Ciasto drożdżowe z owocami
Podwieczorek często wiązał się z podawaniem ciasta z sezonowymi owocami. Najczęściej przepis bazowy był ten sam. Ciasto rozpływało się w ustach, z powodu dużej ilości masła, a wykorzystanie świeżych drożdży nadawało im lekkości. W maju i czerwcu nasze mamy i babcie często sięgały po rabarbar i wierzch wypieku, wieńczyły maślaną kruszonką. W czerwcu natomiast sięgały po truskawki, maliny lub kwaśny agrest. Takie ciasto obowiązkowo obsypywane było hojną warstwą cukru pudru.
Drożdżówki z jagodami, czyli urok jagodzianki
W lipcu, gdy w lasach pojawiają się pierwsze jagody, zaczyna się sezon na pieczenie domowych jagodzianek. Aby do środka zmieścić maksymalną ilość owoców, ciasto rozkłada się w filiżance i dopiero po wypełnieniu jagodami skleja od góry. Taką metodę często polecały babcie, które podpatrywały ją u swoich mam.
Pierogi i knedle z owocami
W lecie trudno oprzeć się jedzeniu delikatnych pierogów nadziewanych wiśniami, jagodami albo truskawkami. Babcie często podawały je z tłustą, gęstą śmietaną wymieszaną z cukrem kryształem. Współcześnie można sięgać po mniej kaloryczny jogurt grecki i przyprawić go cukrem z prawdziwą wanilią. Takie danie z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom gotowania jak u mamy.
Przy pierogach warto też wspomnieć o pysznych knedlach ze śliwkami, które urozmaicą letnie obiady. Nasze mamy i babcie często podawały je z bułką tartą podprażoną z masłem ze szczyptą cynamonu. Szybszym daniem niż pierogi z jagodami będzie makaron z truskawkami. Dawniej kluski były robione własnoręcznie. Aktualnie można skorzystać z oferty jakościowych makaronów. Szczególnie warto sięgnąć po wykonane z mąki pełnoziarnistej, aby dostarczyć błonnika.
W naszej galerii zebraliśmy 9 potraw przyrządzanych przez mamy i babcie w czasie beztroskich wakacji
Kalafior z bułką tartą na obiad
W kuchni francuskiej podawanie warzyw z maślanym sosem z bułką tarta określany jest sposobem serwowania „po polsku”. Z pewnością ten sposób nie był obcy naszym mamom i babciom. Właśnie one na wytrawny, lekki obiad gotowały kalafiora, fasolkę szparagową, młodą kapustę lub szparagi, a następnie polewały bułką tartą z masłem. Warto przypomnieć sobie to proste i pyszne danie.
Młoda kapusta na wiele sposobów
Stare przepisy to także kopalnia wiedzy i inspiracji na dania z młodej kapusty. Nie tylko można przygotować surówkę z porem, młodą kapustą i marchewką, ale także sycące łazanki z młodą kapustą. Te ostatnie szczególnie smakowały polane omastą z cebulki i boczku.
Wypróbuj także przepis na surówkę z młodej kapusty:
Najlepsza surówka do obiadu. Jest pełna witamin, a zrobisz ją tylko w 10 minut
Polecam sprawdzony przepis na szybką surówkę z młodej kapusty i marchewki. To świetny dodatek do dań mięsnych, ale również sprawdzi się jako pyszna przekąska. Surówka jest zdrowa, lekka, ma wyrazisty…
Sezonowy kompot, czyli napój ze spiżarni
W sezonie owocowym często gotowano kompot z produktów, które aktualnie pojawiały się na targu lub w przydomowym ogródku. Najpopularniejsze kompoty były gotowane z rabarbaru, truskawek, wiśni, czerwonych porzeczek, jabłek lub gruszek. Skład kompotu zmieniał się od pory roku, jednak w każdej wersji była to zdrowsza alternatywa wobec słodzonych napojów gazowanych.
Mamy nadzieję, iż zainspirowaliśmy was do przygotowania domowych posiłków nawiązujących tradycyjnych receptur przyrządzanych z pokolenia na pokolenie.
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: