Klokocske Skaly – szlak przez skalne miasto i ruiny Rotstejn w Czechach

mynaszlaku.pl 2 dni temu

Klokocske skaly w Klokoci to imponujący zespół formacji skalnych położony w północnych Czechach, w pobliżu miejscowości Turnov, na terenie Cesky raj (Czeski Raj). Te niezwykłe piaskowcowe skały tworzą skalne miasto – unikalny krajobraz pełen wież, grzybów skalnych, wąwozów i naturalnych labiryntów, który przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów wspinaczki oraz turystyki pieszej. Rezerwat przyrody Klokočské skály utworzono w 1985 roku. Polecamy nasz przewodnik po atrakcjach Czeskiego Raju.

Teren ten nie tylko zachwyca krajobrazem, ale kryje również bogatą historię. W pobliżu znajduje się Jaskinia Postojna, która według miejscowych podań była miejscem schronienia husytów w czasie prześladowań religijnych.

W skalnym mieście przygotowano kilka dobrze oznaczonych tras, w tym ścieżkę (szlak żółty i czerwony) prowadzącą przez całą długość skalnego miasta, z punktami widokowymi oferującymi spektakularne panoramy Czeskiego Raju. Klokocske skaly to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla bardziej doświadczonych wędrowców.

To miejsce, w którym natura i historia przenikają się w niezwykły sposób – Klokocske skaly to mało znana perła wśród czeskich skalnych miast, która zachwyca o każdej porze roku. Od razu polecamy nasz wpis, w którym opisaliśmy 11 skalnych miast w Czechach.

Jak powstały Klokocske skaly?

Klokocske skaly powstały w wyniku erozji piaskowców morskich sprzed milionów lat. Wiatr, woda i zmienne temperatury ukształtowały monumentalne bloki skalne, które dziś tworzą naturalną galerię rzeźb. Wśród najbardziej znanych formacji znajduje się skała, która skrywa ślady dawnego grodu warownego – zamku Rotstejn.

Historia Klokočskich Skał sięga głęboko w przeszłość – aż do czasów, gdy ludzie żyli jeszcze w epoce kamienia. Dzięki odkryciom archeologicznym wiadomo, iż już między VI a III tysiącleciem p.n.e. istniały tu pierwsze osady. Kolejne ślady dawnych mieszkańców – fragmenty naczyń glinianych – znaleziono w jaskiniach Postojna i Jislova. Pochodzą one z późnej epoki brązu, czyli sprzed około trzech tysięcy lat.

Prawdziwa osada w Klokoci zaczęła jednak tętnić życiem dopiero w połowie XIII wieku. W tym samym czasie, wśród skał wzniesiono zamek Rotstejn – znany wtedy jako Rothenstein, czyli Czerwony Kamień. Warownia ta, choć malowniczo położona, nie przetrwała próby czasu – w 1426 roku została spalona przez husytów i niedługo potem popadła w całkowitą ruinę. Powyżej zamku istniała niegdyś wieś Drevolizy, która zniknęła z mapy około roku 1600.

Choć człowiek zaczął wtedy coraz mocniej zaznaczać swoją obecność w tutejszych lasach, ich charakter nie zmienił się drastycznie. Do dziś można tu poczuć ducha dawnych czasów i wyobrazić sobie życie w cieniu skalnych ścian, gdzie historia i natura splatają się w jedno.

Klokocske skaly – parking bezpłatny w Klokoci

Z Polski dojazd zajmuje około 50 minut. Przy skalnym mieście znajduje się kilka bezpłatnych parkingów we wsi Klokoci. Poniżej podaję lokalizację parkingu przy zamku i tego, na którym my staliśmy i zrobiliśmy pętlę.

  • Współrzędne parkingu najbliżej ruin Zamku Rotstejn: 50.5948, 15.2249.
  • Współrzędne naszego parkingu: 50.6008, 15.2215.

Mapa trasy przez skalne miasto – najciekawsze miejsca na trasie

Na poniższej mapie zaznaczyłem przebieg naszej ścieżki przez Klokocske skaly.

  • Długość trasy: 7 kilometrów.
  • Czas przejścia z przerwami: 3 godziny.
  • Suma podejść na szlaku: 180 metrów.

Najciekawsze miejsca na trasie to Klokocske pruchody (szlak czerwony), które znajdują się już na początku szlaku oraz odcinek szlaku żółtego od Klokocske pruchody do ruin Zamku Rotstejn.

