Kobiety w nowych technologiach: wciąż za mało, choć potencjał ogromny

raportcsr.pl 3 godzin temu

Choć kobiety stanowią połowę społeczeństwa, na uczelniach technicznych wciąż są w mniejszości – to tylko 33,5 proc. studiujących. Jeszcze mniej wybiera informatykę i kierunki związane z nowymi technologiami. Autorki raportu „Kobiety na politechnikach 2025” apelują: czas zmienić myślenie i tworzyć środowisko, które zachęci dziewczyny do wyboru kariery w naukach ścisłych i technicznych.

Wyniki raportu: kobiety przez cały czas w mniejszości

Podczas konferencji prasowej inaugurującej 18. edycję kampanii „Dziewczyny na politechniki!” przedstawiono raport „Kobiety na politechnikach 2025”. Został on opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI-PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Z danych wynika, iż kobiety stanowią jedynie 33,5 proc. studentów uczelni technicznych. Udział ten od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Szczególnie niska reprezentacja kobiet widoczna jest na kierunkach związanych z nowymi technologiami – informatykę studiuje tylko ok. 17 proc. kobiet. Wyjątkiem jest inżynieria biomedyczna, gdzie kobiety stanowią aż 62 proc.

Zmieniać nie kobiety, a system

Dr Anna Knapińska z OPI-PIB zaznaczyła, iż to nie kobiety powinny się zmieniać, ale środowisko naukowe i akademickie. Jej zdaniem uczelnie techniczne powinny aktywnie budować inkluzywną atmosferę, w której kobiety będą czuły się komfortowo i bezpiecznie. Ostrzegła przed tzw. „klimatem męskiej szatni”, który może zniechęcać studentki do pozostania na kierunkach technicznych. – Kobiety chętniej aplikują do laboratoriów i zespołów kierowanych przez inne kobiety. Kobiety przyciągają kobiety – zaznaczyła.

Dalsza część tekstu jest pod relacją z debaty Instytutu ESG

Głos studentek: mniej rywalizacji, więcej wsparcia

Palina Kaminskaya, studentka informatyki z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i ambasadorka kampanii „Dziewczyny na politechniki!”, zwróciła uwagę, iż kobiety często muszą udowadniać swoje kompetencje bardziej niż mężczyźni.
– Mężczyźni na studiach informatycznych częściej wchodzą w tryb rywalizacji. Kobiety – chcąc nie chcąc – muszą się do niego dostosować. Ważne jest, by edukować mężczyzn i budować środowisko wspierające wszystkich – mówiła.

Równe szanse zaczynają się w dzieciństwie

Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Perspektywy, zaznaczyła, iż chłopcy są często od małego wspierani w rozwijaniu zainteresowań technologią, czego dziewczynki nie zawsze doświadczają – mimo iż mają takie same zdolności i możliwości. – Dziewczynki potrzebują tylko sygnału, iż to także ich ścieżka – podkreśliła.

Dalsza część tekstu jest pod wypowiedzią prof. Aleksandry Przegalińskiej z Akademii Leona Koźmińskiego

Gdzie znaleźć raport?

Pełna wersja raportu „Kobiety na politechnikach 2025” jest dostępna bezpłatnie w serwisie RAD-on.

Źródło: naukawpolsce.pl

To też może Cię zainteresować:

Co czwarty naukowiec i inżynier w Europie to kobieta

Idź do oryginalnego materiału