Kawa na dobry początek dnia. Odkryj 11 sposobów na pyszne napoje, które dodadzą ci energii. Daj się zaskoczyć smakiem i aromatem

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Szymon Starnawski/archiwum Polska Press


Większość osób nie wyobraża sobie poranka bez kubka gorącej kawy. Może to być mała czarna parzona w kawiarce, w ekspresie ciśnieniowym lub dzięki jednej z metod alternatywnych. Każda kawa będzie cieszyła smakiem, gdy do danej metody parzenia użyjemy odpowiednio palonego ziarna. Podpowiadamy, jak zrobić kawę po wietnamsku, mrożoną frappé, czy hit TikToka - pumpkin spice latte. Wypróbuj nasze przepisy.

Pochodzenie kawy

Kawa pochodzi z Etiopii, owoce kawowca były tam wykorzystywane już w I tysiącleciu p.n.e. Co ciekawe, spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli. Do Europy kawa dotarła w XVI w., a jako pierwszy opisał ją prawdopodobnie niemiecki botanik i podróżnik Leonhard Rauwolf.

„Bardzo dobry napój zwany przez nich „Chaube”, który jest niemal tak czarny jak inkaust i bardzo dobry na dolegliwości, szczególnie żołądkowe - pisał w swoim dzienniku z podróży po Bliskim Wschodzie. - Spożywają go oni o poranku, w otwartych miejscach, przed wszystkimi i bez najmniejszej oznaki strachu czy ostrożności. Napój popijają małymi łyczkami, tak ciepły, jak to tylko możliwe, z glinianych i porcelanowych kubków”.

Zobacz także: Czy kawa zbożowa jest zdrowa?

Po więcej inspiracji do przygotowania kawy zapraszamy do naszej galerii. Kliknij w przycisk:

Zobacz galerię(14 zdjęć)

Kawa przez dłuższy czas uważana była za napój dla elit. Traktowano ją choćby jako rodzaj waluty. Istnieje wiele legend dotyczących pobudzających adekwatności owoców kawy. Najpopularniejsza z nich dotyczyła kozy, która miała radośnie wierzgać po skonsumowaniu liści i owoców kawy wprost z krzaka. Z pewnością możemy być wdzięczni, iż dzięki temu rezolutnemu zwierzęciu raczymy się dziś filiżanką ulubionego napoju.

Poranna kawa - wypalenie ziarna

Często podkreśla się, iż podstawą dobrej kawy jest wybór odpowiedniego ziarna. Głównie chodzi o stopień wypalenia. W palarniach kawy można wybierać spośród trzech rodzajów palenia:

  • jasnego - palenie przygotowywane jest z myślą o kawach zaparzanych metodą przelewową typu drip;
  • średniego - można wyczuć delikatną gorycz, ale przez cały czas nie jest przyćmiony naturalny smak produktu. Można ją przygotować używając kawiarki;
  • ciemnego - najczęściej wykorzystuje się je do espresso.

Jeżeli macie ochotę poeksperymentować z dodatkami, to warto sięgnąć po kawy ze średniego i ciemnego palenia.

Gdzie rośnie kawa?

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na smak, jest miejsce uprawy i pochodzenie kawy. Ta z Brazylii smakuje orzechami i czekoladą, ta z Etiopii łączy nuty owoców i kwiatów. W zależności, czy potrzeba mocnych doznań, czy delikatnego orzeźwienia, można wybrać dla siebie odpowiedni smak.

quiz Pijesz kawę? A co o niej wiesz? Rozwiąż test wiedzy o kawie

Zapytaliśmy Pawła Trzcińskiego, baristę, współwłaściciela jednej z warszawskich kawiarni, jakie kawy z mlekiem cieszą się u nich największą popularnością.

- W zasadzie przez cały czas najbardziej popularną kawą z mlekiem jest latte, ale od dobrych kilku lat zmieniły się nawyki konsumentów i coraz częściej zamieniają oni latte na te o większym odczuciu smaku kawy, czyli cappuccino, flat white lub zupełnie czarną.

A jaką kawę on sam poleca jako barista?

- Kiedyś bardziej polecałem kawy czarne, żeby ludzi zbliżyć do kawy w czystej jej postaci, bez dodatków. Dzisiaj edukuję innych o kawie, ale szanuję preferencje gości w lokalu i staram się im pomóc w znalezieniu takiej kawy, jakiej w danym momencie oczekują - mówi Trzciński.

Kawa na dobry początek dnia. Odkryj 11 sposobów na pyszne na...

+14 Zobacz galerię

Zobacz też inne tematy ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału