Gdyby nie ona, kaszubski haft kolorowy prawdopodobnie nigdy by nie zaistniał. Dzięki aktywnej postawie Teodory Gulgowskiej – artystki, społeczniczki i współzałożycielki skansenu we Wdzydzach, która zaprojektowała wzory, wyszkoliła hafciarki i zajęła się dystrybucją ich prac – haft kaszubski we wszystkich swych odmianach jest dziś znakiem rozpoznawczym Kaszub i nieodłączną częścią tożsamości ich mieszkańców.
W czasie, kiedy hafciarstwo stało się już znaczącym źródłem dochodów wdzydzanek, na niemieckie wybrzeże Bałtyku (Pomorze Przednie) przybywa Rudolf Stundl, austriacki twórca, projektant i gobeliniarz. Z powodu kilkuletniego zakazu połowu śledzia zagrożeni ubóstwem rybacy potrzebują nowych możliwości zarobku. Stundl uczy ich więc projektowania wzorów i wiązania dywanów, wykorzystując przy tym powszechną wśród nich umiejętność wyplatania sieci. Tworzą się nowe tradycje i nowe możliwości dla lokalnych społeczności.
Zainspirowani działalnością Gulgowskiej i Stundla ruszamy w podróż po pomorskim wzornictwie, by prześledzić procesy kształtowania się kultury regionu dawniej i współcześnie. Zapraszamy Was do świata haftu, tkanin, wzornictwa, kreatorów i Pomorza. To będzie podróż pełna wątków, splotów i wielobarwnych wzorów.
Kreatorzy: tkanina z Pomorza to interdyscyplinarny projekt, którego celem jest przybliżenie procesów kulturotwórczych związanych z narodzinami haftu kaszubskiego i pomorskich dywanów rybackich.