Każdy miał koleżankę o tym imieniu. Dziś traci na popularności

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123Picsel/Interia /INTERIA.PL


To imię było wyjątkowo popularne w latach 80.i 90. Wtedy często się zdarzało, iż w jednej klasie były dwie lub trzy Magdaleny. Dziś to imię, choć piękne, nie jest już tak popularne. Wyjaśniamy, skąd się wzięło i co oznacza.

Maja, Zosia, Zuzia - te imiona często można usłyszeć na placu zabaw. Nic dziwnego, należą do najpopularniejszych w Polsce. Na drugim biegunie znajduje się powszechne niegdyś imię Magdalena. Od początku tego roku rodzice nadali je zaledwie 252 dziewczynkom.

Co oznacza imię Magdalena?

Imię Magdalena pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza po prostu "kobietę pochodzącą z Magdali". To starożytna miejscowość, która położona była w Galilei na północy Izraela. Stąd właśnie kojarzymy je z Biblii, która rozpropagowała postać Marii Magdaleny, nawróconej jawnogrzesznicy czy też opętanej. Maria Magdalena w tym wypadku oznaczała przydomek kobiety, Marii z Magdali. W Polsce to imię żeńskie pojawiło się w XIII wieku, wraz z rozwojem chrześcijaństwa. W życiu codziennym imię Magdalena skraca się do Magdy lub Madzi, rzadziej do Leny.

Cechy charakteru Magdaleny

Główną cechą charakteru Magdaleny jest chęć niesienia pomocy innym. Dla potrzebujących jest w stanie poświęcić własne szczęście i wygodę. Służy pomocą materialną, ale i dobrą radą, dobrze jest mieć w niej przyjaciółkę. Na zawód Magdalena wybiera sobie często zajęcie związane z pomocą lub służeniem innym: jest dobrą lekarką, pielęgniarką, nauczycielką czy sekretarką, unika eksponowanych stanowisk.

Choć pracowita i praktyczna, Magdalena jest również zmysłowa i namiętna. W miłości dają o sobie znać takie cechy jej charakteru, jak zaborczość i zazdrość. jeżeli zalotnik spełni jej wysokie wymagania, Magdalena odda mu się całkowicie.

Czytaj też: To imię to fenomen. Od dziesięcioleci bije rekordy popularności na porodówkach

Kiedy wypadają imieniny Magdaleny?

Rodzice Magdaleny w datach świętowania mogą przebierać jak w ulęgałkach. Jej imieniny wypadają aż dziewięć razy w ciągu roku: 10 kwietnia, 13 maja, 25 maja, 27 maja, 29 maja, 1 czerwca, 22 lipca, 27 lipca i 13 października. Choć tradycja mówi, aby imieniny świętować w najbliższym terminie wypadającym po urodzinach, najczęściej jednak polskie Magdy świętują 25 maja, kiedy wiosna już w pełni rozkwita.

Zobacz też:

Nie lubisz kurtek? To idealne alternatywa na jesień. Gwiazdy już ją pokochały

W PRL-u każda kobieta miała ją w kosmetyczce. Działa na trądzik i przebarwienia

Ten model spodni jest teraz najmodniejszy. Kupisz go za grosze w sieciówkach

Idź do oryginalnego materiału