Koniec z wyciąganiem kosmetyków i elektroniki. Drugie polskie lotnisko postawiło skanery

g.pl 23 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Wielkie zmiany na Lotnisku Poznań-Ławica. Od 1 kwietnia kontrola bezpieczeństwa jest szybsza i znacznie dokładniejsza. Postawiono innowacyjne skanery CT, które prześwietlają bagaż bez konieczności otwierania go. Pasażerowie mogą też skorzystać z innych nowoczesnych urządzeń.
Niedawno pisaliśmy, iż Port Lotniczy Lublin stał się pierwszym lotniskiem w Polsce wyposażonym w najnowocześniejszy system kontroli bagażu podręcznego. W porcie postawiono skanery CT, które znacznie ułatwiają i przyśpieszają proces prześwietlania plecaków i toreb pasażerów. Coraz więcej międzynarodowych portów lotniczych inwestuje w taką modernizację, a do tego grona dołączyło właśnie Lotnisko w Poznaniu.


REKLAMA


Zobacz wideo Tusk przedstawia kolejną wizję CPK. Robi się coraz dziwniej


Jak działa skaner CT na lotnisku? Nie musisz otwierać bagażu
W ostatnim czasie Lotnisko Poznań-Ławica przeszło istotną modernizację. Największe zmiany pojawiły się w Centralnej Strefie Kontroli Bezpieczeństwa (CSKB). Zainstalowano tam cztery linie kontroli wyposażone w nowoczesne prześwietlarki bagażu. Dzięki nim pasażerowie nie muszą wyciągać z toreb urządzeń elektronicznych i płynów, tak jak to miało miejsce do tej pory. Kontrola na poznańskim lotnisku będzie teraz nie tylko dokładniejsza, ale przede wszystkim szybsza. Wprowadzono bowiem nowe bramki WTMD (Walk Through Metal Detector), które mają zapobiegać powstawaniu tak zwanych "wąskich gardeł" w tej strefie, oraz nowe urządzenia ETD (Explosives Trace Detector) identyfikujące choćby śladowe ilości materiałów wybuchowych i chemicznych. Co więcej, nowe linie do kontroli bezpieczeństwa zostały wydłużone z 12 do 20 metrów, dzięki czemu choćby pięciu pasażerów jednocześnie może wykładać swój bagaż do sprawdzenia.
Zobacz też: Ryanair spełnił swoją obietnicę. Za 1 cm zapłaciła 360 zł. "Inne osoby też dopłacały"


Jak wygląda proces kontroli na lotnisku? Wszystko pójdzie sprawniej
Pasażerowie mogą korzystać z nowej strefy bezpieczeństwa od wtorku 1 kwietnia, ale to nie koniec zmian. Jest to dopiero pierwszy etap modernizacji, ponieważ docelowo na lotnisku mają stanąć jeszcze dwa dodatkowe skanery. niedługo obok nich pojawią się też nowoczesne skanery do obuwia, umożliwiające wykrywanie metali i materiałów wybuchowych bez konieczności zdejmowania butów. Cała strefa CSKB została powiększona, ponieważ odwrócono ją o 90 stopni i rozciągnięto na teren dotychczasowej Hali Odlotów. Przebudowano również terminal i strefę handlowo-usługową. Jak podaje "Głos Wielkopolski", koszt inwestycji wyniósł 70 milionów, z czego około 30 milionów pochodzi z funduszy unijnych. Zakończenie prac modernizacyjnych zaplanowano na maj 2025 roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału