Krótki, ale pełen atrakcji szlak na szczyt góry. Tutaj przełamiesz pierwsze lody

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: fot.shutterstock.com, encierro


Z nadejściem wiosny coraz częściej planujemy aktywne weekendy. Ten niewysoki szczyt będzie idealnym wyborem na pierwszą rozgrzewkę przed bardziej wymagającymi górami. A widoki? Wynagradzają każdy krok!
Trasę na Wyrchgórę znajdziecie w Goleszowie i zajmie wam ona od 40 minut do 2 godzin — w zależności od przerw. To miejsce znajduje się około 30 minut jazdy od Bielska-Białej. Góra liczy sobie 519 m n.p.m. i mimo niskiej wysokości wciąż zachwyca swoim urokiem. Na tej wycieczce zobaczycie nie tylko piękną panoramę na Beskid Śląski, ale też po drodze miniecie zbiornik Ton ze szmaragdową wodą.


REKLAMA


Przy tym urokliwym jeziorku warto zatrzymać się na dłużej
Mimo iż zaraz przy zbiorniku Ton znajduje się parking, to polecam ci zostawić samochód nieco dalej, ponieważ w weekendy najczęściej nie ma tutaj miejsca. To właśnie z tego punktu zaczyna się szlak na Wyrchgórę, jednak warto przysiąść na pobliskiej ławeczce i nacieszyć się tym unikatowym widokiem.


Zbiornik Ton fot. shutterstock.com, Joanna Posiak


Nie ma tutaj miejsca na wózki — trasa jest bardzo wąska, miejscami prowadzi blisko wody i znajdziemy na niej stopnie. Dzieci od 7. roku życia bez problemu sobie tutaj poradzą.
Po kontemplacji nad jeziorem zabieramy się za dalszą część trasy. Okrążamy zbiornik i skręcamy w prawo, na schody wiodące do szosy. Po ich pokonaniu skręcamy tym razem w lewo, aż do momentu, kiedy po lewej stronie pojawi się las z oznaczeniami czerwonego szlaku.


Czas na sprawdzenie naszych sił przy stromym podejściu
Od momentu wejścia w las jesteśmy już wyżej i idziemy wzdłuż urwiska spadającego do zbiornika Ton. Należy zachować tutaj ostrożność, mimo wciąż jeszcze płaskiej trasy. Dalej na szlaku mijamy miejsce po dawnym wyrobisku, nazywane „Pod Księżycem", gdzie czasami tworzy się małe jeziorko.


Widoki na szlaku fot. shutterstock.com, Joanna Posiak


W końcu dochodzimy do stromego podejścia i chciałabym zaznaczyć, iż wygląda ono zupełnie inaczej, kiedy jest sucho i słonecznie, a inaczej, gdy pada deszcz — wtedy łatwo można się poślizgnąć. Zimą ten odcinek szlaku jest zupełnie zamknięty. Najlepiej więc wybrać się tutaj w pogodny dzień. Pocieszające jest z pewnością to, iż „wysokogórskie" podejście jest krótkie i nie zajmie dużo czasu.
Czytaj też:
Bliskie spotkanie z danielami i zamek z XIV wieku. To klimatyczne miejsce na mapie Polski


Na szczycie czeka na nas piękna panorama i skrzynka na karteczkę z sekretnym przesłaniem! Tabliczka edukacyjna opisuje, na co patrzymy, a ławeczka z wygrawerowaną nazwą góry jest idealna na piękne zdjęcie z tej wycieczki!
Idź do oryginalnego materiału