Koniec darmowego zwiedzania miasta. od dzisiaj wysoka opłata i obowiązek rejestracji

innpoland.pl 3 tygodni temu
Wenecja przygotowuje się na wprowadzenie opłat za wstęp do historycznego centrum miasta. Decyzja ta została podjęta w obliczu wzrostu liczby turystów. Zgodnie z szacunkami włodarzy miasta zbudowanego na wodzie, w minioną niedzielę stolica kultury przeżyła istne oblężenie.


W ostatnich latach Wenecja stała się symbolem nadmiernej masowej turystyki, stając w obliczu wyzwań związanych z utrzymaniem równowagi między ochroną dziedzictwa kulturowego a zapewnieniem pozytywnego doświadczenia dla turystów.

W realizacji tych celów mają pomóc obowiązkowe opłaty za wstęp do starego miasta.

Opłata za wstęp do Wenecji wchodzi w życie


Ostatni weekend przed wprowadzeniem nowych zasad zwiedzania w Wenecji miał przyciągnąć tysiące turystów, którzy chcieli jeszcze raz delektować się urokami tego magicznego miasta, zanim wejdą w życie przepisy, jakich do tej pory nie zdecydowała się wprowadzić żadne miasto na świecie, dotyczące rezerwacji wizyty oraz opłat za krótkotrwałe pobyt.

Według danych władz miejskich, w tę "ostatnią niedzielę" największą grupą zagranicznych turystów, którzy przybyli do Wenecji, byli Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy i Amerykanie. To właśnie oni wypełnili ulice i mosty, przechadzając się po malowniczych zaułkach miasta i podziwiając jego architekturę.

Władze miasta podjęły decyzję o wprowadzeniu opłat za wstęp do historycznego centrum Wenecji w obliczu nadmiernego napływu turystów, który powoduje zatłoczenie ulic, zanieczyszczenie środowiska i degradację zabytków.

Nowe zasady będą obowiązywać na 29 dni między 25 kwietnia a 14 lipca, co ma na celu zarządzanie przepływem turystów i generowanie dochodów na potrzeby utrzymania miasta oraz ochrony jego dziedzictwa, ale tez sprawdzenie wydajności nowego systemu.


Ile kosztuje wyjazd do Wenecji?


Eksperyment zakłada rezerwację wizyty oraz pobieranie opłaty w wysokości 5 euro od osób, które przyjadą do Wenecji tylko na kilka godzin, bez noclegu. Ta decyzja spotkała się z różnymi opiniami, jednakże władze miasta podkreślają konieczność podjęcia działań mających na celu zachowanie równowagi między potrzebami turystów a ochroną dziedzictwa kulturowego.

To jednak dopiero początek formalności, które musi spełnić każdy turysta, podróżujący do Wenecji. Dodatkowo od czwartku, 25 kwietnia 2024 roku zacznie obowiązywać specjalny system monitorowania turystów.

System rejestracji dla osób powyżej 14 roku życia, które przybywają do miasta. Od teraz, w wybranych dniach, każda osoba w tym wieku, która odwiedza Wenecję, musi zarejestrować się na specjalnej platformie internetowej utworzonej przez magistrat.

Platforma, dostępna pod adresem https://cda.ve.it/it/, umożliwia turystom rejestrację swojego przyjazdu do miasta. Procedura rejestracji ma na celu umożliwienie władzom miejskim monitorowania napływu turystów oraz zarządzanie przepływem w zatłoczonym centrum miasta.

Warto zaznaczyć, iż rezerwacja miejsca w hotelu lub innej strukturze noclegowej zwalnia z obowiązku opłacenia dodatkowej opłaty, jednak nie zwalnia z konieczności rejestracji przyjazdu na platformie internetowej – dowiadujemy się ze strony magistratu.

Zgodnie z rozporządzeniem, wymóg rezerwacji i opłaty będzie obowiązywać w określonych dniach w kwietniu, maju, czerwcu oraz lipcu.

Według harmonogramu ustalonego przez władze miejskie, przepisy te będą obowiązywać w następujących dniach:

Kwietnia: 25, 26, 27, 28, 29 i 30,

Maja: 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25, 26,

Czerwca: 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30,

Lipca: 6, 7, 13 i 14.

Idź do oryginalnego materiału