Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski - tętniące serce naszego kraju uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a choćby zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.
Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród innych rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom.
Kosmopolityczny Kraków
Niepowtarzalna atmosfera Krakowa przyciąga jak magnes, szczególnie wyczuwa się to na kosmopolitycznym, krakowskim Rynku, ale i zaułki znacznie rzadziej odwiedzane, a może właśnie szczególnie one decydują o niepowtarzalności tego miejsca.
Dlatego wielu turystów wraca tu niezliczoną ilość razy, a za każdym razem odkrywa coś nowego, coś pięknego. Kraków to przede wszystkim miasto młodych ludzi i to właśnie oni tworzą tutaj ten niecodzienny klimat, ponadto jest to centrum kultury i rozrywki. Rynek niemal zawsze jest gwarny i często przeludniony, dlatego polecam Ci również żydowski Kazimierz, który ma niesamowity klimat, a jego czarujące uliczki nie są aż tak tłumne. Sporo turystów skrywa się tutaj w licznych knajpkach i klubach, oferujących nie tylko fantastyczny smak, ale i niecodzienną aurę.
Atrakcje w Krakowie
Odwiedzając Kraków po raz pierwszy nie sposób poznać wszystkich jego atrakcji. Tutaj niemal każda budowla jest piękna, ma swoją bogatą historię i ciekawą architekturę. My to miasto zwiedzaliśmy wiele razy, a po tych wszystkich wizytach przedstawiamy Ci przewodnik po Krakowie, który ułatwi Ci planowanie i zwiedzanie grodu Kraka.
Poznaj najlepsze atrakcje Krakowa, od których możesz zacząć poznawanie tego cudnego miasta. Poniżej znajdziesz je zaznaczone na mapie!
1. Wawel w Krakowie
Wawel to kawał polskiej historii, siedziba władców polskich, a także ich nekropolia, symbol polskiej kultury i tradycji. Tu od wieków mają miejsce ważne wydarzenia dla Polaków, najważniejszymi obiektami na tym wzgórzu są Zamek Królewski oraz Katedra Św. Wacława i Stanisława (pierwszy kościół romański w tym miejscu stanął już w XI wieku, wtedy też powstał pałac Kazimierza Odnowiciela, a Wawel stał się główną stolicą państwa). Wawel udostępniony jest turystom codziennie, wzgórze i dziedziniec zamkowy bezpłatnie, zaś wystawy we wnętrzach odpłatnie, m.in. Wawel Zaginiony czy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.
2. Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie to jeden z największych i najpiękniejszych Rynków w Europie, z Sukiennicami w miejscu centralnym, Kościołem Mariackim z odnowionym ołtarzem Wita Stwosza i zabytkowymi kamienicami. Rynek w Krakowie został wytyczony w XIII wieku i od tego czasu pozostaje centralnym punktem miasta, bijącym sercem Krakowa. Jego wymiary to 200x200 metrów, a pod płytą zwiedzić można udostępnione podziemia. Między sukiennicami a Kościołem Mariackim wznosi się wysoki pomnik Adama Mickiewicza, zwany tu popularnie "Adasiem". To zwyczajowe miejsce spotkań młodzieży
3. Podziemia Rynku w Krakowie
Pod Rynkiem Głównym w Krakowie (Rynek 1) ciągnie się interesująca podziemna trasa turystyczna, która pozwala poznać niezwykle ciekawy średniowieczny Kraków, przy udziale najnowszej technologii. Wejście do podziemi znajduje się w Sukiennicach Krakowskich
4. Kościół Mariacki w Krakowie
Słynny kościół Mariacki będący największą ozdobą krakowskiego rynku to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy romański kościół w tym miejscu powstał na początku XIII wieku, obecna świątynia swe początki bierze w XIV wieku, zdobią je 2 wysokie wieże, ta wyższa była wieki temu strażnicą, od tamtej pory co godzinę wybija na niej hejnał. Kościół słynie z zabytkowego ołtarza Wita Stwosza.
