Kryzys Humanitarny w Strefie Gazy: Izrael Wprowadza „Przerwy Humanitarne”

plotkosfera.pl 6 godzin temu

W związku z narastającym kryzysem humanitarnym w Strefie Gazy, izraelskie wojsko ogłosiło wprowadzenie dziesięciogodzinnych „przerw humanitarnych” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach. Decyzja ta ma na celu umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej do potrzebujących mieszkańców Strefy Gazy.

Przerwy humanitarne będą obowiązywać w miejscach, w których aktualnie nie operują izraelskie siły lądowe, w tym w Al-Mawasi, Dajr al-Balah i mieście Gaza. Tymczasowy rozejm ma obowiązywać każdego dnia, do odwołania, w godz. 10-20 czasu miejscowego (godz. 9-19 w Polsce).

Pomoc humanitarna jest pilnie potrzebna w Strefie Gazy, gdzie około 2 mln osób grozi katastrofa humanitarna, przede wszystkim klęska głodu. Według danych Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy przy poszukiwaniu żywności. Spośród tych ofiar 766 straciło życie w pobliżu punktów rozdawania pomocy humanitarnej.

Światowy Program Żywnościowy (WFP), agencja ONZ zajmująca się zwalczaniem głodu, poinformował, iż ponad jedna trzecia mieszkańców Strefy Gazy pozostaje bez jedzenia przez całe dni. WFP zaalarmował, iż narasta tam problem niedożywienia, a 90 tys. kobiet w ciąży potrzebuje leczenia.

Izraelska armia zapowiedziała wznowienie zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowienie „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ. Ciężarówki przewożące pomoc humanitarną wyruszyły z Egiptu w kierunku Strefy Gazy, aby dostarczyć i rozdzielić żywność oraz lekarstwa mieszkańcom Strefy Gazy.

Prezydent Izraela, Icchak Hercog, wezwał agencje ONZ i organizacje międzynarodowe do podjęcia odpowiednich działań i zapewnienia, aby pomoc dotarła do potrzebujących bez opóźnień. Izrael był coraz ostrzej krytykowany przez część państw i międzynarodowych organizacji pomocowych, zarzucających mu łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy w ataku palestyńskiego Hamasu na południe Izraela zabito około 1200 osób i uprowadzono 251. Kilkudziesięciu porwanych jest wciąż więzionych. Według danych kontrolowanej przez Hamas administracji Strefy Gazy, w izraelskim odwecie zginęło około 60 tys. Palestyńczyków.

Sytuacja w Strefie Gazy jest bardzo dynamiczna i zmieniająca się z dnia na dzień. Pomoc humanitarna jest pilnie potrzebna, aby ulżyć cierpieniu mieszkańców Strefy Gazy. Międzynarodowa społeczność musi podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec dalszemu kryzysowi humanitarnemu w Strefie Gazy.

Idź do oryginalnego materiału