Poprawa wyglądu, wzmocnienie i lepsza kondycja włosów dzięki niskiej temperaturze? To zdecydowanie możliwe! Wszystko to za sprawą profesjonalnej krioterapii wykonywanej w salonach fryzjerskich. Ujemna temperatura może przynieść korzyści zdrowotne nie tylko naszemu ciału, ale także włosom! Większość z nas zna zalety morsowania, a także krioterapii, kilka jednak osób wie, iż istnieje taki zabieg również na włosy. Przynosi on wiele pozytywnych rezultatów, przez co staje się coraz popularniejszy wśród osób dbających o wygląd, zdrowie i kondycje swoich pukli. Jak działa krioterapia włosów, dla kogo jest ten zabieg i ile kosztuje? Tego dowiecie się z naszego artykułu!
Jak działa krioterapia włosów?
Zabieg ten opiera się na oddziaływaniu niskich temperatur na włosy. Podczas jego trwania, komórki ulegają obkurczaniu, co w efekcie wspiera domykanie łusek pukli, a także wnikanie produktów pielęgnacyjnych w głąb pasm. Wzmacnia to włosy na wielu poziomach, nawilża je i regeneruje. Jednym z celów krioterapii jest poprawa wchłaniania składników odżywczych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest kauteryzacja włosów
Zalety krioterapii włosów
Korzyści z przeprowadzenia zabiegu krioterapii jest bardzo wiele. Należą do nich:
- Poprawa wyglądu,
- Nadanie blasku,
- Wzmocnienie,
- Odżywienie,
- Regeneracja,
- Nawilżenie bez obciążania,
- Przeciwdziałanie powstawaniu uszkodzeń,
- Domknięcie łusek,
- Wygładzenie powierzchni pasm,
- Poprawa elastyczności i sprężystości i wiele innych.
Dla kogo zabieg krioterapii włosów?
Jest to metoda, z której skorzystać może każdy, kto chce się cieszyć piękniejszym wyglądem swoich włosów. Zyskają na niej szczególnie osoby, których kosmyki są bardzo osłabione i uległy znacznym uszkodzeniom w wyniku koloryzacji – głównie rozjaśniania, oddziaływania wysokich temperatur i licznych zabiegów fryzjerskich. Krioterapia włosów przynosi także spektakularne rezultaty w przypadku osób, które mają siwe włosy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Na czym polega Hair Cycling?
Jak wygląda zabieg krioterapii włosów?
Krioterapię włosów wykonuje się wykorzystując specjalne urządzenie. Przypomina ono prostownicę, ale jego działanie jest nieco inne. Nie nagrzewa się ono bowiem do bardzo wysokich temperatur, a… schładza do -20 stopni Celsjusza, w efekcie czego na płytkach pojawia się szron.
Przeciąganie włosów między płytkami (tak jak podczas stosowania tradycyjnej prostownicy) ma za zadanie wzmocnić kosmyki i zamknąć w ich strukturze składniki odżywcze.
Krioterapia włosów krok po kroku:
- W pierwszym etapie kosmyki powinny zostać dokładnie oczyszczone dzięki profesjonalnego szamponu. Można sięgnąć po produkt z silniejszym detergentem, który usunie z pasm nadbudowę z kosmetyków, a także wszelkie zabrudzenia. Ułatwi także wchłanianie składników odżywczych w kolejnych etapach pielęgnacji.
- Po dokładnym oczyszczeniu włosy należy dokładnie opłukać. Przed zastosowaniem urządzenia do krioterapii powinny one być lekko wilgotne.
- Trzeci etap obejmuje dokładne naniesienie maski na rozczesane kosmyki dzięki specjalnego pędzelka. Produkt powinien być przeznaczony do zabiegu krioterapii lub wykazywać adekwatności regeneracyjne i odbudowujące.
- Kolejnym krokiem jest wykorzystanie urządzenia do krioterapii. Pasma powinny być niewielkie, dokładnie rozczesane, a prostownicę należy przesuwać bez zatrzymywania jej w żadnym miejscu, aby pukle nie przywarły do niej i nie przymarzły.
- Następnym krokiem jest oczyszczenie kosmyków szamponem o kwaśnym odczynie pH. Można sięgnąć także po produkt o odczynie neutralnym, ale nie zasadowym.
