Sabrina Mana-Walasek, stały doradca sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. aborcji, jest uwikłana w konflikt interesów. Z tego powodu nie powinna w ogóle doradzać posłom odnośnie poszerzania dostępu do aborcji w Polsce. Założycielka grupy Prawniczki ProAbo sympatyzuje z najbardziej radykalnymi środowiskami aborcyjnymi. Ponadto sama odniesie korzyść, jeżeli przepisy o aborcji się zmienią.
Poważny konflikt interesów w sejmowej komisji ds. aborcji. Powołana na stałego doradcę prawnik jest obrońcą Justyny W. w sprawie o pomoc w zabiciu nienarodzonego dziecka tabletkami poronnymi. W pierwszej instancji sąd skazał W. na 8 miesięcy wykonywania prac społecznych w wymiarze 30 godzin tygodniowo. Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego. Sabrina Mana-Walasek występuje jako obrońca W. W mediach deklarowała także, iż wraz z grupą Prawniczki ProAbo prowadzi więcej podobnych procesów.
Jednocześnie w trakcie prac komisji w Sejmie Mana-Walasek wyraźnie staje na stanowisku, iż pomocnictwo w aborcji należy zdekryminalizować.
Konflikt interesów w sądzie i w Sejmie
W Polsce przy orzekaniu w sprawach karnych obowiązuje zasada zawarta w łacińskiej maksymie Prioritas legis mitior, tj. pierwszeństwo ma przepis łagodniejszy. Polega ona na tym, iż jeżeli w trakcie trwania procesu dojdzie do zmiany przepisu, który dał podstawy do postawienia zarzutów, to sąd musi uwzględnić tę wersję przepisu, która jest łagodniejsza dla oskarżonego.
Zatem jeżeli przed końcem procesu Justyny W. (oraz innych podsądnych) pomocnictwo w aborcji zostanie zdekryminalizowane, Mana-Walasek automatycznie wygra sprawy swoim klientom.
Zachodzi więc uzasadnione podejrzenie, iż doradca powołana przez komisję działa nie po to, by pomóc w konstruowaniu dobrego prawa, ale by wylobbować taką treść przepisów, dzięki której sama odniesie korzyść.
Wniosek do Okręgowej Rady Adwokackiej
Fundacja Życie i Rodzina wysłała pismo do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Sabriny Mana-Walasek. O sytuacji poinformowaliśmy także Sąd Apelacyjny w Warszawie, wnioskując o przekazanie informacji sędziom, którzy będą zajmować się apelacją Justyny W. Wnosimy również o objęcie postępowania nadzorem ze strony Prezesa Sądu Apelacyjnego.
Posłowie zaś powinni niezwłocznie doprowadzić do odsunięcia Mana-Walasek od doradzania komisji. Nie można brać poważnie opinii osoby, która jest w tak poważnym konflikcie interesów.