Kotor i cała Zatoka Kotorska to piękne miejsca, które warto zobaczyć w Czarnogórze. Zrobiliśmy sobie tam bazę wypadową na zwiedzanie tej części kraju. Zabytki Kotoru wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polecamy także nasz wpis o miejscach, które warto zobaczyć w Czarnogórze.
Ostatnio już pisaliśmy o Parku Narodowym Lovcen, który jest jedną z głównych atrakcji Zatoki Kotorskiej. A co jeszcze warto tam zobaczyć? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi. Zacznijmy jednak od noclegu.
Gdzie nocować nad Zatoką Kotorską?
Byliśmy na przełomie lutego i marca, dlatego ze znalezieniem noclegu nie mieliśmy problemu. Kwatery poszukaliśmy sobie na Bookingu. Pierwszy raz mieliśmy tak, iż nie wiedzieliśmy, na jaki obiekt się zdecydować – tak wiele było do wyboru. Zawsze staramy wybierać się mieszkanie z sypialnią, łazienką, kuchnią i pokojem.
Jeśli mogę coś polecić, to my nocowaliśmy poza centrum Kotoru. Potem rano spacerowaliśmy przez miasto i były ogromne korki i hałas – i było to poza sezonem. W okresie wakacji ten ruch może być jeszcze większy.
Zwiedzanie Kotoru – atrakcje i zabytki miasta (z wizytą w mieście kotów)
Na zwiedzanie Kotoru przeznaczyliśmy jeden dzień. Odkryliśmy kilka perełek, a najbardziej podobała nam się Twierdza Świętego Jana, która mieściła się na wzgórzu.
Parking w Kotorze – bezpłatne miejsce postojowe
Im bliżej centrum, tym więcej płatnych parkingów. My zdecydowaliśmy się na postój przed centrum, żeby potem łatwiej wyjechać. Zatrzymaliśmy się przy cmentarzu tuż za tunelem po lewej stronie. Tam postój był bezpłatny. Do centrum mieliśmy około 10 minut.
- Współrzędne parkingu: 42.4169, 18.7657.
Czy nazwa Kotor pochodzi od kotów? O co chodzi?
Zwiedzając zabytki Kotoru, co chwilę spotykaliśmy kolejne koty. Musieliśmy sprawdzić, czy nazwa miasta pochodzi od kotów – okazało się, iż nie. Według legendy koty uratowały miasto od dżumy – ta rozprzestrzeniała się dawniej przez szczury, a koty na nie polowały. Jednak jest to tylko legenda i do końca nie wiadomo czy faktycznie o to chodzi. Mimo wszystko koty są na każdym kroku. Gdy wejdziesz do sklepu z pamiątkami, to zobaczysz kociaki na każdej pamiątce – kubki, talerze, torby, figurki, wisiorki, zeszyty itd.
Co warto zobaczyć w Kotorze? Zwiedzanie Starego Miasta i spacer wąskimi uliczkami
Naszym głównym celem, po przyjeździe nad Zatokę Kotorską, było wejście do Twierdzy Świętego Jana. Bardzo dobrze ją było widać, gdy maszerowaliśmy przez miasto. W nocy mury zamkowe są oświetlone.
- Brama i Bastion Gurdica – to pierwsze miejsce, które zobaczyliśmy podczas naszej wędrówki. Tuż obok znajdował się mały stawek. Gdy weszliśmy przez bramę, to zaczęliśmy spacer po Starym Mieście.
- Katedra św. Tryfona – ten zabytek jest bardzo charakterystyczny i bardzo dużo osób robi sobie przy nim zdjęcie. Znajduje się na Placu Świętego Tryfona.
- Pałac rodziny Drago – obok kościoła znajduje się pałac rodziny Drago.
- Kościół świętego Łukasza – kolejnym zabytkiem jest kościół, który warto zobaczyć z zewnątrz.
