Zgłoszenie sygnalne to nic innego jak donos do Urzędu Skarbowego. W zeszłym roku do placówek w całej Polsce trafiło ich kilkadziesiąt tysięcy, z czego większość dotyczyła pochodzenia majątku, wynajmu mieszkania bez umowy czy prowadzenia działalności "na czarno". Po otrzymaniu takiego powiadomienia skarbówka może rozpocząć kontrolę. Wśród zgłaszających nie brakowało klientów, czy choćby najbliższej rodziny.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę
Ile donosów wpływa do urzędu skarbowego? Na czele Warszawa
Jak informuje portal fakt.pl, w 2023 roku najwięcej donosów miało miejsce w stolicy. - Do Izby Administracji Skarbowej w Warszawie wpływa średnio około 1900, a do podległych jej urzędów skarbowych blisko 16 tysięcy informacji sygnalnych - poinformormowały w rozmowie z dziennikiem służby prasowe IAS. Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk z 7374 zgłoszeniami, zaś na trzecim Małopolska z około 4600. Najmniej powiadomień, bo zaledwie 280, trafiło do Szczecina. Natomiast tylko do czerwca tego roku w Łodzi miało miejsce już 1871 zgłoszeń. Dla porównania, w całym poprzednim mowa była o 3,4 tys. Wiele wskazuje na to, iż kolejne podsumowanie pobije wcześniejszy wynik.
Kto informuje do urzędu skarbowego? Kto informuje do urzędu skarbowego? Fot. Andrzej Monczak / Agencja Wyborcza.pl
Kto najczęściej informuje do urzędu skarbowego? Nie tylko pracownicy
Donosy złożone w 2023 roku dotyczyły przede wszystkim:
wynajmu nieruchomości,
pochodzenia majątku,
zatrudniania pracowników bez umowy,
braku kasy fiskalnej,
wydania towaru bez paragonu, faktury i rachunku,
prowadzenia firmy "na czarno".
Zobacz też: Mało kto się przyznaje, choć gryzący dym czuć wszędzie. Gdzie zgłosić, iż sąsiad pali śmieciami?
Oczywiście powodów było znacznie więcej, jednak te przeważały w zaskakującej większości. Natomiast jeżeli chodzi o samych zgłaszających, nierzadko byli to klienci sklepów, kontrahenci, pracownicy, a choćby członkowie rodziny. Z ostatniej grupy często zdarzało się, iż donos pochodził od byłego współmałżonka. Co ciekawe, najwięcej zgłoszeń pojawia się w okolicach marca i kwietnia. Można podejrzewać, iż wynika to faktu, iż w tym okresie realizowane są rozliczenia roczne. Kolejnym okresem "wzmożonej pracy" są święta.
Jak zgłosić kogoś do kontroli skarbowej? Masz dwie możliwości
Choć co do zasady każde zgłoszenie sygnalne powinno być podpisane, co wpływa na jego wiarygodność. Niemniej Urząd Skarbowy analizuje wszystkie powiadomienia, które do niego spływają. Oznacza to, iż pod uwagę brane są również te anonimowe. Decyzja o podjęciu kontroli należy do Naczelnika Urzędu Skarbowego lub Celno-Skarbowego. Samych zgłoszeń można dokonywać na skrzynkę elektroniczną ([email protected]) lub poprzez rozmowę telefoniczną (800 060 000). jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.