Ksiądz wskazał najczęstszy powód unieważniania małżeństw. Katolicy nie widzą innego wyjścia

kobieta.gazeta.pl 2 tygodni temu
Zgodnie z prawem kościelnym związku małżeńskiego nie da się rozwiązać. Można go jedynie unieważnić. W tym celu małżonkowie muszą udać się do sądu, ale kościelnego. Ks. prof. Wojciech Góralski ujawnił, jaki jest najczęstszy powód stwierdzenia nieważności małżeństwa.
W prawie kanonicznym nie istnieje pojęcie rozwodu kościelnego. Ślub kościelny ma łączyć partnerów na stałe, więc w tym rozumieniu związku małżeńskiego nie da się rozwiązać. Określenie "rozwód kościelny" jest więc błędne. Można jednak stwierdzić nieważność małżeństwa. Zajmują się tym sądy kościelne. Znajdują się one w każdej diecezji u boku kurii diecezjalnej.


REKLAMA


Zobacz wideo
Paweł Domagała: Dużo teraz w moim otoczeniu jest rozwodów. Ważniejsza jest duma niż drugi człowiek


Unieważnienie ślubu kościelnego. Jaki jest najczęstszy powód?
Unieważnić małżeństwo kościelne można tylko w określonych przypadkach. Może to nastąpić na skutek braku formy kanonicznej, przeszkód zrywających, niezdolności konsensualnej oraz wad zgody małżeńskiej. Przeszkód zrywających jest dwanaście i należą do nich między innymi: zbyt młody wiek, impotencja, różnica w wyznaniu religii, ślub czystości złożony w instytucie zakonnym, uprowadzenie kobiety w celu zawarcia z nią małżeństwa, zabójstwo, pokrewieństwo w linii prostej.


Jak podaje Onet za PAP, ks. prof. Wojciech Góralski wskazał, iż najczęstszym powodem stwierdzenia nieważności małżeństwa są wady zgody małżeńskiej. Chodzi o niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej.
Unieważnienie ślubu kościelnego pexels.com/Jeremy Wong
Jakie mogą być powody unieważnienia małżeństwa? Są naprawdę istotne
Dotyczy to sytuacji, kiedy jedna ze stron nie jest zdolna do zbudowania trwałego związku, bo ma zaburzenia osobowości albo jest od czegoś uzależniona. Przez to nie jest w stanie sprostać wymogom małżonka co do relacji. Drugą najczęstszą przyczyną jest symulacja zgody małżeńskiej. Mowa tu o przypadkach, gdy ktoś wchodzi w związek małżeński z założeniem, iż rozwiedzie się, gdy tylko pojawią się trudności. Dotyczy to też sytuacji, kiedy człowiek od początku wie, iż nie będzie przestrzegać zasadniczych elementów małżeństwa katolickiego, takich jak wierność, troska o współmałżonka, nierozerwalność małżeństwa czy posiadanie potomstwa. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału