Kto dziedziczy, gdy jest intercyza? Prawo mówi jasno. Sprawdź, co się dzieje z majątkiem

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Coraz więcej osób decyduje się na ustanowienie rozdzielności majątkowej, dzięki której po ślubie każde z nich zachowuje odrębne mienie. Co po śmierci jednego z małżonków? Kto dziedziczy w przypadku intercyzy i co dzieje się z majątkiem po rozdzielności majątkowej?
Po ślubie domyślnie powstaje ustrój majątkowej wspólności ustawowej, co oznacza, iż mąż i żona mają majątek wspólny. To znacząco wpływa na dziedziczenie po śmierci jednego z małżonków, ale też i na inne sprawy. W każdym momencie trwania małżeństwa, a także przed jego zawarciem, małżonkowie mogą podpisać intercyzę, a więc notarialną umowę małżeńską, w której ustanawiają rozdzielność majątkową. Jak w tej sytuacji wygląda dziedziczenie?
REKLAMA






Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków



Czy intercyza ma wpływ na spadek? Schemat jest jeden
Po śmierci jednego z małżonków, gdy mowa o wspólnocie majątkowej, cały dotychczas uznawany za wspólny majątek dzielony jest ustawowo: połowa trafia do współmałżonka, a druga połowa podlega dziedziczeniu i dzielona jest między tego współmałżonka a dzieci lub pozostałe osoby. Schemat ten może zmienić jednak testament.


Co w sytuacji, gdy w trakcie małżeństwa jedno z małżonków otrzyma spadek lub darowiznę? Tu niezależnie od tego, czy mowa o wspólnocie, czy o rozdzielności, odziedziczone lub otrzymane przedmioty albo majątek należą wyłącznie do jednego z małżonków i stanowią część jego majątku osobistego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w testamencie lub umowie darowizny wskazano inaczej.
Intercyza a dziedziczenie. To stanie się z majątkiem zmarłego małżonka - zdjęcie ilustracyjne SeventyFour/Istock.com
Kto dziedziczy w przypadku intercyzy? Rozdzielność nie chroni przed jednym
W przypadku, gdy małżonkowie podpisali intercyzę i ustanowili rozdzielność majątkową, w trakcie trwania małżeństwa każde z nich zachowuje swój majątek osobisty. Nie ma to jednak wpływu na dziedziczenie po śmierci jednego ze współmałżonków, choć zmienia sposób, w jaki ten majątek jest dzielony. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności brany jest pod uwagę testament. jeżeli nie został on sporządzony, cały majątek należący do zmarłego dzielony jest w równych częściach między wszystkimi spadkodawcami, choć ta część, która przypada współmałżonkowi, nie może być mniejsza niż 25 proc.



Intercyza może np. chronić majątek jednej osoby w przypadku, gdy druga zaciągnęła długi, ale nie chroni przed nimi małżonka po śmierci męża lub żony. Spadkobierca dziedziczy bowiem nie tylko majątek, ale także zobowiązania, w tym długi. Może oczywiście odrzucić spadek w całości, razem z długami, traci wtedy jednak prawa i roszczenia do majątku zmarłego. Niezależnie od tego, czy mowa o intercyzie, czy wspólnocie, może też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, iż dziedziczone są długi ograniczone wyłącznie do wartości majątku nabytego przed spadkobiercę.
Idź do oryginalnego materiału