Kleszcze u kota - objawy, usuwanie, profilaktyka. Jak uchronić kota przed kleszczem?

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Kleszcze u kota stanowią duże zagrożenie, dlatego warto podejmować działania zwiększające ochronę przed atakiem tego pajęczaka. Choć najwięcej kleszczy bytuje w gęstych zaroślach na terenach zielonych, to tak naprawdę do ataku kleszcza może dojść wszędzie - także w najbliższym otoczeniu naszego domu. Jakie są objawy chorób odkleszczowych u kota i co zrobić, aby zwiększyć ochronę naszego pupila? Podpowiadamy.
Ugryzienie kleszcza - kot jest szczególnie narażony na atak pajęczaka. Poznaj sposoby profilaktyki
Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Kot, tak samo jak człowiek jest narażony na atak kleszcza, który może nieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Ze względu na gęstą sierść, dostrzeżenie kleszcza u pupila niekiedy bywa bardzo trudne. Na atak kleszcza narażone są szczególnie koty wychodzące, ale należy pamiętać, iż koty niewychodzące również mogą mieć do czynienia z kleszczem, który może zostać przyniesiony do domu przez psa lub człowieka.
REKLAMA


W okresie wzmożonej aktywności kleszczy, która wiosną przypada na przełom kwietnia i maja, warto podejmować działania profilaktyczne, mające na celu szczególną ochronę pupila. Wśród najczęściej stosowanych metod na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kleszcza u kota można wymienić np. stosowanie obroży owadobójczej. Obroża przeciw kleszczom i innym pasożytom np. pchłom, wyróżnia się nie tylko wysoką skutecznością, ale także długim czasem działania. Jest ona zalecana zwłaszcza dla kotów wychodzących. Wśród innych metod ochrony kotów przed kleszczami można wymienić m.in. spraye na kleszcze, które mogą być stosowane doraźnie, głównie w przypadku kotów niewychodzących oraz preparaty, które zakrapia się na kark zwierzęcia.


Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy


Jak usunąć kleszcza u kota? Podpowiadamy
Jak usunąć kleszcza u kota? Zastosowanie choćby szerokiego zakresu ochrony przed kleszczami nigdy nie daje stuprocentowej pewności. Warto zatem wiedzieć, jak się zachować, gdy nasz pupil zostanie zaatakowany. Kleszcze u kota mogą wywołać szereg groźnych chorób, konieczne jest więc szybkie i skuteczne działanie.
Jak zatem usunąć kleszcza u kota? Przede wszystkim, przed przystąpieniem do tej czynności, należy zadbać także o własną ochronę. Kleszcza u kota najlepiej usuwać w rękawicach ochronnych - mamy wówczas gwarancję braku bezpośredniego kontaktu z kleszczem i jego wydzielinami. Pajęczaka można wyciągnąć np. dzięki pęsety, starając się złapać pasożyta jak najbliżej skóry zwierzaka. Nie należy smarować kleszcza żadnymi preparatami. Miejsce wkłucia należy odkazić i obserwować. Może być ono przez kilka dni zaczerwienione i obrzęknięte.
o ile nie mamy doświadczenia w usuwaniu kleszczy u kota lub boimy się zrobić to samodzielnie, lepiej udać się do lekarza weterynarii. Nieumiejętne usunięcie kleszcza u pupila, może skutkować pozostawieniem fragmentu pasożyta w ciele zwierzaka. Należy mieć na uwadze, iż liczy się czas. Do przekazania chorobotwórczych patogenów dochodzi najczęściej po ok. 24 godzinach od wkłucia kleszcza.


Babeszjoza czy borelioza - jakie są najgroźniejsze choroby odkleszczowe?
Babeszjoza to jedna z najgroźniejszych chorób odkleszczowych diagnozowanych u zwierząt. Dotyka ona głównie psów, natomiast rozwój choroby u kotów należy raczej do rzadkości. Posiadacze psów powinni zwrócić szczególną uwagę na takie symptomy, jak np. ospałość, zmęczenie, brak chęci do zabawy, apatia oraz charakterystyczny, ciemnobrunatny kolor moczu. W przypadku zaobserwowania powyższych objawów konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem weterynarii.
Mówiąc o kleszczach, wielu osobom jako pierwsza na myśl przychodzi prawdopodobnie borelioza. Borelioza, obok kleszczowego zapalenia mózgu, jest jednym z najcięższych powikłań kontaktu z zakażonym kleszczem w przypadku ludzi. Borelioza może rozwinąć się nie tylko u ludzi, ale także u psów. W przypadku kotów do rozwoju choroby dochodzi niezwykle rzadko, a choćby pojawiają się głosy, iż koty są na nią odporne.


Anaplazmoza - czym jest i jak się objawia?
Anaplazmoza to choroba odkleszczowa, która dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Częściej jest diagnozowana u psów, niż kotów, ale daje bardzo podobne objawy. Do głównych symptomów anaplazmozy u zwierząt można zaliczyć m.in.:


zmiany w zachowaniu objawiające się apatią i zauważalnym posmutnieniem;
brak chęci do aktywności fizycznej, wynikającej z bólu mięśni;
powiększenie węzłów chłonnych;
gorączka;
niekiedy wymioty, biegunka i ból brzucha.


W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów bądź jakichkolwiek niepokojących zmian w zachowaniu zwierzęcia, zalecana jest niezwłoczna konsultacja z weterynarzem. Szybkie podjęcie leczenia minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych powikłań dla naszego pupila.


Zobacz też: Dzięki tym roślinom staniesz się naturalnym wrogiem numer 1 dla kleszczy i komarów
Idź do oryginalnego materiału