Kijki trekkingowe to częsty element wielu turystów górskich, wędrowców z plecakiem, osób na skiturach i rakietach śnieżnych. Kije cieszą się dużą popularnością, ponieważ: zwiększają stabilność, odciążają stawy i zapewniają wsparcie we wszystkich rodzajach terenu.
Aby jak najlepiej wykorzystać kije trekkingowe, musisz odpowiedzieć czy:
1. Pojedynczy lub podwójny? zacznij od wyboru pary kijków trekkingowych lub jednego kija turystycznego.
2. Znajdź odpowiednią długość: trzymaj ręce pod kątem 90 stopni w łokciu, końcówki kijków powinny dotykać ziemi.
3. Zwróć uwagę na: regulacje, składanie, amortyzację, wagę i mechanizmy blokujące (w przypadku kijków regulowanych).
4. Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi jak używać kijków: znajomość kilku przydatnych informacji, pomoże Ci efektownie i prawidłowo wędrować z kijami.
Rodzaje kijków trekkingowych
Kijki trekkingowe:
Sprzedawane jako para i używane w tandemie, kijki trekkingowe zwiększają stabilność i mogą zmniejszyć nacisk ciężaru na kolana podczas wędrówek z plecakiem. Większość z nich ma regulowaną długość, a niektóre zawierają wewnętrzne sprężyny, które pochłaniają wstrząsy, aby jeszcze bardziej zmniejszyć uderzenie.
Kij turystyczny:
Czasami nazywany kijem do chodzenia, jest to pojedynczy kij, który jest najskuteczniejszy, gdy jest używany na stosunkowo płaskim terenie i z niewielkim obciążeniem lub bez obciążenia pleców.
Kij turystyczny może być regulowany, a niektóre mają funkcję amortyzującą. Mogą również zawierać wbudowane mocowanie aparatu fotograficznego pod uchwytem, dzięki czemu kij może być używany jako statyw.
Długość kijków trekkingowych
Kijki o odpowiednim rozmiarze to takie, gdy trzymamy ręce pod kątem 90 stopni w łokciu i opierają się na ziemi blisko nóg. Wiele kijków trekkingowych ma regulowaną długość, co ułatwia ich odpowiednie dopasowanie. Niektóre modele są sprzedawane w stałych długościach lub w różnych rozmiarach.
Aby dopasować odpowiednią długość kijków, skorzystaj z poniższych wskazówek:
- Jeśli masz kijki trekkingowe o regulowanej długości, ważne jest, aby wiedzieć, na jakiej wysokości je ustawić. Niewłaściwie dopasowane kijki trekkingowe mogą powodować ból ramion, pleców i szyi.
- Podczas ogólnych wędrówek dostosuj długość tak, aby trzymając kij grotem na ziemi blisko nogi, ramię zginało się pod kątem 90 stopni w łokciu. Będzie to odpowiednia długość do większości wędrówek.
- Jeśli masz kijki z trzema elementami, warto ustawić górną regulację tak, aby znajdowała się w środku zakresu regulacji, a następnie ustawić dolną regulację na taką długość, która pozwala ustawić ramię pod odpowiednim kątem. Następnie, jeżeli musisz dokonać regulacji podczas wędrówki, możesz użyć tylko górnej regulacji, aby dostosować długość.
- W przypadku długich podejść możesz skrócić każdy kij o ok. 5–10 cm, dzięki temu uzyskasz większą stabilność podczas podpierania. Im bardziej strome zbocze, tym bardziej skracasz kijki. Powinny pomagać w podchodzeniu i nie powodować napięcia i zmęczenia ramion, a ramiona nigdy nie powinny sprawiać wrażenia, iż znajdują się w nienaturalnej pozycji. jeżeli dalej czujesz dyskomfort, kijki trzeba skrócić jeszcze bardziej.
- W przypadku długich odcinków zejściowych spróbuj wydłużyć każdy kij o około 5–10 cm od ustawionej długości do ogólnych wędrówek. Dzięki temu Twoje ciało będzie bardziej wyprostowane, co zapewni lepszą równowagę.
- Jeśli idziesz długim trawersem, aby poprawić komfort i stabilność, możesz skrócić kijek po stronie stoku i wydłużyć kijek po stronie opadającej.
Cechy kijków trekkingowych
W zależności od tego, gdzie planujesz używać kijków, możesz rozważyć niektóre z tych funkcji:
Regulowane:
W wielu kijach trekkingowych, aby zwiększyć stabilność w różnym terenie, można dostosować długość. zwykle będziesz chciał skrócić kijki podczas podejść górę i wydłużyć je schodząc.
Brak regulacji:
Niektóre kijki trekkingowe nie mają regulacji długości. Kije o stałej długości są zwykle lżejsze niż kije regulowane, ponieważ działają z mniejszą liczbą części. Świetnie nadają się do aktywności, w których wiesz, iż potrzebujesz lekkiego sprzętu o określonej długości.
