Krzywy Las koło Gryfina od lat przyciąga tysiące turystów. Fantazyjnie wykrzywione drzewa stały się znakomitym plenerem fotograficznym. Każdy chce sobie zrobić selfie na Krzywego Lasu. Choć zagadka postania tej osobliwości już dawno została rozwiązana, to ciągle pojawiają się nowe teorie. W sumie to nic złego. Tajemnicze opowieści i najbardziej fantastyczne hipotezy pomagają rozreklamować Krzywy Las.
Spis treści
- Jak dojechać do Krzywego Lasu
- Krzywy Las tworzy prawie sto zdeformowanych sosen
- Zagadka powstania Krzywego Lasu
- Krzywy Las umiera
- Na tropie UFO
- Inne atrakcje z okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Jak dojechać do Krzywego Lasu
Wyjeżdżając z Gryfina, kierujemy się na Pniewo i Nowe Czarnowo. Krzywy Las znajduje się na wysokości elektrowni Dolna Odra. W zasadzie między nią a kanałem doprowadzającym wodę. Wejście do lasu z asfaltowej drogi jest słabo oznaczone. Niewielką tablicę informacyjną łatwo przeoczyć, więc uważajcie. W razie czego każdy mieszkaniec w okolicy wskaże wam drogę.Bez trudu też zaparkujecie auto na poboczu polnej drogi.
Krzywy Las tworzy prawie sto zdeformowanych sosen
Sosny posadzono około roku 1934. Idąc drogą w głąb lasu, wychodzimy wprost na obszar, na którym rosną wykrzywione tuż przy ziemi drzewa. Wygląda to niesamowicie i groteskowo. Tym bardziej iż wygięte drzewa tworzą mały, kolisty obszar. Poza nim sosny są proste i normalne. Na niewielkim obszarze rośnie około stu zdeformowanych drzew.
Zagadka powstania Krzywego Lasu
Krzywy Las powoli staje się atrakcją turystyczną. Każdego roku przyjeżdżają tutaj tysiące turystów. Fotka albo selfie na nienaturalnie wygiętym pniu drzewa robi wrażenie. To miejsce zaczęło się pojawiać w przewodnikach. Specjaliści zbadali drzewa i ogłosili, iż przyczyną deformacji jest świadoma działalność człowieka. Kiedy drzewka miały od 5 do 10 lat, były przycinane. Kto miałby zadać sobie tyle trudu? Odpowiedź jest prosta- prawdopodobnie drzewa hodowano z myślą o wytwarzaniu z nich specjalnych produktów. Drewno pozyskane z nienaturalnie wygiętych drzew może posłużyć do budowy łodzi, kadzi, mebli albo też wyrobu przedmiotów rękodzieła artystycznego.
Krzywy Las umiera
Na oficjalnej stronie internetowej Nadleśnictwa Gryfino pojawiła się informacja o wycięciu dwóch obumierających sosen. Jedna z nich była dodatkowo nieprawidłowo ukształtowana. Uznano, iż oba drzewa mogły stanowić zagrożenie dla turystów odwiedzających pomnik przyrody. Drzewa mają już 90 lat. prawdopodobnie w przyszłości potrzebne będą kolejne wycinki. Ale Krzywy Las nie zniknie. Leśnicy zapowiadają, iż planowana jest rewitalizacja terenu. W pobliżu mają powstać dwie 10-arowe powierzchnie zastępcze, a leśnicy zadbają o odtworzenie krzywizn drzew.
Na tropie UFO
W sieci bez trudu odnajdziecie najdziwniejsze teorie na temat powstania Krzywego Lasu. Pojawia się choćby hipoteza o lądowaniu UFO w tym miejscu. Bardzo popularna jest opowieść o stacjonowaniu w tym miejscu w roku 1945 radzieckich czołgów. To właśnie wielotonowe kolosy miały uszkodzić młode sosny. Badaczy zjawisk nadprzyrodzonych bardzo intryguje fakt, dlaczego sosny wygięte są w tym samym kierunku i jednoznacznie wskazują północ.
Inne atrakcje z okolicy opisane przez nas
- Zwiedzamy Świnoujście po sezonie
- Fort Sarbinowo – XIX wieczne fortyfikacje, które stały się przestarzałe już w momencie ukończenia budowy
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.