5. Ulica Grodzka w Krakowie
Grodzka to jedna z ważniejszych ulic w Krakowie, część Traktu Królewskiego, prowadząca z Rynku na Wawel. Zobaczysz tu często krakowskie dorożki. Przy Grodzkiej poustawiały się wspaniałe budowle, w tym dwie sakralne perełki - Kościół Św. Andrzeja ze strzelistymi wieżami oraz pokaźny Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
6. Muzeum Krakowa
Muzeum Krakowa powstało w 1899 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce, w tej chwili działa w 14 obiektach zabytkowych, m.in. w Wieży Ratuszowej, Barbakanie, Fabryce Schindlera czy Synagodze Starej. Najnowszy Oddział to Podziemia Rynku, udostępniony turystom od 2010 roku. Główna siedziba Muzeum mieści się pod adresem Rynek 35
7. Smocza Jama w Krakowie
Na Wawelu odwiedzić można krasową jaskinię jurajską, w której wg legendy mieszkał Smok Wawelski, stąd zyskała miano Smoczej Jamy. Jaskinia dostępna jest odpłatnie, w okresie turystycznym
8. Smok Wawelski w Krakowie
Pomnik Smoka stoi na bulwarach nadwiślańskich, pod Wzgórzem Wawelskim. Smok zieje ogniem i nawiązuje do dawnej legendy o potworze zamieszkującym pobliską Smoczą Jamę. w tej chwili obok smoka stanęła i owieczka. To bardzo popularne miejsce w Krakowie, chętnie odwiedzane przez turystów.
9. Ogród Świateł
W Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie, przy Alei Pokoju jesienią i zimą rozbłyska cudowna wystawa świetlna. Ogród Świateł to największy w Polsce Lighting Show, oparty na kanwie Alicji w Krainie Czarów, to trzeba zobaczyć :) Po raz pierwszy Ogród zaświecił w 2020 roku.
10. Ogród Doświadczeń w Krakowie
Ogród Doświadczeń znajdujący się w Parku Lotników Polskich, przy Alei Pokoju 68 to interesujący park rozrywki z urządzeniami pokazującymi prawidła fizyki. To świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, zimą pięknie oświetlona.
11. Barbakan w Krakowie
Barbakan w Krakowie to najbardziej na północ wysunięta pozostałość średniowiecznych fortyfikacji miasta, które tworzyły 3-kilometrowy pas podwójnych murów, z 47 basztami i 7 bramami, fosą oraz barbakanem. To gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami, stanowiąca wycinek koła o średnicy wewnątrz prawie 25 metrów i grubości murów ponad 3 metrów. Barbakan powstał pod koniec XV wieku
12. Żydowski Kazimierz
Będąc w Krakowie nie można też pominąć Kazimierza - historycznej dzielnicy żydowskiej, która znana jest na całym świecie. Dawniej osobne miasto, do tego położone na wyspie, dziś najbardziej klimatyczna dzielnica miasta Krakowa.
Dobrze zachowane synagogi (m.in Synagoga Remu, Kupa i Synagoga Tempel) oraz Muzeum w Starej Synagodze przenoszą turystów w świat judaizmu. Dodatkowo zaprasza tu mnóstwo ciekawych klubów i restauracji o niesamowitych wystrojach. Kazimierz w Krakowie to sceneria wielu filmów, w tym "Listy Schindlera".
13. Kopce w Krakowie
Kraków pochwalić może się aż 4. kopcami usypanymi bohaterom narodowym. Są to Kopiec Kościuszki, Kopiec Wandy, Kopiec Krakusa oraz najmłodszy Kopiec Józefa Piłsudskiego.
14. Rejsy po Wiśle
Po Wiśle - królowej polskich rzek, kursuje w Krakowie kilka statków oferujących rejsy w różne interesujące miejsca Krakowa, np. do Tyńca, to interesująca alternatywa do spaceru po mieście, by zobaczyć go z innej perspektywy
15. Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu
Muzeum przy ulicy Św. Wawrzyńca 15 powstało na terenie pierwszej zajezdni tramwajowej w Krakowie, stąd zobaczysz tu m.in. właśnie tramwaje, a ponadto wystawę starych polskich samochodów, historii drukarstwa czy świetną multimedialną wystawę o szerokim zastosowaniu koła
16. Balon widokowy w Krakowie
Loty balonem w Krakowie rozpoczynają się przy Bulwarze Wołyńskim, pozwalają spojrzeć na Kraków i szeroką okolicę z innej perspektywy
17. Tramwaj Papieski
Tramwaj Papieski to linia nr 8, Jan Paweł II był blisko związany z Krakowem i turyści bardzo lubią odwiedzać miejsca mu drogie, papieski tramwaj łączy punkty, które odwiedzał papież w centrum miasta z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
18. Okno Papieskie w Krakowie
Okno Papieskie znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej, to słynne w całej Polsce okno w Pałacu Biskupim w Krakowie, gdzie zawsze podczas pielgrzymek do Polski pojawiał się Papież Polak, dziś Święty Jan Paweł II, na nieformalnych rozmowach z młodzieżą. w tej chwili w oknie tym widnieje wizerunek naszego Papieża.
