Kawa zbożowa, parówki i zupa mleczna z kożuchem. Co jedzono w przedszkolu? Wspominamy smaki dzieciństwa
W skrócie
- Jedzenie w przedszkolu jak dawniej
- Co w tej chwili jedzą w przedszkolach?
W kalendarzu świąt nietypowych 20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji wspominamy jedzenie podawane w przedszkolu. Wśród nich wymieniamy te, które po dziś dzień cieszą się popularnością i można je spotkać w stołówkowym jadłospisie.
Kliknij galerię, aby zobaczyć przykładowe przysmaki podawane na szkolnych stołówkach
Jedzenie w przedszkolu jak dawniej
W latach 80. i 90. XX wieku dzieci w przedszkolach miały zapewnione przynajmniej trzy posiłki. Wśród nich było śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek. Śniadanie w przedszkolu najczęściej wspomina się jako zestaw kanapek z wędliną, serem żółtym, parówkami i kawą zbożową. Na obiad przykładowo podawano zupę ogórkową, a na drugie kotlety mielone, ziemniaki z koperkiem i surówkę z marchewki i jabłka lub marchewkę z groszkiem. Najczęściej w piątki na danie obiadowe podawano paluszki rybne z surówką z kapusty kiszonej albo porcję smażonej ryby w panierce.
W naszej galerii możecie zobaczyć przykładowe dania znane z przedszkolnych stołówek
Pan Michał z Lublina, którego czasy przedszkolne przypadają na połowę lat 90. XX, wspomina, iż na deser podawano kompot z galaretki, albo cynamonowe drożdżówki z jabłkami. Przy tym zaznacza, ze najbardziej pamięta czasy „zerówki”.
Przypominam sobie, iż podwieczorek nie zawsze był na słodko. Czasami była to kanapka z paprykarzem albo z pasztetem i plastrami ogórka. Jako słodki deser jedliśmy też budyń z sokiem owocowym albo grysik - wspomina.
Przedszkolne kucharki na podwieczorek przygotowywały owoce i herbatę lub ciasto drożdżowe z kruszonką i kakao. W ramach deseru podawano także ryż z jabłkami i kisiel ze startym jabłkiem i biszkoptem. Prawdziwym rarytasem była zupa owocowa z makaronem np.: jabłczanka lub zupa wiśniowa.
Co w tej chwili jedzą w przedszkolach?
Współcześnie posiłki przedszkolne regulowane są przez przepisy prawne dotyczące żywienia zbiorowego w placówkach szkolnych i przedszkolnych zamieszczonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 roku. Jakość jedzenia w przedszkolach sprawdzają Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, w których obrębie znajduje się przedszkole. Dzięki temu można mieć pewność, iż dzieci dostaną odpowiednie dania pod względem wartości odżywczych. Wśród zaleceń dietetycznych jadłospisu dzieci znajdują się między innymi:
- Podawanie większej ilości owoców i warzyw w postaci surówek, sałatek lub w całości w każdym posiłku.
- Zwiększenie ilości pełnoziarnistych produktów zbożowych, z wyłączeniem produktów głęboko mrożonych,
- Wskazanie, aby co najmniej raz w tygodniu była podawana ryba,
- Napoje przygotowywane na miejscu mają zawierać nie więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu gotowego do spożycia;
- Podawanie mleka i napojów roślinnych zastępujących mleko.
W rozporządzeniu podkreśla się, iż składniki posiłków mają być naturalne, bez konserwantów i przygotowane bez koncentratów spożywczych, z wyłączeniem pozyskiwanych z naturalnych składników.
Źródło:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grupy środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz.U.2016.1154 z dnia 2016.08.01)
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni