Kościół Pokoju w Świdnicy, czyli największa barokowa, drewniana świątynia w Europie!

manawpodrozy.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: Kościół Pokoju w Świdnicy


Kościół Pokoju w Świdnicy to największa barokowa drewniana świątynia w Europie. Został zbudowany w 1657 roku w efekcie na zapisy pokoju westfalskiego, który kończył wojnę 30-letnią. Nie tylko jego bogato zdobione wnętrze, ale i historia jego powstania jest niezwykła. To wszystko spowodowało, iż Kościół Pokoju został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu jest znany na całym świecie. Każdego roku odwiedza go rzesze turystów. Wśród nich byli, m.in. Dalajlama, król szwedzki Gustaw XIV, czy kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Niezwykła historia powstania Kościoła Pokoju w Świdnicy

Historia powstania Kościoła Pokoju w Świdnicy jest niezwykła. Jej poznanie pozwala na docenienie tej wyjątkowej i unikatowej na skalę europejską świątyni. W latach 1618-48 w Europie trwała wojna trzydziestoletnia. Jej podłoże było stricte religijne. Zwycięsko z tej potyczki wyszli Habsburgowie, którzy wyznawali wiarę katolicką. Ich decyzją, społeczność ewangelików miała zostać wykluczona, m.in. przez pozbawienie ich kościołów. Pod naciskiem króla Szwecji, cesarz austriacki Ferdynand III pozwolił na budowę 3 kościołów ewangelickich na rządzonym przez niego obszarze Śląska. Jednak pod pewnymi warunkami…

Świdnica- Kościół Pokoju.

Po pierwsze kościoły te nie mogły stać w obrębie murów miejskich. Po drugie ich bryła nie mogła przypominać klasycznego kościoła. Nie mogły posiadać wieży, dzwonnicy, ani nie można było przy nich wybudować szkoły parafialnej. Po trzecie, do ich budowy można było użyć tylko i wyłącznie nietrwałych materiałów, takich jak drewno, słoma, czy glina. Ostatni wymóg dotyczył czasu, w jakim miały powstać świątynie. Cesarz dał ewangelikom na ich wzniesienie zaledwie 1 rok. Na lokalizację kościołów wybrano Świdnicę, Jawor oraz Głogów.

Społeczność ewangelików bardzo się zmobilizowała do tego, by wznieść swoje świątynie. Poszukiwano źródła finansowania w każdym możliwym miejscu. Również każdy z wiernych „dokładał” coś od siebie, choćby jeżeli miała to być tylko jedna deska. W efekcie powstały kościoły, które do dzisiaj stoją w Świdnicy oraz w Jaworze. I to mimo tego, iż zostały zbudowane z bardzo nietrwałych materiałów… Prawda, iż historia powstania kościoła Pokoju w Świdnicy jest niezwykła?

Świdnica- Kościół PokojuKościół Pokoju w Świdnicy został zbudowany metodą szachulcową

Kościół Pokoju w Świdnicy- zachwyca od pierwszego ujrzenia

Kościół Pokoju w Świdnicy zachwyca od pierwszego ujrzenia. Został zbudowany w systemie szachulcowym. Co to oznacza? Wzniesiono najpierw drewniany szkielet kościoła, a przestrzenie pomiędzy drewnem wypełniono słomą, gliną oraz trocinami. Sporo budynków wzniesionych w takim systemie ostało się przez cały czas na Łużycach, w okolicach Zgorzelca, Złotoryi oraz Żytawy. Kościół Pokoju zbudowano na planie krzyża greckiego. Zgodnie z zaleceniami cesarza austriackiego nie mógł on mieć wieży, więc takiej nie zbudowano. Wchodząc na Plac Pokoju, na którym znajduje się kościół, przechodzimy przez bramę. W niej znajduje się kawiarnia Baroccafe, którą polecamy odwiedzić po zwiedzeniu kościoła.

Dawna szkoła parafialna przy Kościele Pokoju w Świdnicy

Na Placu Pokoju oprócz kościoła zobaczymy także dzwonnicę oraz dawny budynek szkoły parafialnej. Zostały one wzniesione w 1708 roku, kiedy to restrykcje wobec ewangelików nieco złagodniały. Na Placu wokół kościoła znajduje się także dawny cmentarz ewangelicki. Można na nim zobaczyć stare, XIX- wieczne nagrobki.

