Kiczora 1282 m n.p.m. to trzeci najwyższy szczyt w Gorcach. Znajduje się na Hali Młyńskiej na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się na czerwonym szlaku – Głównym Szlaku Beskidzkim na odcinku Przełęcz Knurowska – Turbacz. Tam także przebiega zielona ścieżka na Polanę Jaworzyna Kamienicka, a w pobliżu pozostało szlak zielony do Ochotnicy Dolnej przez Gorc. Na Kiczorze przeżyliśmy jeden z najbardziej niesamowitych wschodów słońca w górach.
- Sprawdź także, gdzie pojechać na wschód słońca w Beskidach.
Jak najszybciej dojść na Kiczorę?
Na Kiczorę najszybciej dojdziesz od strony Gajówki Mikołaja. Tam znajduje się terenowa baza edukacyjna GPN. Turyście zostawiają samochód poniżej gajówki przy drodze. Początkowo trzeba trzymać się ścieżek przyrodniczych – kolor czerwony i zielony. Dalej będzie już szlak czarny i czerwony. Długość szlaku to 4,6 km, a czas przejścia 1 godzina i 50 minut.
- Współrzędne postoju: 49.5150, 20.1254.
Najpopularniejszy szlak z Przełęczy Knurowskiej
Najpopularniejszy szlak na Kiczorę biegnie z Przełęczy Knurowskiej. Startujesz na oznakowanym parkingu i całą drogę trzymasz się czerwonego szlaku. Z przełęczy wiedzie również szlak w drugą stronę na Lubań (wieża widokowa).
- Współrzędne parkingu na Przełęczy Knurowskiej: 49.5041, 20.1876,
- Poniżej mapa trasy w jedną stronę.
Szlak na Kiczorę mierzy 6 kilometrów w jedną stronę. Przejście zajmie Ci około 2 godziny i 30 minut. Przez pierwsze 3 kilometry szlak czerwony biegnie delikatnie pod górę, natomiast później przez ponad kilometr jest ostra wyrypa przez las. Można się tam namęczyć i napocić. Później po wyjściu z lasu pojawiają się już widoki, które towarzyszą nam na samą górę.
Po drodze przechodzi się przez szczyty: Czerteż 984 m n.p.m., Bukowina 989 m n.p.m., Stus 1126 m n.p.m., Polanę Rąbaniska, Zielenica, Cioski Łopuszańskie oraz Halę Młyńską. Właśnie na niej znajduje się szczyt Kiczora mierzący 1282 m n.p.m., a nieco dalej Trzy Kopce 1281 m n.p.m. Na wysokości Polany Rąbaniska można odbić w lewo na czarny szlak i dojść na Polanę Jankówki.
Co widać z Kiczory?
Widoki z Kiczory są niesamowite. Zwłaszcza iż teren otwarty jest w stronę wschodnią i południową. Daje to możliwość podziwiania wschodu słońca i Tatr. Co zobaczysz oprócz tego?
- Beskid Niski: Lackowa, Ferdel, Rotunda, Magura Małastowska,
- Beskid Sądecki: Koziarz, Makowica, Radziejowa, Wielki Rogacz, Przehyba,
- Pieniny: Trzy Korony, Wysoka,
- Magura Spiska: Rzepisko, Veterny Vrch,
- Tatry.
Gdzie iść dalej?
Z Kiczory możesz wrócić na Przełęcz Knurowską – to 6 kilometrów drogi. A jeżeli masz siłę i czas, to warto ruszyć na Turbacz, zwłaszcza gdy jeszcze tam nie byłeś. Szlak do schroniska mierzy 2,6 km – 50 minut. Poniżej zobacz na mapie odcinek Kiczora – Schronisko PTTK na Turbaczu – Turbacz.