodrożny, elektroniczny, inteligentny wskaźnik LED wymiany wkładu, pasek do badania twardości wody oraz niezbędne akcesoria montażowe.

Ilość filtrów:1
Wydajność filtracji:4,3 l/min
Żywotność wkładów:do 12 miesięcy
Działanie:usuwanie chloru, poprawa smaku wody, redukcja kamienia, wzbogacanie wody w potas
Obejrzyj zdjęcia w sklepie
Sprawdź cenę
Zobacz produkt w:

5 miejsce

BRITA Mypure P1

ocena eksperta 8.0/10

jest solidnie wykonany
jest łatwy w montażu
ma wysoką wydajność
filtr wymienny do zestawu jest dostępny w przystępnej cenie
jego szacowana żywotność jest stosunkowo niska
ma dosyć wysoką cenę

BRITA mypure P1 z wkładem P1000 to system filtrujący o wydajności do 2,5 litra na minutę i żywotności maksymalnie 1200 litrów. Produkt służy przede wszystkim do obniżania poziomu twardości wody wodociągowej. Usuwa także metale ciężkie i inne zanieczyszczenia chemiczne. Dodatkowo, poprawia smak i zapach wody pitnej.

Atutem systemu jest niewielki rozmiar i prosty montaż. Sprzęt składa się z głowicy filtra z trzema ustawieniami, co pozwala dostosować działanie produktu do poziomu twardości wody. W zestawie użytkownik znajdzie także akcesoria niezbędne do zainstalowania całego systemu oraz pasek do testowania twardości wody. We wkładzie filtrującym zastosowano węgiel aktywny i żywicę jonowymienną.

Ilość filtrów:1
Wydajność filtracji:2,5 l/min
Żywotność wkładów:1200 l
Działanie:poprawa smaku i zapachu wody pitnej, usuwanie chloru, usuwanie metali ciężkich, redukcja kamienia, usuwanie zanieczyszczeń organicznych
Obejrzyj zdjęcia w sklepie
Sprawdź cenę
Zobacz produkt w:

Sprawdź podobne rankingi:

  • ranking dzbanków filtrujących
  • ranking saturatorów do wody

Czy filtry pod zlew naprawdę działają?

Wielu osobom wydaje się, iż system filtrujący pod zlew to urządzenie, bez którego można obyć się na co dzień, ponieważ i tak kilka wnosi on do jakości wody kranowej w domu. Część konsumentów rezygnuje z tego rozwiązania, ponieważ uważa, iż wkłady zwyczajnie nie działają. Inni nie chcą inwestować dodatkowych środków w regularną wymianę filtrów. Na początek warto podkreślić zatem, iż filtry do wody pitnej faktycznie działają, a korzystnie z nich nie musi mocno nadwyrężać domowego budżetu.

Efektywność działania systemów filtrujących jest potwierdzona badaniami i certyfikatami jakości. Producenci oferują nam przy tym różne rozwiązania do wyboru, na przykład:

  • odwróconą osmozę,
  • filtrację węglem aktywnym,
  • ultrafiltrację.

Bardzo często różne wkłady łączą te technologie, aby skutecznie oczyszczać wodę z zanieczyszczeń fizycznych i chemicznych. Przykładowo, odwrócona osmoza pozwala usuwać drobne cząsteczki, a także niektóre baterie. Natomiast węgiel aktywny efektywnie redukuje chlor oraz nieprzyjemny zapach czy smak wody.

Filtry podzlewowe – jak działają, jaki wybrać?

Filtry podzlewowe, jak sama nazwa wskazuje, montuje się najczęściej pod zlewem w kuchni. Ze względu na system filtracji można podzielić je między innymi na filtry dwustopniowe, trzystopniowe, czterostopniowe, a choćby pięciostopniowe – te ostatnie redukują zanieczyszczenia, podnoszą pH wody, a także obniżają jej potencjał nasycenia wolnymi elektronami (zwykle korzystają z nanosrebra odpornego na rozwój bakterii).