Szlak czerwony od Klokocske pruchody do Vyhlidka Zdencina skala prowadzi bez specjalnych skał, ale za to z widokami. Dopiero na samej vyhlidce mamy skalne schody, ale jeżeli zależy Ci na czasie, to nie warto tam iść. Za Klokocske pruchody od razu wejdź na żółty szlak prowadzący do zamku.

Bilety wstępu i godziny otwarcia

Zwiedzanie skalnego miasta jest bezpłatne. Nie ma żadnych biletów wstępu i nie obowiązują także godziny otwarcia. Bilety trzeba kupić na zwiedzanie zamku Rotstejn. Tam także mamy specjalne godziny otwarcia. Szczegółowe informacje znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej. Bilet normalny na zamek kosztuje 70 koron czeskich, a dla dzieci (6-15 lat) 30. Seniorzy i studenci – 50 koron. Na miejscu nie można płacić kartą, tylko gotówką w koronach czeskich.

Przy kupnie biletów na zamek otrzymujemy broszurę z informacjami w języku polskim.

Klokocske Skaly – opis szlaku

Ruszamy z naszego bezpłatnego parkingu przy drodze głównej. Startujemy o godzinie 7:00, więc wszędzie pozostało spokojnie. Skręcamy w prawo i wchodzimy na szlak czerwony. Mamy tablicę z mapą Czeskiego Raju, a potem delikatne podejście pod górę. Po 10 minutach rozpoczynamy podejście przez Klokocske pruchody, czyli te pierwsze schody.

To najciekawszy fragment całej trasy. Pokonujemy go bardzo gwałtownie i zyskujemy nieco wysokości. Nad schodami mamy rozwidlenie szlaków: do zamku, do jaskini i do punktu widokowego. My wybieramy opcję trzecią i idziemy do Vyhlidka Zdencina skala. Do przejścia mamy jakieś 2 kilometry w ciągu 45 minut. Idziemy po prostym i potem w dół. Co chwilę mamy z prawej strony urwisko i widoki na Kozakov – najwyższy szczyt Czeskiego Raju.

Vyhlidka Zdencina skala

Po drodze mijamy Betlemske skaly. Szlak czerwony idzie dalej, a my skręcamy w prawo za czerwonymi trójkątami na białym kwadracie. Idziemy około 10 minut i docieramy na miejsce. Pod koniec mamy sporo skałek, a choćby przejście po mostku. Na punkt widokowy musimy wejść po kamiennych schodach. Jest tam także tablica informacyjna. Podziwiamy widoki, ale nie spędzamy tam dużo czasu, tylko idziemy z powrotem. Tak jak pisałem, jeżeli chcesz gwałtownie zwiedzić skalne miasto, to nie potrzeba tutaj iść. Tą samą trasą docieramy do rozwidlenia szlaków nad tymi ciekawymi schodami.

Żółty szlak do Zricenina hradu Rotstejn

Początkowo idziemy głównie leśną ścieżką, ale tak po 500 metrach zaczynamy trasę przez skały – schody w dół, potem w górę, obejście skałek. Przy szlaku są także ławeczki. Tym sposobem dochodzimy do ruin zamku. Mamy tam kasę biletową, w której można znaleźć także magnesy oraz podbić pieczątkę.

Kupujemy bilety i idziemy na zwiedzanie. Wchodzimy do dwóch jaskiń, a później po schodach idziemy na wyższe piętra. Dobrze, iż ktoś tym miejscem się opiekuje, ponieważ bez zrobionych schodów i platform, nie weszlibyśmy na samą górę. A stamtąd wszystko pięknie można obejrzeć. Zwiedzanie zamku zajmuje około 30 minut. Warto tam wejść. Bilety nie są drogie, bo w przeliczeniu to 12 złotych. Po Klokocske pruchody to kolejne najlepsze miejsce w całym skalnym mieście.

Do zamku można dotrzeć bezpośrednio z parkingu szlakiem żółtym – 150 metrów, 7 minut marszu. My polecamy zrobić pętlę. Schodzimy w dół do drogi głównej i skręcamy w lewo. Idziemy przez kilka minut drogą asfaltową i docieramy na parking.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Bardzo blisko można zobaczyć inne skalne miasta:

  • Besedickie Skały
  • Zamek Frydstejn
  • Ruiny zamku Vranov – Malá Skála
  • Kozakov z wieżą widokową
Idź do oryginalnego materiału