Kremy przeciwsłoneczne na cenzurowanym: Test kremów przeciwsłonecznych Forbrukerrådet 2025

wataha.no 1 tydzień temu

Kremy przeciwsłoneczne na cenzurowanym: Test kremów przeciwsłonecznych Forbrukerrådet 2025

Forbrukerrådet – Norweska Rada Konsumentów to niezależna instytucja zajmująca się ochroną interesów konsumentów, testowaniem produktów i promowaniem przejrzystości rynku.

Przeczytaj również: “Norgespris” – nowa stała cena prądu

Test kremów przeciwsłonecznych Forbrukerrådet 2025

Przetestowano 29 kremów przeciwsłonecznych, oceniając ich skuteczność ochrony (SPF), składniki oraz łatwość użycia. Wyniki pokazują, iż dostępnych jest wiele dobrych opcji dla osób wybierających się na słońce.

Najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić przed wyjściem na słońce, jest posmarowanie się kremem przeciwsłonecznym. Ale który wybrać?
W teście kremów przeciwsłonecznych Forbrukerrådet na rok 2025 oceniliśmy wybrane kremy i spraye dostępne w norweskich sklepach i aptekach. Łącznie dziesięć z 29 przetestowanych produktów otrzymało „zieloną uśmiechniętą buźkę” – oznaczenie dobrego wyboru. jeżeli szukasz kremu, który dobrze działa, łatwo się rozprowadza i nie zawiera niepożądanych chemikaliów – to jedna z tych opcji będzie dobrym wyborem.

Tanie i dobre kremy? Tak!

Produkty marek takich jak Riemann P20, Änglamark, Derma, Avivir, Rudolph Care i Avene wypadły najlepiej.
Dyrektor Forbrukerrådet, Inger Lise Blyverket, podkreśla, iż wiele z najlepiej ocenianych kremów można znaleźć w zwykłych sklepach spożywczych i aptekach.
– Test pokazuje, iż dobre kremy przeciwsłoneczne są dostępne także w niższych cenach. Droższe kremy nie są automatycznie lepsze, a produkty apteczne wcale nie muszą być skuteczniejsze niż te ze sklepu – mówi Blyverket.
Z dziesięciu najwyżej ocenionych produktów, pięć posiada znak ekologiczny „Svanen”, a trzy są rekomendowane przez organizację Asthma Allergy Nordic. Forbrukerrådet rekomenduje także wszystkie kremy oznaczone znakiem „Svanen”, który gwarantuje surowe wymagania co do chemikaliów i potwierdzony poziom ochrony przeciwsłonecznej.

Cztery produkty zaniżają SPF

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa, by zapobiec uszkodzeniom skóry. Chociaż większość testowanych kremów miała zgodność między deklarowaną a rzeczywistą ochroną SPF, cztery produkty nie spełniły tej normy. Wszystkie miały oznaczenie SPF 50, ale realna ochrona była niższa:

Vichy Capital Soleil Crème Onctueuse Protectrice – rzeczywisty SPF: 23

Nivea Sun UV Face Sensitive – SPF: 33

Biotherm Waterlover Face Sunscreen – SPF: 35

Rituals Invisible Sun Protection Face Cream – SPF: 45

Kremy przeciwsłoneczne na cenzurowanym

Wszystkie te kremy otrzymały w teście „czerwoną smutną buźkę”. Forbrukerrådet zgłosił te przypadki do norweskiego urzędu ds. żywności (Mattilsynet) i oczekuje ich wycofania ze sprzedaży, dopóki błąd nie zostanie skorygowany.

Cały test TUTAJ

Niepożądane substancje w kremie dla dzieci

W dziesięciu z 29 testowanych produktów znaleziono substancje podejrzewane o działanie zaburzające gospodarkę hormonalną, mogące powodować alergie lub szkodzić środowisku. Dotyczy to m.in. marek Vichy, Biotherm, La Roche Posay, Garnier Ambre Solaire i Rituals.
Szczególnie niepokojące jest wykrycie substancji Ethylhexyl Salicylate w kremie dziecięcym Kids Sunscreen Finding Nemo od Garnier Ambre Solaire.

– To pokazuje, iż nie ma sensu kupować osobnych kremów dla dzieci. Brakuje przepisów regulujących, czym adekwatnie ma być “krem dla dzieci”, mimo iż najmłodsi są bardziej wrażliwi na substancje zaburzające gospodarkę hormonalną – tłumaczy Blyverket. – Cała rodzina może z powodzeniem używać tego samego, dobrze dobranego kremu.

Apel do producentów

Wokół kremów przeciwsłonecznych krąży wiele mitów. Forbrukerrådet przygotował zestawienie najczęstszych nieporozumień – m.in. obalając twierdzenie, iż krem przeciwsłoneczny sam w sobie jest niebezpieczny.

– To nieprawda. Krem przeciwsłoneczny jest najważniejszy w ochronie skóry. Substancje podejrzewane o działanie zaburzające gospodarkę hormonalną nie są same w sobie natychmiast niebezpieczne, ale zwiększają ogólne narażenie organizmu na szkodliwe chemikalia – mówi Blyverket.
Wzywa producentów do eliminowania takich składników z receptur – tym bardziej iż można tworzyć skuteczne kremy bez nich.

Wyniki testu pokazują, jak ważna jest świadomość konsumencka i dokładna lektura składów produktów. Dobrej jakości ochrona przeciwsłoneczna nie musi kosztować fortuny – ale warto unikać marek, które zawodzą w kwestii bezpieczeństwa i przejrzystości.

Stosuj krem przeciwsłoneczny!

Forbrukerrådet popiera pięć zasad zalecanych przez Norweskie Stowarzyszenie Walki z Rakiem:

1. Ogranicz przebywanie w silnym słońcu

2. Szukaj cienia

3. Noś ubrania, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne

4. Używaj dużo kremu z filtrem SPF 30 lub wyższym

Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post

Źródło: Forbrukerrådet, Zdjęcie: Forbrukerrådet/Dyrektor Rady Konsumentów, Inger Lise Blyverket.

Przeczytaj również: Podróżujesz autem po Europie? Zielona Karta

Idź do oryginalnego materiału