Filtr wody pod zlew podłączany jest do sieci, a jego działanie opiera się na przepuszczaniu wody wodociągowej przez wkłady wykorzystujące najczęściej:

  • filtrację mechaniczną, która wyłapuje osady,
  • filtrację główną, która usuwa substancje szkodliwe, np. chlor,
  • filtrację osmotyczną, która może usuwać nie tylko zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne, ale też wirusy i bakterie.

Warto wspomnieć przy tym, iż filtr odwróconej osmozy (z membraną osmotyczną) ma swoje wady i zalety. Bardzo skutecznie oczyszcza wodę z substancji potencjalnie niebezpiecznych, ale redukuje także zawartość minerałów, zatem woda wymaga potem mineralizacji.

Filtr wody pitnej pod zlew może korzystać także z filtra węglowego. Węgiel aktywny usuwa zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i mikrobiologiczne poprzez ich absorbcję. Dodatkowo, poprawia też smak i zapach wody. Wymaga jednak regularnej wymiany, ponieważ w jego wnętrzu mogą zacząć rozwijać się bakterie.

Przy wyborze systemu filtracji wody najważniejsze jest określenie swoich potrzeb, czyli sprawdzenie jakości wody. Ta pochodząca z miejskich wodociągów jest badana okresowo, dlatego aby poznać jej skład, wystarczy zgłosić się po wyniki analizy do lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego albo do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Jaki filtr do wody wybrać, żeby nie było kamienia?

Twarda woda to problem w wielu domach. Korzystanie z takiej wody sprawia, iż kamień osadza się między innymi na dnie czajnika czy na różnych elementach urządzeń typu pralka czy zmywarka. Aby korzystać z miękkiej wody, potrzebujesz filtra wyposażonego w żywicę jonowymienną. Zasada działania takiego wkładu jest stosunkowo skomplikowana, jednak można opisać ją w uproszczeniu jako oddawanie jonów wapnia i magnezu z wody „surowej” oraz ich wymianę na jony sodu (zamknięte w żywicy).

Co ważne, filtr z żywicą jonowymienną da się regenerować dzięki solanki. Regeneracja wkładu polega na ponownym uzupełnieniu żywicy jonami sodu oraz na odprowadzeniu usuniętych wcześniej jonów wapnia i magnezu do ścieków wraz z wodą popłuczną.

Czym się kierować wybierając filtr pod zlew?

Wybór filtra pod zlew kuchenny należy oprzeć przede wszystkim na jakości wody wodociągowej, z której korzystamy. Tylko w ten sposób można uzyskać zadowalające efekty oczyszczenia i zmiękczenia wody do picia i przygotowywania posiłków. Na podstawie poziomu twardości oraz zawartości zanieczyszczeń w wodzie, której używasz na co dzień, możesz ustalić, jakich technologii filtracji potrzebujesz. Każda z nich ma swoje zalety i służy do konkretnych celów, o czym więcej pisaliśmy powyżej. Zatem jaki filtr wody pod zlew wybrać?

Poza metodą i skutecznością filtracji, która zapewni Ci efekt idealnie czystej wody, przy zakupie zwróć uwagę również na:

  • wydajność całego systemu – dopasuj ją do zużycia wody w Twoim gospodarstwie domowym. Wydajny filtr może pozwolić na przefiltrowanie choćby 4 litrów wody na minutę. jeżeli zaś chodzi o żywotność samego wkładu filtra wody pod kran, to jest ona zwykle określana zarówno w litrach, jak i czasowo (w przybliżeniu).
  • montaż i sposób konserwacji – znajdź odpowiedź na pytanie, czy filtr jest łatwy w instalacji, czy można go regenerować, jak wygląda wymiana filtrów,
  • koszty eksploatacji – zakup nowoczesnego filtra do wody to pierwszy większy wydatek, ale kolejne wiążą się z zakupem nowych wkładów wymiennych czy z kosztami serwisowania systemu,
  • rozmiar – sprawdź wymiary systemu i upewnij się, iż filtr jest na tyle kompaktowy, aby zmieścił się pod zlewem.

