Kotlety mielone, które smakują jak u babci. Są mięciutki i soczyste w środku oraz chrupiące na zewnątrz. Brzmi pysznie? Sekret tkwi w odpowiednich proporcjach składników. Sprawdź moje wskazówki i usmaż pyszne kotlety na obiad. Zapraszam po sprawdzony przepis.
Uwielbiam kotlety mielone do obiadu z ziemniakami tłuczonymi i masełkiem. Do tego pyszna surówka. Przypominają mi się smaki z dzieciństwa. Jestem interesująca z czym najbardziej lubicie kotlety mielone?
Kotlety mielone – składniki.
Kaloryczność: 290 kcal w 100 g kotletów. Szklanka to pojemność 250 ml. Z podanych składników otrzymasz około 8 – 10 kotletów mielonych.
- 500 g zmielonego mięsa szynki wieprzowej (ewentualnie łopatki wieprzowej lub udziec z indyka)
- 1/3 szklanki wody (około 80 ml)
- 3 łyżki bułki tartej
- 1 łyżka musztardy
- 1 jajko (rozmiar L)
- 150 g cebuli
- 1 lub 2 ząbki czosnku
- łyżeczka soli
- pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego
- pół łyżeczki papryki słodkiej
- dodatkowo bułka tarta do obtoczenia oraz tłuszcz do smażenia (u mnie smalec gęsi)
Jakie mięso na kotlety mielone? Praktycznie na kotlety mielone nadaje się każdy rodzaj mięsa. Mi najlepiej smakują z szynki wieprzowej, która jest zdecydowanie chudsza od łopatki. Współcześnie w sklepach mamy coraz gorsze w smaku mięso, dlatego świadomie sięgam po lepszy gatunek. Smak kotletów w dużej mierze zależy od jakości użytego mięsa mielonego. Mięso mielę samodzielnie w domu na średnich oczkach lub kupuję zmielone przy mnie z wybranego kawałka w sklepie. Omijam gotowe, pakowane mięsa mielone, ponieważ są zwykle kiepskiej jakości.
Sposób wykonania kotletów mielonych.
Do przygotowania kotletów przygotuj: miskę oraz patelnię z grubym dnem. Oczywiście jeżeli samodzielnie mielisz mięso to przygotuj także ręczną lub elektryczną maszynkę do mięsa. Zanim zaczniesz robić kotlety, przeczytaj dokładnie opis.
Cebulkę obieram z łupinek i siekam drobno w kostkę. Ząbki czosnku także obieram z łupinek i siekam w drobna kostkę.
Na patelni rozgrzewam łyżkę tłuszczy (u mnie smalec gęsi). Wrzucam pokrojona w kostkę cebulkę i mieszając, podsmażam na średnim ogniu, aż zmięknie. Pod koniec wrzucam posiekany czosnek i całość mieszając podsmażam przez około 30 sekund. Zdejmuje z ognia i odstawiam do ostudzenia.
Do miski wrzucam mielone mięso, wlewam wodę i wbijam jajko. Wsypuję bułkę tartą i dodaję łyżkę musztardy. Następnie po przestudzeniu wrzucam podsmażoną cebulkę z czosnkiem. Całość oprószam: solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz słodką papryką. jeżeli lubisz możesz też dodać oregano, posiekaną natkę pietruszki lub majeranek.
Gdy wszystkie składniki mam już w misce, dokładnie wyrabiam dłońmi mięsną masę przez około 5 minut. Następnie formuję kotlecika i sprawdzam konsystencję. Masa musi być zwarta i kleista. W miarę potrzeby dodaję dodatkową łyżkę bułki tartej. Im mniej dodamy bułki tartej, tym kotleciki będę miększe i delikatniejsze. jeżeli nie masz oporu przed jedzeniem surowego mięsa, to spróbuj smak i sprawdź czy ilość przypraw jest odpowiednia. jeżeli masz czas, to polecam wstawić masę mięsna do lodówki na 30 minut i ponownie wymieszaj. Dzięki temu będą się lepiej formować.
Z wyrobionej masy mięsnej formuję kulki kotletów, które następnie lekko spłaszczam. Następnie na talerzu z bułką tartą obtaczam każdego kotleta. jeżeli mięso jest dobrze wyrobione, to do gładkiego kotleta przyklei się mała ilość bułki tartej.
Smażę kotlety mielone.
Na patelni rozgrzewam 3 – 4 łyżki tłuszczu (u mnie smalec gęsi), aby było około 1 cm warstwy tłuszczu. Na rozgrzany tłuszcz ostrożnie umieszczam kotlety mielone. Zmniejszam ogień i smażę na nie dużym ogniu po około 5 – 6 minuty z każdej strony (łącznie przez około 10 – 12 minut).
Dobrze usmażone kotlety są rumiane na zewnątrz oraz soczyste i delikatne w środku. Zaraz po usmażeniu odkładam kotleciku na ręcznik papierowy i odsączam z nadmiaru tłuszczu.
Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami. Bardzo lubię z ziemniakami i masełkiem oraz surówką. Na zdjęciu powyżej kotlety z ziemniakami i surówką z marchewki i ogórka kiszonego. Do kotletów mielonych najczęściej podaję surówkę z kapusty kiszonej lub buraczków czerwonych.
Życzę smacznego!