Krajka bez tajemnic – SOK w programie EtnoPolska

ttregionalna.pl 7 godzin temu

Od maja tego roku instruktorki pod szyldem Sokólskiego Ośrodka Kultury stacjonarnie i wyjazdowo w ramach projektu „Krajka – rekonstrukcje” realizującego program EtnoPolska. Edycja 2025 prowadzą warsztaty z podstaw tkania krajek. Na wrzesień i październik przewidziane są warsztaty o zasięgu ogólnopolskim (w Kuryłach i w Niemczynie). Projekt zakończy się wystawą tematyczną w Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce.

Dla niewtajemniczonych – KRAJKI to wzorzyste wełniane pasy będące dawniej jednym z podstawowych elementów tradycyjnego stroju męskiego i damskiego terenów sokólszczyzny.

Za nami zajęcia warsztatowe w Kamienicy Tyzenhauza SOK, w sokólskim SOSW oraz twórcze odwiedziny u mieszkanek Sokolan i członkiń KGW „Sokolanki” oraz wizyta u zaprzyjaźnionego KGW z Żukach i mieszkanek Żuk. Plan spotkań jest każdorazowo podobny: uczestniczki po wprowadzeniu teoretycznym tkają na ramce tkackiej (zw. bardkiem) własne pasy. Wiemy już na pewno, iż niektóre z pań po zajęciach złapały ‘krajkowego’ bakcyla, co nas bardzo cieszy!

Warsztaty prowadziła Jadwiga Możejko, twórczyni ludowa z kręgu tkaczek janowskich specjalizująca się w tkaninie dwuosnowowej, stypendystka Marszałka WP w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.

???????????????????????????? „???????????????????????? – ????????????????????????????????????????????????????” ???????????????????????????????????????????????????? ???????? ????́????????????????????́???? ???????????????????????????????? ???????????????????????????? ???? ???????????????????????????????????????????? ???????????????????????????????????????? ???? ???????????????????????? ???????????????????????????????? ???????????????????????????????????????? ???????????????????????????? ????????????????????????????: ????????????????????????????????????????. ???????????????????????? ????????????????

źródło: Sokólski Ośrodek Kultury

Idź do oryginalnego materiału