Koniec z awizo. Niepozorna naklejka zmienia wszystko. Poczta Polska oferuje to za darmo

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Litera "R" na skrzynce pocztowej to nie przypadek. Mało kto wie, iż kryje się za nią darmowa usługa, która może oszczędzić sporo czasu i nerwów.
Przechodząc obok skrzynek pocztowych, mogłeś się natknąć, iż na części z nich znajduje się naklejony, bądź napisany markerem znaczek z literą "R". Choć wygląda niepozornie, dla listonoszy i właścicieli lokali oznacza spore ułatwienie.


REKLAMA


Zobacz wideo Poczta Polska: nie będzie zwolnień listonoszy i zamykania placówek, wyrzucimy prawicowe gazetki


Co oznacza literka "R" na skrzynce pocztowej? Warto o tym wiedzieć
Awizo to dokument, który listonosz pozostawia w skrzynce pocztowej lub na drzwiach lokalu adresata. Tym samym informuje nas o możliwości odbioru korespondencji w placówce pocztowej. Litera "R" umieszczona na skrzynce pocztowej to symbol, który jest szczególnie przydatny dla pracowników Poczty Polskiej, a konkretniej dla pracujących tam listonoszy i kurierów. Oznacza ona prośbę właściciela mieszkania, żeby zostawiać przesyłki polecone w skrzynce, a nie zostawiać awizo. Jest to wyjątkowo przydatne dla osób, których często nie ma w mieszkaniu i nie mają możliwości odebrania przesyłki z poczty na czas. Dzięki temu unikają niepotrzebnej wizyty w placówce pocztowej.


Literka "R" na skrzynce pocztowej. Co zrobić, by ją otrzymać?
Aby zrezygnować z awizowania przesyłek poleconych, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, nazywany żądaniem doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej. Można to zrobić przez internet lub w placówce Poczty Polskiej. Naklejkę "R" umieści na naszej skrzynce pracownik poczty. Usługa jest świadczona już od następnego dnia, licząc od daty zgłoszenia. Co więcej, warto wiedzieć, iż procedura ta jest bezpłatna, ale obowiązuje tylko w przypadku listów i paczek, które zmieszczą się do skrzynki (nie dłuższe niż 325 mm i nie szersze niż 230 mm). Wykluczone są również przesyłki z potwierdzeniem odbioru. Więcej informacji znajdziesz na portalu internetowym Poczty Polskiej. Wiedziałaś/eś, iż istnieje takie rozwiązanie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz komentowania.
Idź do oryginalnego materiału