Koreańsko-polski duet i projekt 33-metrowej kawalerki z widokiem na Brooklyn

plndesign.pl 11 miesięcy temu

Mimo postępującej globalizacji, na każdym kontynencie wciąż panuje nieco inne podejście do estetyki i designu. Co może wyniknąć ze spotkania różnych sposobów projektowania? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy we wnętrzu, które powstało w efekcie międzynarodowej współpracy. Kawalerka z widokiem na Brooklyn została zaprojektowana przez duet Sulgi Cho & Piotr Pańczyk. W ten sposób w minimalistycznej aranżacji 33-metrowego wnętrza spotkały się wpływy z trzech niezwykle różnych kontynentów.

Efekty międzynarodowej współpracy – fuzja kultur w projekcie minimalistycznej kawalerki

Nowy Jork, Brooklyn, okolica Bay Rigde – to tu mieści się niewielkie wnętrze, które łączy w sobie amerykański styl życia, azjatyckie podejście do harmonii i europejskie rozwiązania. Główną projektantką jest Sulgi Cho, specjalizująca się w wysokiej klasy aranżacjach wnętrz sklepów dla znanych marek luksusowych. W procesie towarzyszył jej Piotr Pańczyk – laureat prestiżowych nagród w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Obydwoje wnieśli do projektu osobiste doświadczenia i inspiracje podpatrzone w różnych zakątkach świata. W efekcie powstała minimalistyczna, niepozbawiona spójności aranżacja.

Wrażenie harmonii udało się zachować dzięki zawężonej gamie kolorów obejmującej biel, szarości i czerń. Ten klasyczny zestaw uzupełnił drewniany parkiet. Ponadczasowy charakter aranżacji określiły również czyste formy, proste linie i minimalistyczne detale. Otwarta przestrzeń kawalerki została zaprojektowana z użyciem prostych i funkcjonalnych rozwiązań. Tym, co sprawia, iż wnętrze zyskało niepowtarzalny rys, jest szkło – materiał uwielbiany przez inwestorkę, która w wolnych chwilach zajmuje się tworzeniem witraży. Powraca ono pod różnymi postaciami – od ryflowanej ścianki działowej aż po meble i detale.

Kawalerka z widokiem na Brooklyn – funkcjonalność i przytulność

Duetowi Sulgi Cho & Piotr Pańczyk zależało na tym, aby wyeksponować atuty i wyjątkowy klimat zastanej przestrzeni, a jednocześnie dostosować ją do nowych potrzeb funkcjonalnych. W tym celu konieczny był gruntowny remont. Zmiany obejmowały powiększenie przedsionka, poprawę układu kuchni i wyraźne odseparowanie jej od strefy dziennej oraz wydzielenie z otwartego planu intymnej sypialni. Ze względu na to, iż eklektyczna kawalerka z widokiem na Brooklyn mieści się w blisko stuletnim budynku, w trakcie realizacji pojawiały się liczne niespodzianki, które wymagały elastycznej reakcji projektantów.

Dawne budownictwo ma również swoje zalety, do których należy np. urzekający klimat. Jednym z atutów wnętrza jest sporych rozmiarów okno wykuszowe z zachowaną zdobioną ramą. Tuż przy nim został zaaranżowany niewielki salon. Przestrzeń wypoczynkową wyznaczyła dopasowana sofa obita piękną tkaniną boucle wraz z doskonale dopasowanym do jej kształtu różowym stolikiem kawowym. Przytulny klimat dopełniła zasłona zawieszona na szynie sufitowej wykonanej na wymiar oraz odrestaurowana drewniana podłoga w ciepłym i naturalnym odcieniu.

Aranżacja otwartej przestrzeni kawalerki – jak zachować intymność?

Choć klasycznie kawalerki składają się z otwartej przestrzeni dzienno-sypialnianej i łazienki, projektanci zdecydowali się wprowadzić subtelne podziały. Sypialnia została ukryta za przeszkloną ścianą działową, która pozwala na swobodny przepływ światła, a dzięki ryflowaniu zapewnia także upragnioną intymność. Wizualne rozróżnienie tych przestrzeni wzmocniły także kolorystyczne detale w postaci różu w salonie i turkusu w sypialni. Również przestrzenie łazienki i kuchni zyskały odmienny rys – w pomieszczeniach główną rolę odgrywa kontrast bieli z czarnymi elementami, uzupełniony efektownym terrazzo.

Dzięki takim zabiegom w 33-metrowej kawalerce udało się wyraźnie wydzielić wszystkie strefy funkcjonalne. Duet Sulgi Cho & Piotr Pańczyk w pełni wykorzystał dostępny metraż, aranżując również miejsce do pracy zdalnej dla dwóch osób. Jego funkcję spełniają małe biurka po obu stronach łóżka – dodatkowo mogą być wykorzystywane jako szafki nocne. Połączenie maksymalnej funkcjonalności z ponadczasową prostotą i wysokiej jakości materiałami sprawiło, iż eklektyczna kawalerka z widokiem na Brooklyn wyróżnia się prawdziwą klasą. Wnętrze zawdzięcza swój klimat bogatemu doświadczeniu międzynarodowego zespołu.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).

Projekt: Sulgi Cho – Piotr Pańczyk | czy.archi

Sulgi Cho
Piotr Pańczyk
Idź do oryginalnego materiału