Jest to kontynuacja ,mojego wcześniejszego tekstu, gdzie wymieniałem kobiety wspierające prawa mężczyzn, sprzeciwiające się mizoandrii, dyskryminacji mężczyzn, itd. Przypominam, iż wymieniane panie to tylko przykłady, jest ich oczywiście więcej, niemniej postawiłem trochę uzupełnić listę o kolejne osoby.
Kobiety z Polski
Tym razem zacznę od kobiet z naszego kraju:
Anna Jastrzębska – psycholog, psychotraumatolog, ratownik, założycielka i prezes zarządu ,Fundacji Fortior. Jest to fundacja pomagająca mężczyznom, którzy padli ofiarą przemocy. Tyczy się to głównie przemocy seksualnej i przemocy domowej. Anna Jastrzębska jest także inicjatorką akcji ,Medycy na Ulicy, której celem jest udzielanie pomocy medycznej i psychologicznej osobom bezdomnym przez tworzone w tym celu zespoły ratowników medycznych, pielęgniarek i psychologów. O obu inicjatywach pisałem w ,tym wpisie.
Anna Czyrska – pisarka, z zawodu jest koordynatorem pieczy zastępczej i asystentem rodziny. Prowadzi także konsultacje w relacjach. Na swoim portalu ,Annlove.pl oraz w swoich social mediach często porusza problem dyskryminacji ojców i alienacji rodzicielskiej. A także inne kwestie dotyczące dyskryminacji mężczyzn, np. podwójnych standardów w kwestii przemocy domowej.
Jest też sporo kobiet aktywnie sprzeciwiających się alienacji rodzicielskiej, np. Sylwia Brzozowska, Bogusława Dreszczyk, Eva Lexander, Sybilla Mrowiec, Natalia Szarata. Tu polecam zainteresować się inicjatywami przeciwko alienacji rodzicielskiej, w które zaangażowani są i mężczyźni i kobiety, jak: ,Stowarzyszenie Nasze Dzieci – Razem Przeciw Alienacji w Rodzinie, czy akcja ,Szczyty Alienacji Rodzicielskiej.
Kobiety z zagranicy
To teraz panie z zagranicy:
Alison Tieman – Występująca także pod pseudonimem Typhonblue, Kanadyjka, jedna z założycielek i prezes ekipy ,Honey Badger Brigade, czyli grupy kobiet wspierającej prawa mężczyzn. O Honey Badger wspominałem w poprzedniej części, gdy pisałem o Karen Straughan, ale pomyślałem, iż warto też trochę bardziej przybliżyć sylwetki innych osób z tej organizacji. Tieman jest również główną założycielką serii podcastów ,Honey Badger Radio. Jej zainteresowanie sprawami mężczyzn zaczęło się już w wieku 16 lat, gdy jej matka (co interesujące feministka) dała jej do przeczytania książkę “Princess At the Window a New Gender Morality” – Donna Laframboise, stanowiącą krytykę wielu aspektów współczesnego feminizmu, niebezpiecznie skręcającego w stronę radykalizmu i mizoandrii.
Hannah Wallen – Jedna z trzech głównych założycielek Honey Badger Brigade obok Alison Tieman i Karen Straughan. Posiada także ,swój kanał na YT, w przeszłości prowadziła również bloga ,Breaking the Glasses.
Inne kobiety z grupy Honey Badger Brigade to m.in.: Rachel Edwards, Kristal Garcia, Jessica Kenney.
Diana Davison – Kolejna kobieta z Kanady. Artystka, pisarka, rysowniczka, z doświadczeniem w przemyśle filmowym. Znana z prowadzenia ,swojego kanału na YT, gdzie porusza wiele tematów dotyczących problemów mężczyzn. Jednym z najczęściej przewijających się tematów jest problem fałszywych oskarżeń. Założyła również inicjatywę ,The Lighthouse Project, której zadaniem jest pomoc dla fałszywie oskarżonych o przemoc domową lub przemoc seksualną, projekt jest utrzymany ze składek na portalu Patreon.
Roma Army – Znana także jako Chloe Roma, jej prawdziwe nazwisko to Chloe Sunderland, to kobieta rumuńskiego pochodzenia, mieszkająca w Kanadzie. Deklaruje się jako żeńska przedstawicielka men’s rights advocate, podpisuje się również pod egalitaryzem i prawdziwą równością płci. W tym celu tworzy wiele filmów, w których porusza takie tematy jak podwójne standardy przeciwko mężczyznom (np. w kwestii przemocy w związku), mizoandria, brak poszanowania dla męskich praw reprodukcyjnych, czerwone flagi dla mężczyzn, jakich toksycznych kobiet unikać, czasem mówi także o mizoginii i sprawach dotyczących kobiet. Popularność zyskała głównie na TikToku, jednak była tam wielokrotnie banowana (na tym samym TikToku, gdzie sceny przemocy, idiotyczne i niebezpieczne challenge nierzadko uchodziły płazem), m.in. z tego powodu na popularności zaczął zyskiwać ,jej kanał na YT i inne social media.
Sydney Watson – Australijska dziennikarka, komentująca sprawy polityczne w Australii i USA na ,swoim kanale na YT. Krytyczna wobec współczesnego feminizmu. W swojej działalności często porusza temat demonizowania mężczyzn przez feministki w Australii, była także organizatorką March For Men w Melbourne w 2018 r.
Dr Helen Smith – Amerykańska psycholog sądowa, specjalizująca się w zagadnieniach kryminalistycznych. Jest autorką popularnej książki “Men on Strike: Why Men Are Boycotting Marriage, Fatherhood, and the American Dream – and Why It Matters”, w której opisuje dlaczego mężczyźni coraz częściej unikają małżeństwa, a także m.in. studiów. ,Pod tym linkiem możemy także zobaczyć kompilację jej wypowiedzi w obronie mężczyzn i ich praw.