Składany:
Składane kijki trekkingowe działają jak pałąki do namiotu, a wsuwają się jak regulowane kijki. Elementy składane są zwykle łatwiejsze do spakowania, często są bardzo lekkie i można je gwałtownie rozłożyć. Cieszą się szczególną popularnością wśród ultra biegaczy i szybkich wędrowców.
Kijki z amortyzacją:
Oferują wewnętrzne sprężyny, które pochłaniają wstrząsy podczas schodzenia w dół. W przypadku większości kijków tę funkcję można wyłączyć, gdy nie jest potrzebna, np. podczas wchodzenia pod górę. Amortyzacja jest przyjemną funkcją dla wszystkich turysty, ale jest szczególnie zalecana, gdy masz problem i niestabilne biodra, kolana lub kostki, albo miałeś wcześniejsze urazy tych stawów.
Kijki standardowe:
Nie mają adekwatności amortyzujących, dzięki czemu są lżejsze i tańsze. Chociaż nie pochłaniają tak dużej siły podczas zejścia, zapewniają podobny poziom równowagi i wsparcia jak kijki amortyzujące.
Ultralekkie:
Takie kijki mają tę zaletę, iż mają mniejszą wagę, co sprawia, iż chodzenie z nimi jest łatwiejsze i szybsze. W trakcie długiej wędrówki oznacza to mniejsze zmęczenie rąk. Ultralekkie kije są również łatwiejsze do spakowania. Materiał, z którego wykonany jest taki kij, jest kluczowym wyznacznikiem jego całkowitej wagi.
Mocowanie aparatu fotograficznego:
Niektóre kijki trekkingowe mają wbudowany uchwyt, dzięki czemu kijek może być używany jako monopod.
Mechanizmy blokowania kijków trekkingowych
Kije trekkingowe mają mechanizmy blokujące, które zapobiegają przesuwaniu się kijków podczas użytkowania. W przypadku kijków nieregulowanych mechanizmy blokują się i odblokowują, dzięki czemu można je rozciągnąć do pełnej długości w celu użycia i złożyć w celu schowania. Regulowane kijki działają w podobny sposób, ale mechanizmy blokujące pozwalają również na regulację długości dwóch lub trzech zazębiających się elementów. Ta regulacja pozwala dostosować kijki do wzrostu i terenu.
Większość kijków wykorzystuje jeden z tych mechanizmów blokujących:
Zewnętrzna blokada dźwigni:
Mechanizm podobny do zacisku oparty na dźwigni, który umożliwia szybką i łatwą regulację długości kija, choćby w rękawiczkach.
Blokada na przycisk:
Kije z tym mechanizmem blokującym zatrzaskują się na swoim miejscu i blokują jednym pociągnięciem. Aby złożyć kijki, trzeba zwolnić blokadę, naciskając przycisk. Niektóre z tych kijów nie dopasowują się do długości.
Kołki rozporowe:
Część kijów ma wbudowany rodzaj kołków rozporowy.
Uwaga:
Wszystkie mechanizmy blokujące kijki mogą z czasem się poluzować, więc przed rozpoczęciem wędrówki zawsze sprawdź, czy są dobrze zablokowane.
Materiały na kije trekkingowe
To z czego jest wykonany kij, jest kluczowym wyznacznikiem jego całkowitej wagi.
Aluminium:
Trwalszy i ekonomiczny wybór. Rzeczywista waga (i cena) może się nieco różnić w zależności od grubości kijów. Pod dużym obciążeniem aluminium może się zginać, ale jest mało prawdopodobne, aby się złamało.
Kompozyt:
Takie kije mają elementy wykonane w całości lub częściowo z włókna węglowego. To lżejsza, ale i droższa opcja, są dobre w zmniejszaniu wibracji, ale pod dużym obciążeniem kije z włókna węglowego są bardziej podatne na pękanie lub odpryski niż aluminiowe. jeżeli chodzisz po trudnych, odległych miejscach, należy o tym pamiętać.
Uchwyty kijków trekkingowych
Niektóre kije mają ergonomiczne uchwyty, które mają korekcyjny kąt 15 stopni, aby utrzymać nadgarstki w neutralnej i wygodnej pozycji. Ponadto niektóre kije turystyczne mają uchwyt, który można znaleźć na lasce do chodzenia. Ten kształt zapewnia dobre wsparcie podczas swobodnego chodzenia i bardzo lekkiej wędrówki.
Materiały rękojeści
Uchwyty są wykonane z różnych materiałów, które wpływają na to, jak kijki trzymają się w dłoniach.
Korek:
Jest odporny na wilgoć ze spoconych dłoni, zmniejsza wibracje i najlepiej dopasowuje się do kształtu dłoni. jeżeli dużo się pocisz i będziesz wędrować w czasie upałów, miej korkowe uchwyty.
Pianka:
Pochłania wilgoć ze spoconych dłoni i jest najbardziej miękka w dotyku.
