Kawa na czczo szkodzi czy nie? Dietetyczka ostrzega. Tego do niej nie dodawaj

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Czy kawa na czczo szkodzi? Fot. waferboard / Flickr.com, CC BY 2.0


Miłośnicy małej czarnej dobrze wiedzą, iż nie ma nic lepszego od filiżanki z rana. Pod wieloma względami napój ten wywiera pozytywny wpływ na nasz organizm. Jednak czy kawa na czczo szkodzi?
Kawa pozwala ograniczyć zmęczenie, wzmacnia koncentrację. Pojawiają się też badania wskazujące na korzystny wpływ tego napoju na zmniejszenie ryzyka chorób serca. - Aktualnie sądzi się, iż regularne picie 3-4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o około 13 proc., cukrzycy typu 2 i choroby Parkinsona o 25 proc., a raka wątroby choćby o 40 proc. - wyliczała w rozmowie ze zdrowie.gazeta.pl dr hab. Regina Wierzejska, prof. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Co z sięganiem po napar na czczo? Czy można pić kawę na pusty żołądek? W teorii nie ma ku temu przeciwwskazań. W praktyce jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Lewandowska stosuje okno żywieniowe. Co na to dietetyk Michał Wrzosek? [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy można pić kawę na pusty żołądek? To znany mit
"Kawa na czczo szkodzi" to jeden z wielu mitów, które narosły wokół tego napoju. Choć dziś już wiadomo, iż kofeina nie powoduje uzależnienia, nie wypłukuje magnezu i nie uzależnia, a w każdym razie nie w takim stopniu jak narkotyki czy alkohol, to w kwestii picia jej na pusty żołądek sprawa jest skomplikowana. Eksperci z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Lipskiego wykazali, iż nie ma związku między kawą a problemami trawiennymi, niezależnie od tego, czy sięgamy po nią rano, czy po posiłku.


Kawa na czczo istockphoto.com / g-stockstudio


Czy kawa na czczo szkodzi? Te osoby powinny jej unikać
Kawa nie tylko rano, jak podkreśla dietetyczka kliniczna Ewa Trusewicz, pobudza jelita do działania, poprawia ich perystaltykę i ułatwia wypróżnianie. To też może mieć korzystny wpływ na odchudzanie. I choć jej zdaniem "nie ma powodu, by z niej rezygnować", to jednak nie każdy może po nią sięgać na czczo. Kto powinien uważać?
Polecamy: Stosują "metodę skarbonki". Najpierw czułe słówka i gesty, potem długo nic. "Testuje swojego partnera"


Osoby z wrażliwym żołądkiem, refluksem lub chorobą wrzodową powinny unikać kawy na pusty żołądek. Kofeina może nasilać objawy, takie jak zgaga czy ból brzucha. jeżeli należysz do tej grupy, warto pić kawę po posiłku, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia układu pokarmowego, lub przynajmniej dodać do niej mleka


- pisze na blogu dietaifitness.pl. jeżeli pijesz ją zaraz po przebudzeniu, raczej unikaj dodatków w postaci cukru i słodkich syropów. Mogą powodować gwałtowne wzrosty poziomu cukru we krwi, szczególnie jeżeli dodajesz do każdej kawy pitej w ciągu dnia. Te z kolei mogą zwiększać ryzyko insulinooporności, a choćby rozwoju cukrzycy. Pamiętaj, iż korzystne działanie kawy dotyczy osób dorosłych, które piją do 3-4 filiżanek dziennie (to odpowiada ok. 300-400 mg kofeiny).
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału