Kinkiety w ramach domowego oświetlenia – czy warto ich używać?

homelook.pl 1 miesiąc temu

Domowy system oświetleniowy powinien składać się z produktów różnego typu, które wzajemnie się uzupełniając, pomagają stworzyć idealne warunki do relaksu i wypoczynku, pracy czy wykonywania jakichkolwiek czynności w każdym z pomieszczeń. Obok szczególnie okazałych produktów istotną rolę odgrywają także mniejsze lampy, w tym mocno niedoceniane kinkiety. Dlaczego warto z nich korzystać? Gdzie umieścić lampy ścienne? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Lampy ścienne w domu – oświetlenie główne, zadaniowe czy dekoracyjne?

Kinkiety występują w wielu wariantach i wpisują się w większość modnych w tej chwili aranżacji. Wystarczy tylko postawić na odpowiedni model. Proste i syntetyczne idealnie nadają się do pomieszczeń nowoczesnych. Modele z drewna z tekstylnymi osłonami to znak rozpoznawczy wnętrz skandynawskich i boho. Chromowane warianty z licznymi kryształkami dodają blasku niejednej przestrzeni glamour.

A do jakich zadań mogą się przydać tego typu lampy ścienne? Wszystko zależy od rodzaju oprawy, a także samego pomieszczenia. W większości przypadków pełnią one rolę oświetlenia uzupełniającego, o dekoracyjnym charakterze, wpływającym na komfort przebywania w danym miejscu. Zdarza się jednak, iż można je wykorzystać jako lampę zadaniową, doświetlającą wybraną strefę, a choćby użyć w zastępstwie sufitowej lampy głównej.

Kinkiety w salonie i jadalni – dopełnienie aranżacji

Kinkiety jako oświetlenie dekoracyjne chętnie umieszcza się w salonach i jadalniach, czyli w szczególnie reprezentacyjnej części domu. Ich zadaniem jest wówczas budowanie klimatu do wypoczynku wieczorową porą, a także doświetlenie zakamarków, przy których centralnie umieszczona lampa sufitowa lub wisząca się nie sprawdza bądź po prostu nie daje wystarczająco światła. Lampy ścienne niejednokrotnie stosuje się też w roli doświetlenia przedmiotów dekoracyjnych, jak obrazy i zdjęcia na ścianach czy ozdoby ustawione na komodach. Można użyć ich ponadto, by nieco rozjaśnić kącik telewizyjny, co wpływa korzystnie na komfort oglądania ulubionych programów, a także ogranicza nadmierne zmęczenie wzroku.

Łazienkowe kinkiety do zadań specjalnych

Z lamp ściennych chętnie korzysta się w łazienkach, gdzie należy jednak postawić na specjalne konstrukcje o wysokim współczynniku ochrony IP. Spory ich wybór zapewnia choćby sklep z lampami: LightPlus.pl. W tej części domu lub mieszkania używa się ich zwłaszcza jako oświetlenia strefy lustra, by móc swobodnie wykonywać choćby bardzo precyzyjne czynności. Montuje się je po obu stronach tafli, by ograniczyć pojawianie się cieni i odbłysków światła. Bardziej wydłużone oprawki da się też zawiesić centralnie nad lustrem.

Kinkiet w sypialni – styl, funkcjonalność i dekoracja

Ważną rolę oświetleniową kinkiety potrafią spełniać również w sypialniach, gdzie niejednokrotnie zastępują stojące lampki nocne. Szczególnie przydatne bywają modele z regulacją wysokości i kąta padania światła. Dzięki temu zyskuje się oświetlenie ozdobne i budujące przytulny klimat, ale też mocniejsze źródło światła na przykład do czytania w łóżku.

Lampy ścienne w przedpokojach i korytarzach – sposób na idealne warunki oświetleniowe

W końcu kinkiety przydają się w przedpokojach, korytarzach i na klatkach schodowych. Często montuje się większą grupę takich opraw wzdłuż całego ciągu komunikacyjnego, niejednokrotnie zamiast dużej lampy sufitowej. W efekcie uzyskuje się dobre oświetlenie całej przestrzeni, co wpływa na jej funkcjonalność, bezpieczeństwo użytkowników oraz walory estetyczne. W tego typu pomieszczeniach oprawy oświetleniowe niekiedy stają się bowiem jednym z nielicznych elementów o charakterze ozdobnym.

Ciekawe i praktyczne oświetlenie domowych wnętrz – kinkiety dla wymagających

Kinkiety to niezmiernie praktyczne produkty oświetleniowe, które sprawdzają się niemal we wszystkich domowych przestrzeniach. Warto po nie sięgać, by zbudować w pełni praktyczny i stylowy system, który zapewni nam pełen komfort oświetleniowy w każdej sytuacji, bez względu na porę dnia lub nocy.

Materiał partnera

Idź do oryginalnego materiału