"Harry Potter" to seria literacka autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling. Składa się z siedmiu powieści fantasy, wydawanych od 1997 do 2007 roku. W międzyczasie zaczęły powstawać ich ekranizacje. Stanowisko Kościoła w tym temacie od lat wzbudza kontrowersje. - To, co robi Potter, w świetle Pisma Świętego nazwane jest nierządem, cudzołóstwem - powiedział portalowi niedziela.pl dr Stanisław Krajski.
REKLAMA
Zobacz wideo Wszyscy wiemy, jak zmienili się główni bohaterzy "Harry'ego Pottera". Drugoplanowych postaci dziś nie poznacie!
Zaskakujący pomysł kościoła. Sceny z "Harry'ego Pottera" na mszy świętej
To niejedyna tego typu opinia na temat sagi o młodym czarodzieju. - Powieści o Harrym Potterze to książki dla dzieci, a dziecięcy umysł jest bardzo plastyczny. Magia opisywana przez Rowling może więc spowodować, choć nie musi, iż ktoś sięgnie po grubszą literaturę okultystyczną dla dorosłych - wyznał w rozmowie z dziennikzachodni.pl ks. dr Krzysztof Matuszewski.
Przeczytaj też: Podczas lotu załoga wręczyła im świeczki. Chwilę później się zaczęło. Polka: Czy my umieramy?
Nie każda parafia jest przeciwko Harry'emu Potterowi. Kościół ewangelicki w Nadrenii w Niemczech postanowił zorganizować msze nawiązujące do serii. Pastor wpadł na taki pomysł, bo nikt nie chciał przychodzić na nabożeństwa. W ten sposób chciał zachęcić wiernych do uczestnictwa w mszach świętych.
Harry Potter pexels.com/RDNE Stock project
Magia w niemieckim kościele. Czarodziejskie msze mają wielu fanów
Podczas nabożeństwa duchowni wymachują różdżkami przed ołtarzem, a pastor rzuca zaklęcia. Obok Pisma Świętego leżą książki o magii, na nich znajduje się czapka imitująca Tiarę Przydziału, a obok siedzi pluszowa sowa symbolizująca słynną Hedwigę. - Musiałam rzucić iskrę i poczułam, iż rozpaliłam ogień w wielu ludziach - wyznała pastorka Andrea Cordas w rozmowie z "Faktami" TVN. Efekt został osiągnięty, bo wcześniej kościół był pusty, a teraz wszystkie ławki są zajęte. - Atmosfera jak w Hogwarcie - powiedziała jedna z uczestniczek. - Zło istnieje, nie tylko w "Harrym Potterze". W dialogu ze złem dobro triumfuje i to jest zdecydowanie chrześcijańskie przesłanie, które chciałem ucieleśnić - dodał pastor Thomas Lang. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.