Kmin, kminek i czarny kminek
Jedną z bardziej znanych i używanych od dawna przypraw w tradycyjnej polskiej kuchni są nasiona kminku. Dodają one smaku m.in. kiszonej kapuście, różnym mięsom, ale też bywają dodatkiem do pieczywa. Jeszcze niedawno raczej nie było problemu z rozpoznaniem kminku i przez tych, którzy go uwielbiają, i przez tych, co uważnie wypatrują, żeby przypadkiem na niego nie trafić. Jednak coraz częściej w przepisach pojawia się także kmin rzymski lub kumin, a także czarny kminek. I tu sprawa się komplikuje, bo czy kmin i kminek to samo? Albo kmin i kumin? I co z tym czarnym? Są to różne rośliny, o różnych adekwatnościach i smaku.
Szałwia lekarska to cenne zioło. Poznaj tajniki jej uprawy i adekwatności
Szałwia lekarska to bardzo pożyteczne zioło o adekwatnościach leczniczych. Ale można ją także wykorzystywać jako przyprawę do różnych dań. To też ładna roślina ozdobna, która nie boi się suszy i…
Kmin rzymski a kminek
Kmin rzymski i kminek zwyczajny to rośliny, które są ze sobą spokrewnione. Ale nie są tym samym. Również ich owoce, które zwykle nazywamy nasionami, mają różny smak i aromat oraz wygląd. Kmin rzymski, czyli kumin, ma smak bardziej wyrazisty niż kminek zwyczajny, z lekką nutą anyżku. Jest nieco pikantny, a odrobinę goryczki łączy też ze słodkawym smakiem.
Zobacz, jak wygląda kminek, kmin rzymski oraz czarny kminek