Odstające, zbyt duże albo zniekształcone uszy można skorygować. W tym celu należy udać się do kliniki medycyny estetycznej. Na czym dokładnie polega zabieg korekcji uszu? Czy jest on bezpieczny dla zdrowia?
Czym jest korekcja uszu?
Korekta uszu, znana również jako otoplastyka, to zabieg chirurgiczny, który jest wykonywany w celu zmiany wielkości, kształtu lub położenia uszu. Jest często używany do korygowania uszu, które są zbyt duże, asymetryczne lub nadmiernie odstające, co jest stanem mogącym powodować poważne kompleksy. Zabieg ten może być również stosowany do korygowania deformacji spowodowanych urazem lub wadami wrodzonymi.
Zabieg jest zwykle wykonywany u dzieci w wieku od 7 do 14 lat, ale można go również wykonać u dorosłych. Nie ma zatem zbyt dużych ograniczeń wiekowych dotyczących tego typu procedury – wskazuje lekarz z kliniki chirurgii plastycznej raczkowska.pl, w której można skorzystać tego typu procedury.
Jak przeprowadza się operację korekcji uszu?
Operacja korekcji uszu jest zwykle wykonywana jako zabieg ambulatoryjny w znieczuleniu ogólnym, dlatego też pacjent już tego samego dnia może udać się do domu i nie musi spędzać czasu w oddziale w klinice.
Procedura rozpoczyna się od wykonania przez chirurga odpowiedniego nacięcia za uchem, w naturalnym zagłębieniu, w którym ucho styka się z głową. Następnie chirurg zmienia kształt chrząstki i usuwa nadmiar tkanki, aby uzyskać pożądany kształt ucha. Nacięcie jest następnie zamykane szwami chirurgicznymi. W niektórych przypadkach chirurg może również zastosować także inne procedury dotyczące uszu, aby ukształtować je i nadać mu nową pozycję.
Procedura zwykle trwa około 2-3 godzin. Czas rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu to zwykle około tygodnia. W tym czasie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, aby nie doszło do pojawienia się skutków ubocznych, które mogą zniweczyć efekty zabiegu.
Czy zabieg korekcji uszu jest bezpieczny?
Operacja korekcji uszu jest powszechnie uważana za procedurę bezpieczną. Jednak, jak w przypadku każdej operacji, istnieje ryzyko i potencjalne komplikacje, jakie mogą pojawić się po jej wykonaniu.
Niektóre zagrożenia i powikłania, które mogą wystąpić w przypadku otoplastyki, obejmują krwawienie, infekcję, słabe gojenie się rany i powikłania związane ze znieczuleniem. Istnieje również ryzyko niezadowolenia pacjenta z wyglądu uszu po zabiegu. W niektórych przypadkach uszy mogą być asymetryczne lub nie wyglądać tak, jak oczekiwał tego pacjent.
Ważne jest, aby dokładnie omówić ryzyko i potencjalne powikłania operacji z chirurgiem przed poddaniem się zabiegowi. Wykwalifikowany chirurg plastyczny z doświadczeniem w wykonywaniu otoplastyki może pomóc zminimalizować ryzyko i zwiększyć szanse na pomyślny wynik operacji.
Gdzie można wykonać operację uszu?
Otoplastyka może być wykonywana w różnych miejscach, w tym w klinikach chirurgii plastycznej. Takie procedury prowadzi również klinika raczkowska.pl, która specjalizuje się w prowadzeniu zabiegów chirurgii plastycznej w Krakowie.
Wybór odpowiedniego miejsca do wykonania procedury ma duże znaczenie, ponieważ to od niego będzie zależało zadowolenie z efektów. Warto więc wcześniej zapoznać się z dostępnymi ofertami chirurgów w danym mieście oraz w okolicznych miastach, porównać ich oferty, zobaczyć, jakie są rezultaty ich zabiegów i zapoznać się również z opiniami pacjentów, które można znaleźć w internecie. Dzięki temu można wybrać taką ofertę, która będzie najkorzystniejsza i pozwoli na uzyskanie zamierzonego efektu bez wysokiego ryzyka.