Święta w przestrzeni kosmicznej to wyjątkowy czas, w którym tradycja łączy się z nauką i eksploracją. Od pierwszych misji Apollo po współczesne wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), astronauci odnajdują sposoby na świętowanie, podtrzymując ducha Bożego Narodzenia choćby setki kilometrów nad Ziemią.
Ciągła obecność ludzi w kosmosie
W listopadzie 2000 roku przybycie członków Ekspedycji 1 na pokład ISS rozpoczęło nową erę w historii kosmonautyki. Astronauta NASA William Shepherd oraz kosmonauci Jurij Gidzenko i Siergiej Krikalew z Roskosmosu zainicjowali tradycję świąteczną, przesyłając życzenia dla Ziemian i pisząc wiersz jako pierwszy noworoczny wpis w dzienniku pokładowym.
Od tego momentu ISS stała się miejscem, gdzie święta obchodzone są co roku w niezwykły sposób.
ŻYCZENIA Z ORBITY 23 grudnia 2024
Tradycje w przestrzeni kosmicznej
Święta na orbicie często łączą osobiste akcenty z międzynarodową współpracą. Astronauci, przebywając na orbicie ziemi korzystają z okazji, by nagrywać wiadomości dla swoich bliskich, dekorować wnętrza stacji czy choćby tworzyć własne ozdoby, jak załoga Skylab 4, która w 1973 roku zbudowała choinkę z resztek materiałów.
W 1999 roku załoga misji STS-103 spędziła pierwsze Boże Narodzenie na pokładzie wahadłowca kosmicznego Discovery. Astronauci NASA: Curtis Brown, Scott Kelly, Steven Smith, John Grunsfeld i Michael Foale, wspólnie z europejskimi kolegami z ESA, Jean-François Clervoy i Claude Nicollier, uczcili święta wyjątkowym posiłkiem. Na ich świątecznym stole znalazły się foie gras z kaczki serwowane na meksykańskich tortillach, cassoulet oraz solona wieprzowina z soczewicą. 24 grudnia Steven Smith i John Grunsfeld przeprowadzili naprawy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a podczas spaceru kosmicznego. Od tamtej pory co roku przynajmniej jeden amerykański astronauta spędza Boże Narodzenie na orbicie.
żródło: NASA, GMT359_Andreas Mogensen_Christmas
Pierwsze święta w kosmosie
Pierwszą załogą, która spędziła Boże Narodzenie w kosmosie i opuściła orbitę Ziemi, byli astronauci misji Apollo 8: Frank Borman, James Lovell i William Anders. W grudniu 1968 roku, podczas historycznego okrążania Księżyca, uczcili Wigilię w niezwykły sposób. Astronauci odczytali początkowe wersety z biblijnej Księgi Rodzaju, transmitując jednocześnie widok Księżyca widziany z orbity. Ich przekaz, pełen refleksji i podniosłego nastroju, dotarł do około miliarda ludzi w 64 krajach, stając się jednym z najbardziej pamiętnych momentów w historii eksploracji kosmosu.
Kosmiczne znaczenie ISS
ISS to nie tylko miejsce naukowych eksperymentów, ale również przestrzeń, która jednoczy ludzi różnych kultur i tradycji. To orbitalne laboratorium stanowi trampolinę do dalszych osiągnięć NASA, w tym misji Artemis na Księżyc i przyszłej eksploracji Marsa. Członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej świętują okres świąteczny w wyjątkowy sposób, mieszkając i pracując w orbitalnym laboratorium. Każdy członek załogi, w tym obecna Ekspedycja 72, spędza czas, ciesząc się widokiem Ziemi ze stacji kosmicznej, prywatnie komunikując się ze swoimi przyjaciółmi i rodzinami oraz dzieląc wspólny posiłek z członkami załogi ekspedycji, kontynuując eksperymenty i konserwację stacji.
źródło:NASA