Z raportu InfoDług wynika, iż na koniec grudnia 2024 roku kwota nieopłaconych na czas zobowiązań kredytowych i pozakredytowych Polaków wynosiła 84,7 mld zł. To więcej niż roczny koszt programu 800+, który wynosi 70 mld zł. Można za to kupić 150 tys. 40-metrowych mieszkań w jednej z największych aglomeracji w naszym kraju. Kwota niespłaconego zadłużenia obywateli w ciągu roku powiększyła się o 1,2 mld złotych.
REKLAMA
Zobacz wideo
Kiedy dług u komornika ulega przedawnieniu? najważniejszy termin
Najczęstszymi przyczynami zadłużenia są niespodziewane wydatki (np. leczenie), brak środków na spłatę zobowiązań oraz trudności w zarządzaniu finansami. Rosnące koszty życia i brak dodatkowych źródeł dochodu utrudniają uiszczenie zaległości. - Niesolidnych dłużników ubywa, ale przez cały czas przyrasta zaległe zadłużenie, co może wskazywać na to, iż pogłębiają się stare problemy finansowe Polaków. Niepokojące jest to, iż rosnąca kwota zaległego zadłużenia przypada na mniej więcej stałą grupę osób już zadłużonych - powiedział Paweł Szarkowski, prezes BIG InfoMonitor.
Warto wiedzieć, iż istnieją przypadki, w których komornik nie ma możliwości ściągnąć od dłużnika pieniędzy. Mowa o sytuacjach, w których nastąpiło przedawnienie długu. Jak można przeczytać na biliti.pl, ma to miejsce po upływie 6 lat od daty wymagalności roszczenia, czyli najczęściej od momentu pierwszych czynności egzekucyjnych. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż każde działanie wierzyciela lub dłużnika (np. złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji albo mediacji) przerywa bieg przedawnienia.
Po jakim czasie komornik nie może ściągnąć długu?Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
Co robi komornik, gdy nie ma z czego ściągnąć długu? On nie znika
Komornik przestaje też ściągać dług, gdy jest spełniony przynajmniej jeden z następujących warunków:
nie masz wpływów na konto, które można zająć zgodnie z prawem,
nie pracujesz (nie zarabiasz),
nie posiadasz żadnych oszczędności,
nie posiadasz żadnego stałego źródła utrzymania (np. emerytura, renta),
nie masz nieruchomości, które można zająć, a następnie sprzedać na licytacji komorniczej,
nie jesteś właścicielem żadnej nieruchomości,
nie posiadasz żadnego innego majątku.
W tej sytuacji dochodzi do umorzenia postępowania komorniczego. Oczywiście komornik musi podać przyczynę podjęcia takiej decyzji. Wierzyciel ma 7 dni na złożenie wniosku z zażaleniem. jeżeli tego nie zrobi, następuje umorzenie egzekucji komorniczej. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż nie jest to równoznaczne z umorzeniem długu. On przez cały czas istnieje. Wierzyciel ma 6 lat, żeby podjąć kolejną próbę odzyskania pieniędzy. Może więc domagać się spłaty w przyszłości, gdy sytuacja finansowa dłużnika się poprawi. Masz długi? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.