Każde wnętrze ma swoją własną historię, która nierzadko zaczyna się w zaskakującym momencie. W przypadku mieszkania zaprojektowanego przez Pawła Karwowskiego i Martę Feder zalążkiem stał się ikoniczny fotel projektu fińskiego architektka Alvara Alto. To dzięki niemu trzydziestoletni inżynier budownictwa zainteresował się designem, a następnie zdecydował się wyeksponować zgromadzone perełki w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni. Kolekcja światowego designu w mieszkaniu na warszawskiej Woli została sfotografowana przez Pawła Biedrzyckiego ze studia Kąty Proste.
Gromadzona przez lata kolekcja światowego designu w mieszkaniu na warszawskiej Woli
Zlokalizowane w otoczeniu parków mieszkanie zostało zaprojektowane dla Patryka – trzydziestoletniego inżyniera budownictwa, wykładowcy jednej z warszawskich uczelni i miłośnika designu. Właścicielowi zależało na tym, aby stworzyć otwartą przestrzeń odpoczynku w otoczeniu pięknych przedmiotów. Mieszkanie miały wypełnić starannie wyselekcjonowane perełki designu, zgromadzone przez inwestora podczas podróży po muzeach i showroomach na całym świecie. We wnętrzu istotną rolę odgrywają także rośliny w miodowych osłonkach marki Papeda.
Mieszkanie zostało kupione w stanie deweloperskim i pierwotnie składało się z trzech oddzielnych pokoi, dlatego Paweł Karwowski i Marta Feder rozpoczęli pracę od pozbycia się ścian działowych w celu otwarcia przestrzeni. Ponieważ charakter aranżacji miały określać przede wszystkim meble i dodatki z kolekcji inwestora, konieczne było stworzenie subtelnej, ale nieprzypadkowej bazy. Projektanci postawili na klasyczne, jasne kolory, które z powodzeniem pełnią funkcję tła dla wyposażenia. Nietuzinkowy akcent stanowi podłoga z szarozielonego mikrocementu.
Meble i dodatki od światowej sławy projektantów połączone w spójnej aranżacji
Kolekcja światowego designu w mieszkaniu na warszawskiej Woli zawdzięcza swój początek kultowemu projektowi Alvara Aalto, jakim jest Fotel 41 Paimio. Tego mebla nie mogło tu zabraknąć. Jego organiczna forma została zestawiona z lustrzanym stolikiem kawowym Slit Table Oblong duńskiej marki HAY. Obydwa meble stanęły na nieregularnym dywanie Earth Rug, który podobnie jak stolik Island, umieszczony w strefie wypoczynkowej, jest produkowany przez markę Bolia. W części dziennej znalazł się też oliwkowy narożnik Liquid z charakterystycznym pikowaniem od polskiej marki Wersal oraz jesionowy kredens Barbier od Zuiver.
Kolejne światowej sławy projekty zostały wyeksponowane w strefie jadalnianej, zaaranżowanej na tle minimalistycznej zabudowy kuchennej. Wokół polskiego stołu RUNDA od Minko stanęły krzesła Zig-Zag projektu Gerrita Thomasa Rietvelda. Nad nimi pojawiły się lampy duńskiej marki Louis Poulsen, a w części wypoczynkowej dostrzec można lampę Avocado od polskiej marki TAR. Do oryginalnych detali należą także kinkiet MONKEY włoskiej marki Seletti, lustro Rondo Oskara Zięty, czy dodatki takie jak misy stalowe z Alvar Aalto Collection od Iittala i świecznik drops Candelabra niemieckiej marki Fundamental Berlin wraz ze świeczkami spiral od HAY.
Unikalne piękno, funkcjonalność i jakość w aranżacji stworzonej z miłości do designu
W odrębnym pokoju znalazło się wygodne miejsce do pracy, łączące funkcjonalność z niebanalną estetyką. Wszystko za sprawą krzesła Chippensteel 0.5 Inox od Zięta Studio, które stanęło przy biurku Copenhague – CPH190, zaprojektowanym przez słynny duet Ronan & Erwan Bourouleec. Staranny dobór wysokiej klasy wyposażenia dotyczył wszystkich pomieszczeń – w tym również łazienki, w której znalazła się umywalka i toaleta od Villeroy Boch oraz baterie Hansgrohe. Tu także nie mogło zabraknąć subtelnych dekoracji, takich jak flakon Rochester od duńskiej marki Reflections Copenhagen.
Warszawskie mieszkanie stało się nośnikiem wielu lat historii sztuki i designu. To tu kultowe projekty najwybitniejszych twórców XX wieku spotykają się ze współczesnymi ikonami polskiego i światowego wzornictwa. W tym kontekście istotnym wydaje się gest wykorzystania w strefie dziennej telewizora Samsung The Frame, stworzonego specjalnie z myślą o wyświetlaniu obrazów – tu wybór padł na dzieło Walta Kuhna „Bathers on a beach”. Inwestor wciąż pozostaje otwarty na to, co przynosi współczesny rynek sztuki, o czym świadczy fakt, iż kolekcja światowego designu w mieszkaniu na warszawskiej Woli jest przez niego stale uzupełniana.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).
Projekt: Paweł Karwowski i Marta Feder
Zdjęcia: Paweł Biedrzycki – Kąty Proste | katyproste.pl