Cmentarz przy Kościele Pokoju

Niezwykłe wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy

Po zapoznaniu się z architekturą kościoła z zewnątrz, pora na zobaczenie jego przepięknych wnętrz. Co ciekawe, do kościoła prowadzi aż 27 wejść! Aktualnie korzysta się tylko z dwóch z nich. Jedno- znajduje się od strony wschodniej i tędy wpuszczani są turyści zwiedzający kościół. Drugie wejście- główne, znajdujące się od strony zachodniej jest udostępniane wiernym w trakcie mszy św. niedzielnych oraz w trakcie koncertów.

Korzystając z wejścia wschodniego, jesteśmy zobowiązani do zakupu biletu wstępu, który stanowi cegiełkę na utrzymanie świątyni. Wchodząc do kościoła, bije z jego wnętrza ogromny, barokowy przepych. Teraz, można dopiero docenić fakt, iż powstał on w zaledwie 10 miesięcy i został zbudowany z nietrwałych materiałów!

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy również jest w pełni drewniane. Chociaż wiele z elementów nie powstało od razu po wzniesieniu jego bryły. Ołtarz kościoła został wstawiony w 100- rocznicę jego powstania. Ambona znajdująca się w centralnej części świątyni jest natomiast nieco starsza, bo pochodzi z 1729 roku. Na wprost ambony rzuca się w oczy bardzo bogato zdobiona loża. Została ona zbudowana dla rodziny Hochbergów, czyli właścicieli Książa. Było to podziękowanie dla nich za przekazanie na budowę kościoła dębów z ich lasów. Przypuszcza się, iż Hochbergowie ufundowali ok. 70% drewna do budowy Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Warto także zwrócić uwagę na prospekt organów, który pochodzi z lat 1666-69, czyli niedługo po zbudowaniu świątyni. Stojąc na jej środku, warto także zadrzeć głowę do góry. Wówczas ujrzymy na drewnianym stropie niezwykłe malowidła. Przedstawiają one, m.in. Sąd Ostateczny, Boga Ojca, oraz niebiańskie Jeruzalem.

Świdnica- Kościół Pokoju. Loża Hochbergów
Kościół Pokoju w Świdnicy

Choć może trudno w to uwierzyć, ale Kościół Pokoju w Świdnicy może pomieścić aż 7500 wiernych! 3500 miejsc jest siedzących, a aż 4000 tysiące osób uczestniczących w nabożeństwach stało. Tak nieprawdopodobną liczbę udało się osiągnąć dzięki budowie emporów. Co ważne, każde miejsce w Kościele Pokoju było przypisane do konkretnej osoby. W chwili jej śmierci było ono dziedziczone lub odsprzedawane. Ważne, jednak żeby jej nowy właściciel posiadał podobny status społeczny, co poprzedni. W ławkach, w kościele oprócz tabliczek z imieniem i nazwiskiem danej osoby, znajdowały się także szafeczki na książeczki i śpiewniki. W niektórych ławkach możemy je zobaczyć aż do dzisiaj.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju- godziny otwarcia i bilety wstępu

Kościół Pokoju jest położony w centrum Świdnicy, przy ulicy Kościelnej. Przy niej także można zaparkować samochód. Wstęp na Plac Pokoju, na którym znajduje się świątynia, jest bezpłatny. Można zobaczyć kościół z zewnątrz, a także dzwonnicę i budynek dawnej szkoły parafialnej. Także można zobaczyć cmentarz ewangelicki. Natomiast, jeżeli chcecie zobaczyć wnętrze świątyni (do czego serdecznie zachęcamy), konieczne jest uiszczenie opłaty:

15 zł- osoby dorosłe

8 zł – dzieci, młodzież

12 zł- studenci, emeryci oraz grupy zorganizowane

35 zł- bilet rodzinny (2 os. dorosłe plus dzieci do 18. roku życia)

Warto także pamiętać, iż Kościół Pokoju w Świdnicy jest otwarty tylko w określonych godzinach:

  • od kwietnia do października:
    poniedziałek – sobota: 9.00-18.00 / niedziela i święta: 12.00-18.00
  • w listopadzie:
    poniedziałek – sobota: 9.00 – 16.30 / niedziela i święta: 12.00 – 16.30
  • od grudnia do marca:
    poniedziałek – sobota: 10.00 – 15.00 / niedziela i święta: 12.00 – 15.00

Kościół jest także nieczynny w Wielki Piątek, święto Wszystkich Świętych oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Nabożeństwa realizowane są natomiast w każdą niedzielę o godzinie 10.00. Warto także śledzić stronę internetową Kościoła Pokoju w Świdnicy, gdzie znajdziemy informacje o koncertach w jego wnętrzu.

Dzwonnica i dawny budynek szkoły parafialnej przy Kościele Pokoju

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału