Najlepsze, kruche rogaliki z dowolnym nadzieniem, u mnie marmoladą. Wspaniale pachną i jeszcze lepiej smakują. Idealne do łyka kawy lub herbaty w doborowym towarzystwie. Błyskawicznie znikają ze stołu. Zapraszam po sprawdzony przepis babci na kruche rogaliki.
Składniki na kruche rogaliki.
Kaloryczność: 160 kcal w 100 g. Z podanych składników upieczesz 2 blachy x 12 sztuk, czyli 24 kruche rogaliki z marmoladą.
Ciasto na rogaliki:
- 400 g mąki pszennej tortowej
- 200 g masła z lodówki (jedna kostka masła extra 82%)
- 2 łyżki śmietany kwaśnej 12% lub 18% ewentualnie jogurtu naturalnego (około 45 g)
- 2 żółtka
- 60 g cukru pudru
- 16 g cukru waniliowego
- szczypta soli
Nadzienie:
- około 200 g ulubionych: powideł, dżemu, kremu czekoladowego, twarożku itp. Nadzienie musi być gęste, aby nie wypadało podczas zawijania lub pieczenia.
Dodatkowo do posmarowania wierzchu rogalików: 1 jajko i łyżkę mleka. Sprwdż też puszyste rogaliki drożdżowe z marmoladą.
Jak zrobić kruche rogaliki z marmoladą?
Zanim przystąpisz do zrobienia rogalików, przeczytaj dokładnie cały przepis. Przygotuj także: miskę, wałek, stolnicę lub blat kuchenny, blaszkę od piekarnika.
Krok 1 – przygotowuję kruche ciasto
Do miski przesiewam mąkę z cukrem pudrem, cukrem waniliowym i szczyptą soli. jeżeli chcesz, aby rogaliki były puszyste, dodaj także 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia. Ja nie dodaję, ale informuję, iż jest taka opcja.
Do miski z mąką ścieram zimne masło prosto z lodówki na grubych oczkach tarki od warzyw. Dodaję śmietanę oraz żółtka. manualnie wyrabiam ciasto. Możesz również użyć miksera. jeżeli ciasto wyjdzie za kruche, to można dodać 1 łyżkę wody i całość wymieszać.
Gotowe, jednolite i gładkie ciasto dzielę na 2 równe części. Każdą część owijam folią spożywczą i umieszczam w lodówce na około pół godziny.
Krok 2 – wycinak i formuję rogaliki
Po 30 minutach wyjmuję z lodówki 1 część ciasta. Usuwam folię i przez chwilę zagniatam kulę ciasta. Rozwałkowuję okrągły placek o grubości około 3 mm, który przecinam nożem na 12 części. Najpierw dzielę na 4 równe ćwiartki, a potem każdą ćwiartkę przekrawam na 3 części. Otrzymuję 12 trójkątów, z których będę zwijać rogaliki.
Na szerszą część trójkąta nakładam 1 łyżkę nadzienia. Zawijam rulon zaczynając od szerszej części trójkąta. Szpiczastą końcówkę zawijam pod spód rogalika, aby nie wystawała po upieczeniu. Czynność powtarzam dla wszystkich trójkąta. Drugą kulę ciasta wyjmuję z lodówki i formuję rogaliki, w trakcie pieczenia pierwszej blachy z rogalikami.
Krok 3 – piekę kruche rogaliki z marmoladą
Uformowane rogaliki umieszczam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Piekarnik nagrzewam do 180 stopni C. Rogaliki wkładam na środkową półkę piekarnika i piekę w temperaturze 180 stopni C przez około 15 – 20 minut bez termoobiegu, z opcją grzania góra i dół.
W trakcie pieczenia pierwszej partii rogalików, w identyczny sposób przygotowuję porcję z drugiej części ciasta. Łącznie otrzymuje 2 x 12 sztuk, czyli 24 kruche rogaliki z marmoladą.
Zobacz też puszyste rogaliki drożdżowe z marmoladą
Po upieczeniu odstawiam na kratkę do ostudzenia i oprószam cukrem pudrem. Rogaliki są delikatne, chrupiące i kruchutkie. Błyskawicznie znikają z talerza. Gdybyście jednak chcieli je przechować, to należy umieścić je w woreczku śniadaniowym lub w innym, szczelnym opakowaniu. Zachowają świeżość do 3 dni. Kruche rogaliki możemy także zamrozić. Następnie wystarczy odmrozić w temperaturze pokojowej.
Smacznego!