- Kościół świętego Mikołaja – ten budynek to kolejny z symboli miasta. Warto przespacerować się w jego kierunku. Przed świątynią znajduje się mały plac.
- Bastion Bembo – znajduje się nad rzeką i warto zobaczyć go od północnej strony.
- Rejs statkiem – w okresie rejs po Zatoce Kotorskiej to ogromna atrakcja. Teraz poza sezonem widzieliśmy, iż nie było większego zainteresowania.
- Promenada – podczas zwiedzania Kotoru, możesz wybrać się na spacer promenadą.
Wędrówka do Twierdzy Świętego Jana
Wędrówka do Twierdzy Świętego Jana była dla nas największą atrakcją Kotoru. Wyruszyliśmy od południowej strony, tutaj gdzie znajduje się Restauracja Konoba Scala Santa i Konoba Roma. Tam na ścianie był znak kierujący do twierdzy.
Ruszyliśmy schodami pod górę. Po kilku minutach okazało się, iż jest kołowrotek biletowy. Teraz poza sezonem wejście było darmowe, więc mogliśmy go ominąć. Widzieliśmy informację, iż wejście kosztuje 8 euro. Szliśmy schodami cały czas pod górę i zbliżaliśmy się do twierdzy.
Po drodze zobaczyliśmy Kościół Matki Bożej od Zdrowia. Obiekt był zamknięty, więc zobaczyliśmy go tylko z zewnątrz. Po około 50 minutach dotarliśmy na miejsce. Kotor zwiedzaliśmy z dzieckiem.
Zwiedzanie kotorskiej twierdzy
Zwiedzanie nie trwało długo, bo około 20 minut – 1,1 km. Głównym elementem zwiedzania są punkty widokowe, których jest wiele. Piękne krajobrazy na Zatokę Kotorską można oglądać w wielu miejscach. Na samej górze był także mały sklepik, a adekwatnie jakaś Pani wyniosła prowiant w plecaku i sprzedawała (napoje, batony, żelki). Warto pamiętać, żeby wyruszyć na zwiedzanie bardzo wcześnie rano. Dlaczego?
- Upały w okresie wakacyjnym.
- Bardzo dużo ludzi na trasie – my szliśmy około 8 rano i spotkaliśmy kilkadziesiąt osób.
Polecamy zabrać wygodne buty, ponieważ do pokonania jest sporo schodów. Potem z twierdzy schodziliśmy do wyjścia/wejścia północnego.
Co zobaczyć nad Zatoką Kotorską?
Jeśli planujesz odwiedzić najpiękniejsze miejsca Czarnogóry, to wybierz Zatokę Kotorską. Do odwiedzenia są tam urokliwe miasteczka, piękne góry, punkty widokowe, a rejs statkiem pozwoli obejrzeć z bliska samotne wyspy.
- Miasto Kotor – o nim pisaliśmy przed chwilą.
- Wyspa Matki Bożej na Skale – tutaj możesz dopłynąć statkiem. Są organizowane liczne rejsy. Gospa od Skrpjela to jedyna sztuczna wyspa na Morzu Adriatyckim. Rejs z Perast zajmuje około 10 minut.
- Wyspa Świętego Jerzego – na tę wyspę nie można dopłynąć. Zobaczysz ją z wysokości łódki.
- Miasto Herceg Novi – urokliwe miasteczko portowe z Twierdzą Kanli Kula, wieżą zegarową czy cerkwią świętego Michała Archanioła.
- Miasto Perast – to właśnie z niego można dopłynąć do Gospa od Skrpjela. W Perast znajduje się Klasztor Świętego Antoniego z Padwy czy kościół świętego Mikołaja.
- Park Narodowy Lovcen – na najwyższe szczyty możesz dojechać samochodem. Rozciągają się stamtąd wspaniałe krajobrazy. Zobacz nasze zwiedzanie Parku Narodowego Lovcen.