19. Park Wodny w Krakowie
Park wodny przy ulicy Dobrego Pasterza 126 to popularna, całoroczna atrakcja w mieście, oferująca sporo ciekawostek wodnych
20. Świąteczny Kraków
Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym wiele miejsc w Polsce stroi się na Święta. Pojawiają się światełka, ozdoby, instalacje świetlne. Tak jest też w Krakowie, warto przejść się po mieście w poszukiwaniu świątecznych akcentów, szczególnie ulicą Grodzką i na Rynku. Pojawiają się tam wówczas piękne, duże anioły, ogromna bombka, wielka choinka, światła uliczne czy pięknie wystrojone drzewka.
21. Krakowska Pijalnia Zdrojowa
Park Zdrojowy Mateczny w Krakowie to jedno z bardziej zielonych miejsc w mieście. To tutaj w 2021 roku otwarto Pijalnię Zdrojową, w której można skosztować dwóch wód - bardziej zmineralizowanej wody Mateczny Zdrój i Anton o obniżonej mineralizacji. Nazwy pochodzą od Antoniego Matecznego - odkrywcy źródeł.
Krakowska Pijalnia Zdrojowa, ul. Wadowicka 1b
Gdzie zjeść w Krakowie?
Na Rynku Głównym i w jego okolicy czeka mnóstwo restauracji i knajpek. Nie wszystkie na wysokim poziomie. Polecam Wam Restaurację Boscaiola z włoskim jedzeniem przy ulicy Szewskiej. Jeszcze bardziej natomiast polecam Wam kulinarną wizytę na krakowskim Kazimierzu. Tutaj restauracji i klubów jest ogrom, są świetne, mają klimat, styl i mega smak.
Spróbowaliśmy kilku z nich. W dawnym żydowskim domu modlitwy urządzono niezwykle uroczą restaurację Hevre, przy ulicy Beera Meiselsa. Ma świetny klimacik, zjedliśmy tu bardzo smaczne dania kuchni włoskiej i nie tylko. Fajne miejsce również do posiedzenia przy piwie czy winie, w sercu Kazimierza. Gdybyś chciał poznać wszystkie knajpy na Kazimierzu, mogło by się to źle skończyć dla Twojego portfela i żołądka. Jest tu ich naprawdę ogrom, a co jedna to ciekawsza. Na pewno warto odwiedzić Restaurację Pierwszy Stopień przy ulicy Krakowskiej. To modna knajpka z cudnym wystrojem i mnóstwem zieleni. Oczarowało mnie to wnętrze, podobnie jak sposób podania potraw. Smak też na wysokim poziomie. Głównie dania kuchni polskiej, polecam. No i jeszcze kultowe zapiekanki z Okrąglaka na Placu Nowym. Co okienko, to inna przygoda, a działają do 2.00-3.00 godziny nad ranem!
Noclegi w Krakowie
Kraków to jedno z największych miast w Polsce, do tego bardzo popularne wśród turystów z całego świata, toteż oferta noclegowa jest tutaj bardzo bogata. Poniżej poznasz wiele ofert noclegowych w Krakowie. Ja natomiast polecę Ci Qubus Hotel Kraków, bo mieliśmy okazję go przetestować. Akurat krakowski Qubus Hotel jest na bardzo wysokim poziomie, szczyci się bowiem 4. gwiazdkami. Pokoje może nas niczym nie zachwyciły, natomiast na długo w pamięci pozostają pyszne i bardzo zróżnicowane śniadania oraz przeszklony basen z cudownym widokiem na miasto. Coś co mnie jeszcze ujęło, to bezpłatne kursy stateczkiem po Wiśle, spod Hotelu pod Wawel.
Na Kazimierzu natomiast spaliśmy w Hotelu Great Polonia, w samym sercu tej żydowskiej dzielnicy, 200 metrów od Starej Synagogi. To bardzo wygodna i niezbyt droga baza przy zwiedzaniu Kazimierza, choć nocą słychać tętniące życie przy Okrąglaku :) Śniadania trzeba sobie wykupić osobno, ale przez cały dzień można korzystać z kawy i wody w jadalni hotelu.
Wielowiekowa historia Krakowa
Ale chociaż młody duch wznosi się nad Krakowem, historia i wielowiekowa przeszłość przenika do głębi niemal w każdym miejscu w tym mieście będącym jednym z najstarszych ośrodków w Polsce. To tutaj chadzali królowie, tutaj kwitła kultura i wzrastali artyści.
Aby się o tym przekonać, wystarczy przejść najbardziej znaną, a przy tym najpiękniejszą trasą w Krakowie - Drogą Królewską, biegnącą od Barbakanu poprzez Rynek, na Wawel, który stanowi nie perełkę, a diament wśród polskich zabytków historii. Wracając warto przejść się ulicą Kanoniczą - to wspaniały, uroczy zakamarek Krakowa, jakich zresztą tu nie brakuje. W 1978 roku Stare Miasto Krakowa wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.
Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Krakowem