Guma:
Izoluje dłonie przed zimnem, wstrząsami i wibracjami, więc najlepiej sprawdza się podczas aktywności w zimne dni. Jednak bardziej prawdopodobne jest ocieranie lub tworzenie pęcherzy na spoconych dłoniach, więc mniej nadaje się do wędrówek w ciepłe dni.
Kijki trekkingowe męskie, damskie, dziecięce i unisex
Niektóre kijki trekkingowe są sprzedawane specjalnie dla mężczyzn, kobiet i dzieci, ale większość z nich to kijki unisex. Podstawowymi cechami, które różnią się między kijami męskimi, damskimi i dziecięcymi, są długość, waga, rozmiar uchwytu i kolor. Na koniec kup te kije, które najlepiej do Ciebie pasują i mają takie kolory oraz funkcje, jakie chcesz.
Inne uwagi dotyczące kijków trekkingowych
Pętle na nadgarstki:
Dość często zdarza się, iż turyści nieprawidłowo używają pętli na nadgarstki w kijach trekkingowych. Aby używać ich we adekwatny sposób, przełóż rękę przez spód paska, a następnie pociągnij w dół i chwyć rękojeść kija. Ta technika wspiera Twój nadgarstek i bok dłoni oraz pozwala utrzymać wygodnie rękę na uchwycie.
Długość pętli można regulować, odpowiednio wyregulowane pozwalają puścić kijek, aby zrobić zdjęcie, wziąć jedzenie lub dopasować plecak, a następnie z łatwością chwycić kijek we właściwym miejscu. Zwróć uwagę, iż wiele kijków trekkingowych ma pętle przeznaczone dla osób prawo i leworęcznych, a niektóre, aby zapobiec obtarciom, mają wyściełane paski.
Talerzyki:
Kijki trekkingowe zwykle posiadają na końcu mały, zdejmowany talerzyk. Większe talerzyki można założyć na zaśnieżonym lub błotnistym podłożu.
Końcówki kijków:
Groty stalowe i widiowe są powszechnie stosowane w celu zapewnienia przyczepności, choćby na lodzie. Gumowe ochraniacze na grotach chronią sprzęt, gdy kijki są schowane w plecaku. Zagięte gumowe końcówki do chodzenia (zwykle sprzedawane osobno) są przeznaczone do użytku na asfalcie lub innych twardych powierzchniach.
Wskazówki dotyczące korzystania z kijków trekkingowych
Stawiaj na przemiennie kijki i nogi
Większość osób gwałtownie zaczynając używać kijków trekkingowych i wpada we adekwatny rytm przekładania przeciwnego kijka trekkingowego w czasie z przeciwną nogą (prawą nogą, lewą nogą, lewą nogą, prawą tyczką itp.). Próbując pierwszy raz, zwyczajnie idź dalej, podnosząc na chwilę kijki z ziemi. niedługo stanie się to całkowicie naturalne i nie będziesz musiał choćby o tym myśleć.
Odpychanie się dwoma kijami równocześnie
Czasami możesz chcieć odepchnąć się dwoma kijami jednocześnie, a następnie zrobić dwa kroki, ponownie przenieść oba kije i kontynuować. Może to być korzystne na stromych podejściach lub zajściach, gdzie potrzebujesz stabilności obu kijków w tym samym czasie.
Chodzenie naturalnie
Korzystając z kijków trekkingowych, najlepiej chodzić naturalnie i zachować naturalny ruch ramion, tak jakbyś nie miał kijków w dłoniach. Kijki mogą być ustawione pod lekkim kątem za tobą, dzięki czemu podczas wbijania możesz odepchnąć się, aby wspomóc ruch do przodu.
Na szczęście można gwałtownie nauczyć się używać kijków trekkingowych, a z czasem wędrowanie z nimi nie będzie stanowiło problemu.
Przeszkody do pokonania
Kijki trekkingowe mogą być bardzo pomocne, gdy napotkasz przeszkody na szlaku.
Przeprawy przez strumienie i potoki:
Kijki trekkingowe zapewniają bardzo potrzebną stabilność, gdy musisz brodzić w wodzie. Zanim ruszysz do przodu, upewnij się, iż za każdym razem, gdy kładziesz kij, opieraj go stabilnie na dnie. jeżeli woda jest głęboka, wydłuż kijki.
Kałuże:
Możesz manewrować wokół nich, używając kijków do stabilizacji, lub możesz „przeskoczyć” na drugą stronę, podpierając się obydwoma kijkami i następnie przeskakując.
Kłody:
Aby przejść nad kłodą, po prostu wbij kijki w ziemi i użyj ich dla stabilności. jeżeli idziesz po kłodzie, aby przejść przez wodę, możesz użyć kijków, aby poprawić równowagę, wyciągając je na obie strony (wyobraź sobie linoskoczka używającego dużego kija do utrzymania równowagi).
Śliskie podłoże:
Na lodzie i zlodowaciałym śniegu dobrze wbity kijek pomaga zachować stabilność i zapobiega poślizgowi.