Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu i kamienie zwane twarzami szatana

grafywpodrozy.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu


Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu to najstarszy i najcenniejszy zabytek w mieście. Ten romański kościół należy do najstarszych na Kujawach. Początków historii tej świątyni trzeba szukać w XII wieku. Chcieliśmy was zainteresować jednym niesamowitym szczegółem. W ścianach zewnętrznych kościoła wmurowano kamienie z wizerunkiem dziwnych twarzy. Mówi się o obliczu szatana, choć historycy podają również inne pochodzenie tych kamieni. Kościół od dawna przez mieszkańców nazywany jest ruiną. Wszystko przez trudną historię.

Spis treści

  • Początki Kościoła Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu
  • Trudny okres w historii kościoła
  • Twarze szatana
  • Demoniczny kot (może to lew?)
  • Uśmiechnięta Madonna
  • Czy romański kościół można zwiedzać? (dojazd do kościoła)
  • Inne interesujące miejsca w regionie
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Początki Kościoła Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Kościół znajduje się na szczycie morenowego wzgórza, zwanego Białą Góra. Znaleziono tu ślady osadnictwo z czasów rzymskich. Powstanie kościoła datuje się na koniec XII wieku lub początek XIII wieku. Niestety fundator ani dokładny czas budowy nie są znane. Przypuszcza się, iż kościół ufundował książę Leszek Bolesławowic, syn Bolesława Kędzierzawego. Inowrocław słynął z wydobycia soli, więc z tego źródła pochodziły pieniądze przeznaczone na budowę.

Kościół jest jednonawowy, ale bardzo szeroki, dlatego przypuszcza się, iż planowano podział wnętrza na trzy nawy. Jednak projekt nie został jednak zrealizowany. Surowość i prostota form architektonicznych sugeruje pochodzenie architekta i jego pomocników z Brandenburgii lub Saksonii, gdzie powstawały podobne budowle. Ta oszczędność środków architektonicznych jest widoczna na każdym kroku. Nam taki styl bardzo się podoba. W XIV wieku prezbiterium zostało przedłużone w kierunku wschodnim, a półkolista apsyda zastąpiona zamknięciem wielobocznym, opiętym przyporami.

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Trudny okres w historii kościoła

W końcu XVI wieku świątynia zaczęła tracić na znaczeniu, stając się kościołem filialnym. W 1779 r. zawaliła się ściana wschodnia prezbiterium z częścią sklepień. W 1792 r. odbudowano częściowo zawaloną wieżę południową i ponownie przebudowano prezbiterium, zamykając je ścianą prostą. W 1816 r. zamknięto kościół ze względu na grożącą katastrofę budowlaną. Zniszczony w pożarze w grudniu 1834 roku, zamienił się w ruinę. W latach 1900–1902 został poddany rekonstrukcji według projektu Juliusza Kothego, konserwatora zabytków prowincji poznańskiej. Zgodnie z zasadą jedności stylu usunięto wówczas ślady prezbiterium gotyckiego i przebudowy barokowej, a odtworzono m.in. półkolistą, romańską apsydę. W czasie II wojny Niemcy zamienili zabytek na magazyn mebli i ukradli dzwony. Po wojnie kościół poddano kilku renowacją.

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Twarze szatana

Kamienie z dziwnymi twarzami wmurowano w XII wieku w ścianę kościoła. Od dawna toczy się spór o ich przeznaczeniu. Można doszukać się wielu interpretacji. Szczególnie iż płaskorzeźby i tajemnicze ryty umieszczone są tylko na północnej ścianie świątyni, a ta od wieków uważana była za nieczystą. Kamienie z twarzami szatana i demonów wmurowane zostały w ścianę świątyni podczas budowy i za zgodą biskupów. Dlatego raczej możemy wykluczyć, iż ktoś był zwolennikiem czarnej magii. Kościół przez wieki straszył szatanem i piekłem, ale głównie była to metoda na zdobycie wiernych. Wiara w moc krzyża i wody święconej była o wiele większa. Wystarczy wspomnieć, iż w tamtym okresie zmarłych chowano pod podłogą kościoła. Im bliżej ołtarza, tym lepiej. Tam moc Boga była największa.

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Dlaczego więc szatan i jego sługusy pojawiły się na ścianie kościoła? Północną stronę kościoła w Inowrocławiu należy traktować jak zwykłą katechezę. To przestroga, lekcja i zachęta. Zobaczcie, co was czeka jeżeli zbłądzicie. Dlatego gwałtownie schrońcie się we wnętrzu świątyni. Nie przez przypadek nad wejściem do inowrocławskiego kościoła znalazł się cytat z Pisma Świętego – Ja jestem bramą, kto przeze mnie przejdzie, będzie zbawiony. Warto też zauważyć, iż drużyna zła umieszczona jest tylko w dolnych partiach ściany. Powyżej znajduje się twarz biskupa i chrześcijańskie symbole.

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Demoniczny kot (może to lew?)

Twarze szatana przyciągają turystów. Nam najbardziej spodobał się demoniczny kot. Niektórzy twierdzą, iż to lew z głową demona. Nam wersja z kotem bardziej się podoba, przecież od dawna wiadomo, jak z tymi kotami jest – zwłaszcza czarnymi.

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu

Uśmiechnięta Madonna

W kościele znajduje się jeszcze jeden cenny zabytek. To figura Matki Boskiej wykonana z lipowego drewna w latach 1370-1380. Potocznie nazywana jest Uśmiechniętą Madonną, kiedyś przypisywano jej wiele cudów.

Czy romański kościół można zwiedzać? (dojazd do kościoła)

Nie mamy dobrych wiadomości. Proboszcz i parafia i nie udostępniają tego cennego zabytku dla turystów. Jedyna możliwość obejrzenia wnętrza to czas przed lub po mszy świętej, ale tu również sprawa nie jest taka prosta. Nas ze strony kościelnego i księdza podczas zwiedzania po nabożeństwie spotkały jakieś dziwne docinki i pretensje. Strasznie to przykre. Na szczęście kamienie z tajemniczymi twarzami znajdują się na zewnątrz i można je zobaczyć o każdej porze dnia. Tradycyjnie publikujemy pinezkę z mapy Google z lokalizacją kościoła.

Inne interesujące miejsca w regionie

  • Kościół św. Mikołaja w Gąsawie – barokowa perełka na mapie drewnianych kościołów w Polsce
  • Pałac Lubostroń – zwiedzanie i historia
  • Exploseum – fantastyczne muzeum w Bydgoszczy na terenie niemieckiej fabryki DAG Fabrik Bromberg
  • Kruszwica

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału