Konklawe coraz bliżej. Znamy datę wyboru nowego papieża

zycie.news 2 godzin temu

Jak poinformowała agencja Ansa, kardynałowie-elektorzy zbiorą się w Kaplicy Sykstyńskiej już 7 maja. Decyzję o terminie podjęto w poniedziałek, podczas kongregacji generalnej kardynałów, zwołanej na czas sede vacante.

Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów poniżej 80. roku życia, reprezentujących blisko 70 krajów. Wśród nich znalazło się również czterech Polaków: kardynał Stanisław Ryłko, kardynał Kazimierz Nycz, kardynał Konrad Krajewski oraz kardynał Grzegorz Ryś. To oni, wraz z pozostałymi elektorami, podejmą historyczną decyzję o wyborze następcy papieża Franciszka.

Nie wszyscy kardynałowie wezmą jednak udział w wyborze. Już wcześniej kardynał Antonio Cañizares Llovera z Hiszpanii oraz kardynał Vinko Puljić z Bośni i Hercegowiny zapowiedzieli swoją nieobecność ze względu na stan zdrowia.

Śmierć papieża Franciszka, która nastąpiła 21 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny, pogrążyła Kościół katolicki w żałobie. Ojciec Święty odszedł o godzinie 7:35 w wieku 88 lat. Jak podały władze watykańskie, przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka oraz nieodwracalna zapaść kardiologiczna.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 kwietnia na placu Świętego Piotra, a następnie ciało papieża spoczęło w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, zgodnie z jego ostatnią wolą. Ceremonia, zgodna z życzeniem Franciszka, miała charakter prosty i pełen głębokiego symbolizmu. Jak podkreślił ks. Daniel Majchrzak, prefekt Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie:
— Liturgia łączyła wszystkie ludy i narody. Papież życzył sobie, żeby jego pogrzeb był właśnie prosty. I taki był.

W uroczystościach żałobnych udział wzięli liczni przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Rozpoczynające się 7 maja konklawe będzie jednym z najważniejszych wydarzeń dla Kościoła katolickiego i świata. Nowo wybrany papież stanie przed wielkim wyzwaniem kontynuowania dzieła Franciszka: budowy Kościoła bardziej otwartego, solidarnego i bliskiego najbardziej potrzebującym.

Idź do oryginalnego materiału