- Osuszanie i stylizacja kosmyków powinny odbywać się z wykorzystaniem letniego bądź chłodnego nawiewu. W tym kroku pasma odzyskują swoją objętość.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest Clavi Cut?
Ile utrzymuje się krioterapia włosów?
Efekty krioterapii włosów utrzymują się choćby do 6 tygodni i co ważne – rezultat jest widoczny natychmiast. Czas utrzymywania się efektu uzależniony jest jednak od kilku czynników:
- Rodzaju włosów,
- Umiejętności fryzjera,
- Kosmetyków wykorzystanych w zabiegu,
- Późniejszej pielęgnacji.
Bardzo ważne jest stosowanie odżywczych i nawilżających masek już po zabiegu krioterapii, w pielęgnacji domowej.
Jak przedłużyć efekty krioterapii?
Aby cieszyć się rezultatem krioterapii przez dłuższy czas warto odpowiednio zadbać o swoje kosmyki korzystając z poniższych metod.
- Myj włosy w letniej bądź choćby chłodnej wodzie – zmniejszy to ryzyko powstawania zniszczeń i domknie łuski,
- Sięgaj po kosmetyki zakwaszające bądź stosuj zakwaszanie z wykorzystaniem octu – ono również wyrówna powierzchnię pasm poprzez domknięcie łusek,
- Unikaj korzystania z urządzeń do stylizacji emitujących wysoką temperaturę, a jeżeli musisz po nie sięgnąć, zastosuj kosmetyki termoochronne,
- Po umyciu włosów lekko je odsącz delikatnym ręcznikiem bądź bawełnianą koszulką. Unikaj długiego noszenia ciepłego i grubego ręcznika na głowie,
- Po każdym oczyszczaniu pasm zastosuj odżywkę bądź maskę, a także inne kosmetyki zabezpieczające pukle, jak np. jedwab.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Utrwalenie fryzury bez lakieru
Co jaki czas można stosować krioterapię?
Zabieg ten można wykonywać średnio co miesiąc, a choćby nieco częściej. Wszystko zależy jednak od rodzaju włosów, poziomu ich zniszczeń i efektu, który chcesz uzyskać. Regularnie wykonywana krioterapia w połączeniu z dopasowaną do indywidualnych potrzeb pielęgnacja na co dzień, mogą przynieść spektakularne efekty i znacznie poprawić kondycję włosów.
Jak wygląda urządzenie do krioterapii włosów?
Urządzenie, które wykorzystuje się w zabiegu krioterapii swoim wyglądem łudząco przypomina prostownicę podłączoną do niewielkiej bazy – która zawiera płyn chłodniczy. Jest ono zwykle lekkie i proste w użyciu.
Czy można stosować krioterapię włosów po koloryzacji?
Jeśli zastanawiasz się czy możesz stosować krioterapię po koloryzacji włosów lub po różnych zabiegach na pukle, to odpowiedź brzmi: tak. Jej głównym zadaniem jest bowiem poprawa wchłanialności składników odżywczych i aktywnych. W efekcie pozytywnie wpływa na wygląd pukli, a choćby pomaga wydobyć głębię koloru.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wykonuje się zakwaszanie włosów?
Czy krioterapia prostuje włosy?
Tak, efekty krioterapii wizualnie są zbliżone do stosowania prostownicy – z tą różnicą, iż włosy nie są zniszczone, ani osłabione. Zabieg ten kondycjonuje pukle, przeciwdziała ich puszeniu i nadaje im elastyczność oraz sprężystość.
Ile kosztuje zabieg krioterapii na włosy?
Cena krioterapii na włosy różni się w zależności od miejsca wykonywania usługi oraz rodzaju i długości pukli. Waha się ona zwykle od 200 do 500 zł. W przypadku wykupienia pakietów na krioterapię włosów, jej cena za jeden zabieg zwykle spada.
Krioterapia może być doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji włosów. W połączeniu z uważną i systematyczną pielęgnacją, może przynieść spektakularne rezultaty. Wzmocnione, zdrowsze i silniejsze kosmyki pełne blasku – to tylko niektóre z rezultatów, których możesz się spodziewać po krioterapii. Zdecydowanie warto chociaż raz jej spróbować, aby sprawdzić jakie efekty przyniesie na Twoich włosach.