Kołobrzeg ma w planach zostać stolicą Europy. Miasto chce zrealizować wielką inwestycję

innpoland.pl 2 dni temu
Zdjęcie: W Kołobrzegu powstanie potężne oceanarium zpmkolobrzeg.pl


Kołobrzeg co roku odwiedza ponad milion turystów. Molo, Plaża Centralna i Latarnia Morska to tylko kilka najpopularniejszych atrakcji, które przeżywają prawdziwe oblężenie w trakcie lata. Teraz władze miasta planują nową inwestycję, przyciągającą turystów przez cały rok. To także element większego planu związanego z całą Europą.


Polskie morze wciąż cieszy się popularnością wśród osób, które planują urlop. Na podstawie ostatnich badań Głównego Urzędu Statystycznego można stwierdzić, iż w tym roku miasta nad Bałtykiem zostaną odwiedzone przez miliony turystów. Już w 2023 roku wypoczywało tam 1,8 mln osób.

Innym wynikiem badań Głównego Urzędu Statystycznego jest to, iż jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości na obszarach nadmorskich jest Kołobrzeg. W tym mieście udzielono najwięcej noclegów w lipcu i sierpniu – 930,7 tys. Wynik może być w nadchodzących sezonach jeszcze wyższy. Wszystko za sprawą nowej inwestycji.

Kołobrzeg będzie popularniejszy. Niedługo pojawi się nowa atrakcja


W Polsce jest kilkanaście oceanariów i akwariów, dzięki którym można z bliższej perspektywy poznać faunę i florę, na co dzień kryjącą się w głębinach. Mapa tych obiektów zostanie uzupełniona o całkowicie nową inwestycję, która będzie również wielką atrakcją nad polską częścią nabrzeża Bałtyku.

W oficjalnym komunikacie z 2 lipca 2024 roku Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. podał informację na temat nowej inwestycji. Sporządzono list intencyjny w sprawie budowy Oceanarium na Wyspie Solnej w Kołobrzegu, które będzie sąsiadować z Portem Jachtowym. Dokument został sygnowany przez prezesa ZPM Artura Lijewskiego, a także Marka Stępienia, który jest właścicielem oceanarium w Międzyzdrojach, funkcjonującego od 5 lat.

Jaką rozrywkę zapewni nowy obiekt turystyczny?


W opublikowanym komunikacie Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. możemy przeczytać, iż oceanarium na Wyspie Solnej ma być większe niż te zbudowane w Międzyzdrojach. Oferta ma być także bardziej zróżnicowana. Obiekt będzie oferować spędzanie czasu w rekreacji i edukacji. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy Kołobrzegu, ale także i odwiedzający miasto turyści.

Jednym z warunków powstania oceanarium miało być to, aby ekspozycja i instalacje odnosiły się do cech charakterystycznych regionu – portu, żeglarstwa, czy turystyki morskiej.

W planach jest postawienie dwóch gigantycznych zbiorników wodnych. W środku ma zostać umieszczona fauna i flora mórz oraz oceanów. Podobnie jak w przypadku oceanarium w Międzyzdrojach, kołobrzeski obiekt chce podjąć współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.

Kołobrzeg dokonuje inwestycji, bo chce zostać stolicą Europy


Władze miasta mają ambitny plan – chcą, żeby Kołobrzeg stał się Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. Obiekt o charakterze naukowo-poznawczym ma być ważnym elementem tych starań. W liście intencyjnym potwierdzono zgodę na oddanie w długoletnią dzierżawę działki, która jest zarządzana przez miejską spółkę.

W zamian za tę możliwość powstanie oceanarium. Podpisanie listu intencyjnego jest otwarciem nowego etapu – negocjacji w sprawie szczegółów współpracy pomiędzy Zarządem Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. oraz Arturem Lijewskim.

Idź do oryginalnego materiału