Kobieta ma barwę błękitu

radiokielce.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Tokarnia. Park Etnograficzny. Wernisaż wystawy „Aśćka / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Współczesną interpretację kultury ludowej ukazuje najnowsza wystawa, którą od soboty (3 sierpnia) można oglądać w spichlerzu ze Złotej, w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Autorkami ekspozycji są: Laura Kożuch i Marcelina Lecznarowicz, studentki drugiego roku grafiki w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jak wyjaśnia Marcelina, tytuł wystawy – „Aśćka” kieruje uwagę na jej bohaterkę.

– „Aśćka” to staropolski zwrot do kobiety. Wystawa ukazuje kobietę w naturze, jej więź z przyrodą. Motywem przewodnim jest powrót do przeszłości, a także ukazanie piękna kobiety i jej jedności z naturą – mówi artystka.

Tokarnia. Park Etnograficzny. Wernisaż wystawy „Aśćka” / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

To pierwsza indywidualna wystawa artystek. Zdjęcia, które trafiły na wystawę zrobiono w skansenie w Tokarni. Laura Kożuch informuje, iż w rolę modelki wcieliła się Lena Wójcik – absolwentka kieleckiego „Plastyka”.

– Ta kobieta jest wolna, jest duchem, który pojawia się w różnych miejscach Tokarni. Jest spójna z tym otoczeniem, krajobrazem. Ale nie ma na sobie jakiegoś ludowego stroju, natomiast ma bardzo charakterystyczny wianek, manualnie wykonany i jest to motyw, który możemy zauważyć na różnych ujęciach. Oczywiście oprócz kadrów z naszą modelką, pokazujemy też obiekty w Tokarni, bo chciałyśmy oddać ten niepowtarzalny klimat, który tu panuje – opowiada.

Fotografie wykonano w technice cyjanotypii, co sprawia, iż mają charakterystyczny niebieski odcień. Ale jak zaznacza Laura, zwiedzający wystawę zobaczą nie tylko zdjęcia.

– Ta technika jest dawna, ale wiele osób po nią sięga. Starałyśmy się oprócz zwykłej cyjanotypii na papierze wprowadzić element dodatkowy – animację w tej technice. Jest to animacja poklatkowa, składająca się ze 130 pojedynczych klatek, które też wykonałyśmy, a oprócz tego, dodatkowo, są fotografie wykonane polaroidem – wymienia.

Tokarnia. Park Etnograficzny. Wernisaż wystawy „Aśćka” / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Marcelina dodaje, iż nie zabrakło innych eksperymentów.

– Prezentujemy też cyjanotypie wydrukowane na tkaninie bawełnianej. Są w różnych wymiarach: 50 na 70 cm, ale tez w formacie A4. Jest też kilka prac, które po wykonaniu w tej technice i uzyskaniu monochromatycznego, niebieskiego odcienia, były moczone w zielonej herbacie i dzięki temu uzyskały brązową barwę z różowymi podtonami – opisuje.

Wnętrze spichlerza ze Złotej w skansenie w Tokarni udostępniło Muzeum Wsi Kieleckiej. Dr Krzysztof Karbownik, kierownik działu badań etnograficznych tej instytucji zwraca uwagę na wymowę ekspozycji.

– Jest interesująca z punktu przekazu pokoleniowego – pewnej wiedzy, ale też postrzegania rzeczywistości. Muzeum Wsi Kieleckiej jest największym w regionie depozytariuszem kultury ludowej, a panie na swoich fotografiach chcą pokazać swoją interpretację tej kultury. Czujemy się zobowiązani był łącznikiem między tradycją a współczesnością – wyjaśnia.

Wernisaż wystawy „Aśćka” odbędzie się w sobotę, 3 sierpnia, o godz. 16, w Parku Etnograficznym w Tokarni.


Idź do oryginalnego materiału