Mniej istotny przy wyborze systemu filtrującego będzie natomiast design produktu – najistotniejsze elementy znajdują się w szafce pod zlewem.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup filtra do wody pod zlewozmywak?

Korzystanie z filtrów podzlewowych ma wiele zalet. Warto pamiętać bowiem, iż jest to rozwiązanie:

  • ekologiczne – możemy bezpiecznie pić smaczną i zdrową wodę kranową, bez potrzeby kupowania tej butelkowanej,
  • wygodne – nie musimy filtrować wody dzięki dzbanków, możemy pobierać ją bezpośrednio z kranu,
  • ekonomiczne – choć filtry pod zlew są droższe niż te do dzbanków i butelek, ich zakup przez cały czas okazuje się korzystniejszy niż regularne zaopatrywanie się w wodę butelkowaną. Poza tym, stosowanie zmiękczonej wody wpływa korzystnie na żywotność urządzeń, takich jak ekspres do kawy, żelazko czy stacja parowa.

Dobry filtr pod zlew:

  • jest łatwy w montażu,
  • poprawia smak i zapach wody,
  • oczyszcza wodę z drobin piasku i rdzy, z bakterii i wirusów, z chloru, pestycydów, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji,
  • ma niewielki rozmiar i zajmuje mało miejsca, ponieważ jest umieszczony pod zlewem, a nad blatem montuje się jedynie wylewkę do przefiltrowanej wody.

Warto zaznaczyć przy tym, iż mniej korzystnym rozwiązaniem jest system wyposażony w filtr osmotyczny. System odwróconej osmozy oczyszcza bowiem wodę nie tylko z substancji szkodliwych, ale i z minerałów, które są istotne dla zdrowia. Co więcej, zużywa on choćby do 90 litrów wody w celu uzyskania zaledwie 5 litrów wody czystej – reszta trafia do ścieków.

W praktyce, w większości domów najbardziej opłaca się montować systemy oczyszczające wodę z wkładem węglowym. Przy regularnej wymianie filtra dają one stały dostęp do krystalicznie czystej wody wysokiej jakości, wolnej od zanieczyszczeń, o polepszonym smaku i zapachu. Co więcej, ich zamontowanie jest proste, tak samo jak wymiana wkładów.

Czym najlepiej filtrować wodę?

Dobry filtr do wody to nie tylko filtr pod zlew. Do wyboru mamy wiele innych rozwiązań, które pozwalają nam oczyszczać wodę kranową, zmiękczać ją i poprawiać jej ogólną jakość. Na podstawie dokładnej analizy jakości wody możemy ustalić, jakiego systemu filtrującego potrzebujemy. jeżeli w Twoim domu ogólna jakość wody jest zadowalająca, ale wymaga np. korekty zapachu lub smaku, postaw na tanie i proste rozwiązanie – dzbanek filtrujący i/lub butelkę filtrującą. To pozwoli Ci nawadniać organizm bez konieczności sięgania po wodę butelkowaną.

W przypadku, kiedy chcesz pić oczyszczoną wodę prosto z kranu, musisz zdecydować się na odpowiedni system wkładów pod zlew lub na kran. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy woda w Twoim domu zawiera sporo zanieczyszczeń, w tym metale ciężkie czy groźne dla zdrowia bakterie. Kuchenne filtry można podzielić na te montowane pod zlewozmywakiem oraz modele nakranowe (montowane na wylewce).

Jeśli zaś potrzebujesz idealnie czystej wody we wszystkich kranach w domu, postaw na system filtracji montowany na głównym ujęciu wody w budynku.

Filtr do wody pod zlew: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Idź do oryginalnego materiału