Oprawca psychiczny nie zawsze jest łatwy do zidentyfikowania. Często istnieje przekonanie, iż takie osoby mogą nam zaszkodzić jedynie wtedy, gdy mamy z nimi kontakt fizyczny.
Jednakże problem tkwi w tym, iż są jednostki, które potrafią nas zranić bez konieczności stosowania przemocy fizycznej. Ich działania są równie bolesne, a czasem choćby bardziej, niż obrażenia fizyczne.
Istnieje wiele przyczyn, dla których oprawcy emocjonalni czują, iż mają prawo sprawiać cierpienie innym, których uważają za słabszych.
To jest jedno z najbardziej przygnębiających objawów nierówności społecznej. Jest on ściśle związany z koncepcją permanentnego sukcesu i wzajemnej rywalizacji w społeczeństwie, w którym przyszło nam żyć.
Taka osoba chce po prostu sprawić, iż czujesz się bezwartościową osobą.
Możemy go spotkać praktycznie wszędzie: w naszej rodzinie, w związkach partnerskich, wśród przyjaciół, w szkole, na uczelni, w miejscu pracy. Nie ma ucieczki od tej formy przemocy. Ona istnieje i nie można uniknąć jej obecności. Oprawcy emocjonalni…
To, co możemy zrobić, to nauczyć się rozpoznawać ich charakterystyczne cechy. Gdy już to zrobimy, ważne jest, aby być ostrożnymi i zawsze czujnymi, aby adekwatnie zrozumieć ich działania.
Choć w tej dziedzinie psychologowie i eksperci nie zawsze zgadzają się co do wszystkich kwestii, jedno jest pewne – oprawcy emocjonalni nie są zwykle osobami cierpiącymi na choroby psychiczne. W większości przypadków szkodzą innym po prostu po to, aby udowodnić swoją dominację nad innymi.
Nie jesteśmy jednak bezbronni. Zidentyfikowano pięć charakterystycznych cech, które często występują u tego rodzaju jednostek.
1. Oprawca emocjonalny a brak tolerancji
Oprawca emocjonalny nie akceptuje różnorodności i odmienności. Jego światopogląd jest ograniczony tylko do swojego własnego. Nie docenia niczego, co jest odmienne. W relacjach z osobami przeciwnego płci uważa partnera zawsze za słabszego i mniej istotnego. Często wykazuje cechy szowinizmu lub feminizmu w ich skrajnych formach.
W zależności od statusu społecznego drugiej osoby, jego zachowanie może ulegać zmianom. jeżeli ktoś podziela jego skrajne przekonania, to zbliża się do takiej osoby. W przeciwnym przypadku odgradza się i przybiera postawę wyraźnie odtrącającą. Jego postępowanie jest silnie uwarunkowane uprzedzeniami społecznymi, co sprawia, iż jest łatwy do zidentyfikowania w sytuacjach, w których przejawia brak szacunku wobec innych i ich dyskryminuje.
2. Upór i brak elastyczności
Oprawca emocjonalny zachowuje się tak, jakby był jedynym decydentem we wszystkim. Nie interesują go zdania ani punkty widzenia innych. Zwykle narzuca swoje przekonania innym, niezależnie od kontekstu czy sytuacji. W trakcie negocjacji nie ustępuje ani kroku, ponieważ przekonuje siebie, iż tylko jego punkt widzenia jest ważny.
Uważa, iż kontroluje każdą sytuację, z jaką się spotyka, i iż zawsze ma rację. Inni są w jego mniemaniu w błędzie, a ich pomysły są wynikiem ignorancji i niższości. Jest negatywnym liderem, który chce zawsze dominować, manipulować i być w centrum uwagi.
3. Czarne-białe myślenie
Dla osób o takiej osobowości świat skupia się tylko na dwóch kolorach: białym i czarnym. Oprawca emocjonalny nie akceptuje istnienia żadnych odcieni szarości. Nie jest zdolny do wybaczania, uwzględniania kontekstu czy akceptacji błędów – choćby swoich własnych.
Można by rzec, iż żyje według zasady: “Albo miłość, albo nienawiść”, a to tworzy dualistyczny światopogląd, gdzie istnieją tylko rzeczy dobre i złe, prawda lub kłamstwo, zwycięstwo lub porażka. Te przekonania kształtują jego sposób reagowania na różne życiowe sytuacje.
4. Nadmierna wrażliwość
Osoby o takiej osobowości źle radzą sobie z emocjami. Gdy doświadczają porażek, trudno jest im się podnieść i zacząć od nowa. jeżeli osiągają sukces, uważają to za swoją zasługę.
Choć ogólnie przyjmuje się, iż skrajności nie są zdrowe, to oprawca emocjonalny inaczej to postrzega. Lubi ekstrema i aktywnie dąży do osiągania skrajnych celów.
Krytyka samego siebie jest dla niego rzadkością. Ocenia siebie z dużą surowością, co sprawia, iż łatwo wpada w smutek i depresję. Często zapada w głęboką otchłań negatywnych uczuć, z której trudno go wydobyć. Właśnie to jest dowodem na jego niską samoocenę, co powoduje nieustanny lęk i tendencję do odgrywania roli ofiary.
5. Urok osobisty
Kiedy oprawca emocjonalny stara się zdobyć zaufanie swojej ofiary, zachowuje się jak najbardziej sympatyczna osoba na świecie. Ludzie w jego otoczeniu mają trudność z rozpoznaniem jego prawdziwych intencji. Ten typ osobnika jest znakomitym aktorem, zaskakuje swoją charyzmą, dlatego jest zwykle lubiany w swoim otoczeniu.
Osoby w jego otoczeniu, zwłaszcza ofiary, często nie są w stanie uwierzyć, iż mają do czynienia z oprawcą. Niemniej jednak warto zaznaczyć, iż życie oprawcy emocjonalnego jest pełne samotności i pustki. Jego największą karą jest to, iż nie jest w stanie prawdziwie nikogo pokochać. Sam staje się jedną z własnych ofiar.
Więcej wskazówek znajdziesz w moich książka! A każdy zakup utwierdza mnie w tym, iż doceniacie to, co robię, bierzecie z moich tekstów coś dla siebie!
Pakiet 3 książek – kliknij tutaj!
Pakiet “Na własnych zasadach” i “Wyznania przeterminowane” – kliknij i kup teraz!
Potrzebujesz porozmawiać, odnaleźć swoją drogę, szukasz wskazówek, pragniesz pomocy. Przeprowadziłem setki rozmów, dlatego pomogę Ci sprawić, iż wrócisz na adekwatne tory. Skorzystaj z konsultacji, pozostały jeszcze wolne terminy na październik! – zarezerwuj termin konsultacji!
Wypiliśmy już kawę? Kawa to forma codziennego wsparcia, dzięki, któremu mogę się rozwijać, poszerzać wiedzę, którą mogę się dzielić, rozbudowywać treści w mediach społecznościowych.
Dlatego dziękuję, jeżeli zdecydujesz się pozostawić po sobie ten mały rodzaj wsparcia!
Wierzę, iż wszystko do nas wraca pomnożone! W zamian otrzymujesz 15% rabat!
KLIKNIJ I POSTAW KAWĘ